IV OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA KomunikAACja, Samoświadomość, Seksualność - wsparcie środowiska osób w spektrum autyzmu i osób z niepełnosprawnościami

location icon
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu Kielecka 7, Gdynia
calendar icon
Od 13 cze 9:00 do 14 cze 16:55
ticket icon
Od 99,00 zł

Paulina Rutka 


Olgierd Kosiba

Prezes Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego

GEST, nieprzerwanie od 2010 roku.

Tłumacz i lektor polskiego języka migowego.



PROFIL ZAWODOWY DZIAŁALNOŚĆ NAUKOWA I EDUKACYJNA


  • Współautor książki "Leksykon języka migowego" (Wydawnictwo SILETIUM, Bogatynia, 2011) - najobszerniejszej publikacji słownikowej dotyczącej PJM w Polsce.
  • Współautor książki " Dostępność z GESTem" (Towarzystwo GEST, 2024).
  • Autor książek do nauki polskiego języka migowego oraz programów nauczania w tym zakresie.
  • Autor książki. "Skuteczne nauczanie. Metodyka nauczania. Techniki, formy, metody." (Towarzystwo GEST, 2012). 
  • Pomysłodawca i twórca platform edukacyjnych: migaj.eu (od 2014), pjm-online.pl (od 2020) oraz aplikacji mobilnej MIGAJ Z NAMI: PJM (od 2017).
  • Współtwórca projektu ODWAŻNI (od 2023) dedykowanego edukacji włączającej. Współzałożyciel projektu Migam.pl (obecnie Migam.org, 2011-2012).
  • Kierownik studiów podyplomowych "Lektor polskiego języka migowego" (2021-2022, 3 semestry). 
  • Absolwent prestiżowego szkolenia TESOL z rozszerzeniem na języki migowe (The Canadian Institute of English, 2002).
  • Metodyk i autor innowacyjnych metod nauczania, m.in. Metody wizualizacji językowej w oparciu o technologię spaceru wirtualnego (2022-2023).
  • Prelegent na TEDx Marszałkowska, wystąpienie "Crack the Code!" (2014).
  • Trener z zakresu postępowania w sytuacjach zagrożeń terrorystycznych w projekcie "Bezpieczna szkoła" (Ministerstwo Edukacji Narodowej, 2016).

PROFIL ZAWODOWY EKSPERTYZA I DZIAŁANIA NA RZECZ DOSTĘPNOŚCI

  • Koordynator ds. dostępności oraz specjalista w zakresie zapewnienia dostępności i postępowania skargowego w Ustawie o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (od 2021). 
  • Ekspert ds. dostępności w opiece farmaceutycznej w projekcie LEKOLEPKI w Konsorcjum Naukowym PIKTOREX na UKSW w Warszawie (2018). Konsultant ds. dostępności w zakresie zatrudniania Głuchych w firmie AMAZON w ramach projektu MigaMY (od 2020). 
  • Ekspert w projekcie "MUZEA BEZ BARIER" - Koalicja muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego (2014). 
  • Autor prelekcji i warsztatów dotyczących dostępności stron internetowych zgodnie ze standardem WCAG 2.0 (projekt "Droga do dostępności", Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, 2015). 
  • Trener Narodowego Centrum Kultury w zakresie włączania osób g/Głuchych i słabosłyszących w działania kulturalne (2022).

PROFIL ZAWODOWY DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA 

  • Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Poznaniu (od 2018).
  • Członek pierwszej kadencji Polskiej Rady Języka Migowego , powołany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, Władysława Kosiniaka-Kamysza (2012). 
  • Członek Zespołu Rzeczniczki Praw Dziecka , Moniki Horny-Cieślak, ds. Ochrony Dzieci z Niepełnosprawnościami przed Przemocą (2024).
  • Członek i współtwórca inicjatyw "Chcemy całego życia" (2017) oraz "Nasz Rzecznik" (2024). 
  • Konsultant ds. Głuchych w Kancelarii Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (2010-2015), odpowiedzialny za tłumaczenie strony prezydent.pl na PJM. 
  • Uczestnik uroczystości podpisania Ustawy o języku migowym (2011, Belweder) oraz ratyfikacji Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych (Pałac Prezydencki, 2011) na zaproszenie Prezydenta RP.

