Warsztaty kuchni tradycyjnej | Wspólne smaki Norwegii i Pomorza

location icon
Konsulat Kultury w Gdyni Jana z Kolna 25, Gdynia Zobacz na mapie
calendar icon
Od 19 Sep 17:00 do 19 Sep 19:00

Warsztaty kuchni tradycyjnej

Wspólne smaki Pomorza i Norwegii

Co łączy kuchnię Pomorza i Norwegii? Ryby, produkty lokalne, tradycja przechowywania żywności i przywiązanie do prostych, wyrazistych smaków. Podczas spotkania przyjrzymy się kulinarnym tradycjom obu regionów i przekonamy się, jak wiele o kulturze można opowiedzieć poprzez to, co pojawia się na stole.

Warsztaty rozpoczną się krótką prelekcją o kulinarnym dziedzictwie Norwegii i Pomorza, a następnie uczestnicy będą mogli poznać wybrane produkty, smaki i sposoby przygotowywania tradycyjnych potraw. Będzie to okazja nie tylko do spróbowania, ale także do rozmowy o tym, skąd wzięły się konkretne dania, kiedy pojawiały się na stołach i jakie miejsce zajmowały w codziennym oraz świątecznym życiu.

Smaki Norwegii

Ewelina Bednarczyk zabierze uczestników w kulinarną podróż po Norwegii - od tradycyjnych produktów po zwyczaje związane z jedzeniem. Pojawią się między innymi norweskie sery, wędliny oraz desery, a wraz z nimi opowieści o norweskiej kuchni, jej regionalnym zróżnicowaniu i codziennych zwyczajach przy stole.

Będzie można dowiedzieć się, jakie produkty od pokoleń zajmują ważne miejsce w norweskiej kuchni, jak zmieniały się sposoby ich przygotowywania oraz co współczesna Norwegia zachowała z dawnych tradycji.

Smaki Pomorza i Kaszub

Po stronie pomorskiej punktem wyjścia będą kukle kaszubskie i obwarzanki pomorskie - tradycyjne wypieki związane ze świętami i ważnymi uroczystościami.

Obwarzanki pomorskie, uhonorowane Perłą Pomorza 2024, mają nie tylko charakter kulinarny, ale również symboliczny. Ich tradycyjne formy - między innymi koło, ósemka czy ryba - wiążą się z symboliką szczęścia, dostatku, wieczności i chrześcijaństwa. Wieszano je na choinkach, a także wręczano kolędnikom i gościom.

Karola Bober opowie o dawnych recepturach, zwyczajach i znaczeniu obrzędowych wypieków, pokazując, jak jedzenie może przechowywać pamięć o dawnych obyczajach i życiu społeczności.

Przy jednym stole

Norweskie i pomorskie smaki spotkają się podczas wspólnej części praktycznej. Będzie można spróbować produktów i potraw charakterystycznych dla obu tradycji oraz porównać ich smaki, sposoby przygotowania i miejsce w kulturze.

To spotkanie dla tych, którzy lubią jeść, poznawać i rozmawiać o jedzeniu, ale również dla osób ciekawych tego, jak kuchnia opowiada historię miejsca. Bo choć Norwegię i Pomorze dzielą granice, języki i różne doświadczenia historyczne, w obu kulturach jedzenie od dawna jest ważną częścią wspólnoty, świąt i codzienności.


Prowadzące:

Ewelina Bednarczyk - lektorka języka norweskiego w Szkole Języka Norweskiego Trolltunga, obecnie studentka skandynawistyki ze specjalizacją język norweski na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Z wykształcenia jest administratywistką, jednak jej wieloletnie związki z Norwegią sprawiły, że dziś zawodowo i prywatnie zajmuje się poznawaniem oraz popularyzowaniem norweskiej kultury.

Przez wiele lat mieszkała wraz z mężem w Oslo. Pracowała w szkole tańca Vinderen Dansestudio, a jej mąż był piwowarem w Oslo Mikrobryggeri, najstarszym mikrobrowarze w Skandynawii. Życie w Norwegii pozwoliło jej poznać kraj od strony codzienności - poprzez relacje z mieszkańcami, rodzinne i świąteczne zwyczaje, sposób spędzania czasu oraz oczywiście kuchnię.

Od lat rozwija również swoją pasję kulinarną. Interesuje ją zarówno tradycyjna kuchnia norweska, jak i współczesne podejście do gotowania. Szczególne miejsce wśród jej zainteresowań zajmuje sztuka tworzenia i dekorowania tortów - tajniki tej dziedziny poznawała podczas kursów w Polsce, Norwegii i Anglii.

Karola Bober - pasjonatka i popularyzatorka dziedzictwa kulinarnego Pomorza i Kaszub. Jej działalność koncentruje się na tradycyjnym pieczywie obrzędowym, przede wszystkim kuklach kaszubskich i obwarzankach pomorskich. Prowadzi warsztaty, podczas których przybliża dawne receptury, sposoby przygotowania oraz symbolikę i zwyczaje związane z tradycyjnymi wypiekami.

Szczególne miejsce w jej pracy zajmują obwarzanki pomorskie, przygotowywane dawniej na Boże Narodzenie, Nowy Rok i inne ważne uroczystości. Ich tradycyjne formy i sposób wykorzystania były związane z symboliką pomyślności, dostatku i szczęścia. W 2024 roku obwarzanki pomorskie zostały uhonorowane Perłą Pomorza.

Poprzez warsztaty, pokazy i opowieści Karola Bober działa na rzecz zachowania tego dziedzictwa i jego przekazywania kolejnym pokoleniom. Jej celem jest nie tylko odtwarzanie dawnych receptur, ale przede wszystkim utrzymanie tradycji kulinarnej jako żywej części kultury Pomorza i Kaszub.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  rezerwacja miejsc
19 Września 2026, 16:00