Porozmawiajmy razem. Dlaczego warto inwestować w rozmowy rodzinne.
O znaczeniu wychowania dzieci przez oboje rodziców.
Wychowanie dzieci przez oboje rodziców ma ogromne znaczenie dla ich prawidłowego rozwoju emocjonalnego, społecznego i psychicznego. Dzieci potrzebują zarówno matczynej, jak i ojcowskiej obecności, aby uczyć się wartości, norm społecznych oraz budować zdrowe relacje z otoczeniem.
Niestety, coraz częściej dochodzi do rozpadu związków rodzicielskich, co ma poważne skutki dla dzieci.
Pierwszym z nich jest brak wzorców relacji partnerskich opartych na współpracy i komunikacji, co może prowadzić do kłopotów w nawiązywaniu bliskich więzi z innymi w przyszłości. Dodatkowo, dzieci wychowywane tylko przez jednego rodzica mogą odczuwać brak wsparcia emocjonalnego i materialnego, co może negatywnie wpływać na ich samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa.
Rozpad związku rodzicielskiego może również prowadzić do podziałów i konfliktów między rodzicami, co dodatkowo utrudnia dziecku stabilny rozwój i funkcjonowanie. Ponadto, często w takich sytuacjach dzieci są zmuszone do wybierania stron, co może generować uczucia winy i zagubienia.
Dlatego tak istotne jest, aby rodzice, nawet po rozstaniu, potrafili wspólnie działać na rzecz dobra swoich dzieci i wspierać się nawzajem w procesie wychowawczym. Wspólna opieka nad dziećmi, wspólne podejmowanie decyzji w sprawach ich życia oraz dbanie o prawidłową komunikację są kluczem do zapewnienia dzieciom harmonijnego rozwoju pomimo trudności związanych z rozpadem związku rodzicielskiego.
Antoni Szymański
Antoni Szymański Urodził się 13 czerwca 1952 r. w Zielonej Górze.
W 1977 r. ukończył studia socjologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
37 lat wykonywał zawód rodzinnego kuratora sądowego. W latach 2002-05 był zastępcą przewodniczącego Krajowej Rady Kuratorów. Od 2008 do 2015 r. pełnił funkcję zastępcy kuratora okręgowego ds. rodzinnych Sądu Okręgowego w Gdańsku.
W 1980 r. współtworzył związek zawodowy NSZZ "Solidarność" w Sądzie Rejonowym w Gdańsku, był członkiem komisji zakładowej a także Prezydium Krajowej Komisji Koordynacyjnej Resortu Wymiaru Sprawiedliwości NSZZ "Solidarność".
Prowadzi aktywną działalność w wielu organizacjach wspomagających rodzinę. Był współorganizatorem międzynarodowych kongresów: "O godność macierzyństwa" (1988 r.), "O godność ojcostwa" (1999 r.), "O godność dziecka" (2001 r.). Jego artykuły zawarte są w zbiorze pt.: Polityka szacunku.
W latach 1994-96 był członkiem Komisji ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski. W 1994 r. współorganizował, a następnie przez 5 lat przewodniczył Radzie ds. Rodziny przy Wojewodzie Gdańskim i Marszałku Sejmiku Województwa Gdańskiego.
W latach 2002-05 sprawował mandat radnego Sejmiku Województwa Pomorskiego.
W 2005 r. przewodniczył Pomorskiej Radzie Pożytku Publicznego. W 2008 r. został powołany na członka Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Konferencji Episkopatu Polski.
W Sejmie III kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rodziny. W Senacie VI kadencji sprawował funkcję przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.
Bezpartyjny.
Jest żonaty, ma trzy córki i troje wnuków.