PROFIL ZAWODOWY ORGANIZACJA EVENTÓW I PROJEKTÓW INTEGRACYJNYCH

  • Organizator pierwszego w Europie koncertu piosenek śpiewanych/miganych w PJM i ASL (2014).
  • Organizator ogólnopolskiej konferencji "Zero barier - muzea dla niepełnosprawnych" (Muzeum Historii Żydów Polskich, Warszawa, 2014). 
  • Inicjator projektu "Chcemy być sobą" (2024) na rzecz niepełnosprawności i dostępności. 
  • Współorganizator projektu polsko-ukraińskiego dla Głuchych uchodźców we współpracy z UNHCR (2024). 
  • Twórca serii StandUp'ów integracyjnych : "StandUp Wytchnieniowy", "StandUp Bez barier, PO BANDZIE", "StandUp (nie)pełnosprawny" (2024-2025). 
  • Jako pierwszy w Polsce dokonał autorskiego tłumaczenia opery Richarda Wagnera "PARSIFAL" na PJM na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu (2013-2018).

PROFIL ZAWODOWY WYRÓŻNIENIA I NOMINACJE

  • Wyróżniony w plebiscycie Generacje Niezależności (Fundacja PODAJ DALEJ, 2024).
  • Nominowany przez portal Głos Wielkopolski w plebiscycie Osobowość Roku w kategorii Działalność społeczna i charytatywna (2024-2025).

Katarzyna Fediuk


Pedagog z wykształcenia, lektor i tłumacz polskiego języka migowego. Cechuje ją stoicyzm, cierpliwość oraz wyluzowane podejście do życia, co pozwala jej efektywnie pracować z ludźmi i podejmować wyzwania bez stresu. Pasjonuje się wspieraniem osób Głuchych, wierząc, że kluczem do sukcesu jest nie tylko wiedza, ale także odpowiednie podejście i otwartość na drugiego człowieka.


- Ewa Grzelak

Daria Serafin

Z wykształcenia pedagożka specjalna. Z zamiłowania do gadania - specjalistka AAC. Pracuje w Terapeutycznym Punkcie Przedszkolnym Dreamlab, gdzie na co dzień wspiera dzieci rozwijające się w spektrum autyzmu.


Aneta Narloch 


- Tomasz Gruszka
- Joanna Ławicka
Dr n. hum. Izabela Fornalik

Pedagożka specjalna
Certyfikowana seksuolożka PTS
Certyfikowana psychoterapeutka CBT

Certyfikowana seksuolożka kliniczna PTS i certyfikowana psychoterapeutka CBT (poznawczo-behawioralna) oraz psychoterapeutka DBT (dialektyczno-behawioralna), która nie porzuciła swej miłości do pedagogiki specjalnej. Pasjonuje ją ludzka różnorodność i poszukiwanie dróg wspierania zdrowia psychicznego i seksualnego osób neuroróżnorodnych, osób z niepełnosprawnością intelektualną i z niepełnosprawnością sprzężoną, a także osób różnorodnych płciowo i seksualnie. Jest zaangażowania w tworzenie przepisów prawa, które dają wspomnianym grupom osób szansę bycia wysłuchanymi i usłyszanymi. Jest członkinią Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, wykładowczynią na Podyplomowych Studiach "Seksuologia Kliniczna - Opiniowanie, Edukacja, Terapia" na UAM w Poznaniu oraz na studiach podyplomowych "Seksuologia Kliniczna" realizowanych na Uniwersytecie SWPS. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty i szkolenia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, osób w spektrum autyzmu, ich nauczycieli i rodziców na temat seksualności. Jest autorką licznych publikacji na ten temat, między innymi książek: "Mam autyzm. Mam seksualność. I co dalej? Poradnik dla rodziców, terapeutów i nauczycieli", "Jak edukować seksualnie osoby z niepełnosprawnością intelektualną? Poradnik dla specjalistów", "Dojrzewanie. Miłość. Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną" oraz wielu artykułów naukowych i popularno- naukowych, m.in. "Przesłuchiwanie świadków z niepełnosprawnością intelektualną". Tworzy pomoce dydaktyczne przydatne w edukacji seksualnej osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Jest autorką pakietów edukacyjnych "O dojrzewaniu. Chłopcy", "O dojrzewaniu. Dziewczęta" oraz współautorką pakietu "Poznać i zrozumieć uczucia". W roku 2017 została wyróżniona tytułem Ambasadorki Konwencji ONZ o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.


