Aktywna Kawiarenka z Pawłem Średzińskim | Historie z polskiej Mezopotamii. Krainy położonej między Biebrzą i Narwią
Co kryje się tuż za granicami Białegostoku? Historie ludzi, których już nie ma, zapomniane opowieści i krajobraz, który przez wieki kształtowała natura i człowiek. 🌿
Tuż za miastem rozciąga się niezwykła kraina, którą nieżyjący już pisarz Edward Redliński nazwał polską Mezopotamią. To świat pomiędzy rzekami, doliną Narwi i Biebrzy, otoczony z jednej strony przez Puszczę Knyszyńską, z drugiej przez rozległe doliny rzeczne, mokradła i lasy. Jej nieformalną stolicą jest Białystok.
Podczas spotkania wybierzemy się w podróż po tej wyjątkowej krainie. Będziemy mówić o miejscach, ludziach i historiach, które przez lata przekazywano sobie podczas długich zimowych wieczorów, a wiosną i latem przy przydrożnych ławeczkach. Wiele z tych opowieści bezpowrotnie znika wraz z odchodzącymi pokoleniami.
Paweł Średziński próbuje je ocalić. W swoich książkach przywraca pamięć o ludziach i wydarzeniach, którymi często nie interesują się historycy. Opisuje krajobraz kulturowy Podlasia, spleciony z dzikością rzek, wielkich lasów, mokradeł i obecnością ludzi, którzy przez wieki żyli na ich skraju. To opowieść o lesunach, zapolnikach, mieszkańcach wsi i niezwykłym świecie, który powoli odchodzi w przeszłość.
Spotkanie będzie połączone z pokazem fotografii, które pozwolą spojrzeć na polską Mezopotamię z innej perspektywy i jeszcze lepiej poczuć jej wyjątkowy charakter.
O prowadzącym
Paweł Średziński to doktor nauk humanistycznych, historyk, publicysta, dziennikarz i miłośnik przyrody. Przez kilkanaście lat pracował w organizacjach zajmujących się ochroną przyrody. Pisze o przyrodzie, ludziach, pograniczu, Bliskim Wschodzie i Afryce.
Jest autorem m.in. trzytomowej Puszczy Knyszyńskiej. Opowieści o lesunach, zwierzętach i królewskim lesie, Syrii. Przewodnika po kraju, którego nie ma, Rzek. Opowieści z Mezopotamii, krainy między Biebrzą i Narwią leżącej…, Drzew. Czułego przewodnika po świecie drzew Podlasia oraz Narwiańskiego Parku Narodowego. Wędrownika po parku i jego okolicach. Wspólnie z Rafałem Kowalczykiem napisał również Borsuka. Władcę ciemności, a z Piotrem Dombrowskim Łosia. Opowieści o gapiszonych z krainy Biebrzy.
Publikuje m.in. w OKO.press i "Więzi". Jest także jednym z bohaterów książki Marcina Dorocińskiego Na ratunek. Rozmowy o zwierzętach, naturze i przyszłości naszej planety.
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego spojrzymy na dobrze znany nam region z zupełnie nowej perspektywy. Na Białystok i jego okolice jak na polską Mezopotamię, pełną historii, przyrody i opowieści, które warto ocalić od zapomnienia.
📅
11 września 2026 | godz. 17:00
📍
Siedziba Stowarzyszenia KLANZA, ul. Witosa 15B, II piętro