Alicja Długołęcka


Absolwentka Wydziału Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim, doktorka nauk humanistycznych, certyfikowana edukatorka seksualna, wieloletnia wykładowczyni psychosomatyki i rehabilitacji seksualnej w Wydziale Rehabilitacji w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, psychoterapeutka w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym. Od wielu lat zajmuje się edukacją psychoseksualną młodzieży oraz seksualnością kobiet. Od 1991 roku aktywnie zajmuje się edukacją seksualną w Polsce rozpoczynając od działalności w Krajowym Komitecie ds. HIV/AIDS i pracy nad podstawami programowymi Wiedzy o życiu seksualnym człowieka w 1993 roku. Jest współtwórczynią podręcznika zatwierdzone go użytku z 2000 roku " Ja i Ty : wychowanie do życia w rodzinie : podręcznik dla gimnazjalistek i gimnazjalistów" i wielu książek z zakresu edukacji seksualnej dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest również autorką i współautorką licznych książek i artykułów naukowych i

popularnonaukowych z tego zakresu m.in. monografii "Edukacja seksualna", "Psychoseksualne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością fizyczną", "Jak się kochać" i "Seks na wysokich obcasach", "Zwykłej książki o tym, skąd się biorą dzieci", "Wdzięczność", "Seks trzyma nas przy życiu", "Wstyd" , "Seksedpl", "Przypływ" . Swoją pracę naukową i popularyzatorską poświęca profilaktyce zaburzeń psychoseksualnych, szeroko rozumianej edukacji seksualnej i propagowaniu zdrowia seksualnego. Jest członkinią zespołu eksperckiego projektu dotyczącego seksualności osób z niepełnosprawnościami "Sekson" oraz ogólnopolskiego projektu edukacyjnego #Seksedpl. Na co dzień pracuje z klientami w zakresie edukacji psychoseksualnej w Centrum Terapii Lew-Starowicz w Warszawie oraz aktywnie działa w organizacjach pozarządowych.


- Katarzyna Ślęczek
- Katarzyna Świeczkowska


Jacek Kielin - psycholog, superwizor relacyjno-rozwojowy



Prezes Stowarzyszenia Terapeutów Relacyjno-Rozwojowych, Dyrektor Ośrodka Wspierania Kompetencji Nauczycielskich i Terapeutycznych "Strefa Dobrych Emocji" w Poznaniu. Były dyrektor Przedszkola Specjalnego "Orzeszek" w Poznaniu. Autor poradników i przewodników dla rodziców i wychowawców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną m.in. "Rozwój daje radość. Terapia dzieci upośledzonych w stopniu głębokim ", Profil osiągnięć ucznia. Przewodnik dla nauczycieli i terapeutów z placówek specjalnych", Jak pracować z rodzicami dziecka upośledzonego.", Krok po kroku. Nauczanie i terapia dzieci z umiarkowaną, znaczną i głęboką niepełnosprawnością intelektualną".


Joanna Izabela Klaga

Wykształcenie i doświadczenie:
● Absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na wydziale Politologii i Komunikacji Społecznej. 
● Stypendystka New Media Communication na University of Hull.
● Specjalistka w zakresie komunikacji społecznej , współpracy międzysektorowej oraz budowania relacji w biznesie. Działalność i specjalizacje:
● Wiceprezes Fundacji Autika.
● Certyfikowana fundraiserka i rzecznik prasowy.
● Trenerka Treningu Umiejętności Społecznych (TUS) I i II stopnia ze specjalizacją w pracy z młodzieżą w spektrum autyzmu.
● Terapeutka Relacyjno-Rozwojowa.

Misja i cele:

Dzieląc się własnymi doświadczeniami związanymi z wychowywaniem neuroróznorodnych dzieci oraz pracą z nastolatkami i młodymi dorosłymi rozwijającymi się w spektrum autyzmu, od lat konsekwentnie buduje system narracji, opowieści uszytej z przykładów, rozwiązań i strategii, które pomagają młodym ludziom odnajdywać się w sytuacjach społecznych. Wspiera rodziców, opiekunów i nauczycieli w budowaniu wspólnoty, która staje się bezpiecznym punktem wyjścia do usamodzielniania i wspierania samostanowienia osób w spektrum z poszanowanie ich potrzeb.


- Olaf Kraus de Camargo

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  BILET NA KONFERENCJĘ (UDZIAŁ STACJONARNY) cena ze zniżką do 14.05 br. lub do wyczerpania zapasów!
14 Czerwca 2025, 23:59 299,00 zł
  BILET NA KONFERENCJĘ (UDZIAŁ ONLINE) cena ze zniżką do 14.05 br. lub do wyczerpania zapasów!
14 Maja 2025, 23:59 229,00 zł
Temat: Słownictwo rdzeniowe - dobór oraz strategie uczenia BILET NA WARSZTAT NR 1 (13.06.2025, GODZ. 17:15 - 19:15), PROWADZĄCY: Ewa Przebinda, cena ze zniżką do 14.05 br. lub do wyczerpania zapasów!

Temat: Słownictwo rdzeniowe - dobór oraz strategie uczenia

14 Maja 2025, 23:59 99,00 zł
Temat: Wsparcie rozwoju samoświadomości osób w spektrum autyzmu - podejście skoncentrowane na potrzebach BILET NA WARSZTAT NR 2 (13.06.2025, GODZ. 17.15 - 19.15), PROWADZĄCY: Joanna Ławicka, cena ze zniżką do 14.05 br. lub do wyczerpania zapasów!

Temat: Wsparcie rozwoju samoświadomości osób w spektrum autyzmu - podejście skoncentrowane na potrzebach

14 Maja 2025, 23:59 99,00 zł
Temat: Znajdź kogoś, kto Cię wysłucha - praca z emocjami nauczyciela BILET NA WARSZTAT NR 3 (14.06.2025, GODZ. 17.00 - 19.00), PROWADZĄCY: Jacek Kielin i Joanna Klaga, cena ze zniżką do 14.05 br. lub do wyczerpania zapasów!

Temat: Znajdź kogoś, kto Cię wysłucha - praca z emocjami nauczyciela

14 Maja 2025 99,00 zł
Temat: Wsparcie skoncentrowane na rodzinie - jak budować partnerstwo między rodzinami a profesjonalistami w przestrzeni edukacyjnej. BILET NA WARSZTAT NR 4 (14.06.2025, GODZ. 17.00 - 19.00), PROWADZĄCY: Katarzyna Świeczkowska, cena ze zniżką do 14.05 br. lub do wyczerpania zapasów!

Temat: Wsparcie skoncentrowane na rodzinie - jak budować partnerstwo między rodzinami a profesjonalistami w przestrzeni edukacyjnej.

14 Maja 2025 99,00 zł
Temat: Profilaktyka przemocy seksualnej. Dlaczego jest potrzebna i jak ją realizować w pracy z osobami w spektrum autyzmu? BILET NA WARSZTAT NR 5 (14.06.2025, GODZ. 17.00 - 19.00), PROWADZĄCY: Izabela Fornalik, cena ze zniżką do 14.05 br. lub do wyczerpania zapasów!

Temat: Profilaktyka przemocy seksualnej. Dlaczego jest potrzebna i jak ją realizować w pracy z osobami w spektrum autyzmu?

14 Maja 2025, 23:59 99,00 zł