21.10.2023 (sobota) - 13:00 - Sekrety Wiślanej Skarpy. Z tyłu Nowego Światu. [Spacer]

location icon
Pomnik Mikołaja Kopernika Krakowskie Przedmieście, Warszawa
calendar icon
Od 21 paź 13:00 do 21 paź 15:00
ticket icon
Od 24,00 zł

 
Zapraszamy Państwa na cykl spacerów, poświęconych Wiślanej Skarpie i jej najbliższemu otoczeniu. Skarpa Warszawska ma długość 31 kilometrów i w przeszłości miała znaczący wpływ na układ komunikacyjny oraz architektoniczny miasta. Podczas tego spaceru postaramy się przybliżyć historię Skarpy Warszawskiej na wysokości ulicy Nowy Świat.

Aż do 18 kwietnia 1791 roku Stara i Nowa Warszawa otoczone były prywatnymi miasteczkami. Podczas tego spaceru przejdziemy przez teren miasteczek Aleksandria, Ordynackie, Nowy Świat, Tamka - Kałęczyn oraz Bożydar - Kałęczyn. Skąd się wzięły, gdzie były położone, do kogo należały i co się z nimi stało dowiecie się Państwo podczas spaceru "Sekrety Wiślanej Skarpy. Z tyłu Nowego Światu."

W sobotę, 21 października 2023,  przejdziemy od pomnika Mikołaja Kopernika do ronda Charles'a de Gaulle'a wzdłuż Skarpy Warszawskiej. Bilety na spacer można nabyć pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/ztylunowegoswiatukopia...

Podczas spaceru usłyszycie Państwo o arystokratce, śpiewającej operową arię na tle należącego do niej pałacu akurat w tym momencie trawionego przez pożar oraz jej mężu, księciu awanturniku, podróżującym po Europie i okolicach w poszukiwaniu przygód. Podróżował tak intensywnie, że zawędrował na karty "Pana Tadeusza" a nam w Warszawie pozostała do dzisiaj po nim pewna skromna pamiątka. Czy to możliwe, że bankier był gotów przełożyć nad zapach liczonych pieniędzy różaną woń i z tej przyczyny zdecydował się założyć ogród sprawdzimy stojąc w dawnej głównej ogrodowej alei.

Podzielimy się z Państwem również tragiczną historią unikatowej biblioteki oraz pierwszego warszawskiego cyrku posiadającego stałą siedzibę. Gdy będziemy patrzeć na Złotą Kaczkę powiemy, gdzie znajduje się jeden z najlepiej strzeżonych skarbców w Polsce oraz zdradzimy sekret, co w nim zostało ulokowane. Zatrzymamy się przed budynkiem w którym przygotowaną skrytkę dla ukrywającej się żydowskiej rodziny, a wiedzy o losach uciekinierów z getta i dziejach skrytki podzielimy się z Państwem.

Poznamy losy, jak pisał Stefan Wiechecki, "rodaka w kolorze żałobnem", którego można było spotkać w swoim czasie na ulicach Ordynackiej i Okólnik. Staniemy w miejscu jednej z najgłośniejszych, nie tylko w Warszawie ale w całej Europie, zbrodni dokonanej w II RP. Udzielenia pomocy władzom polskim w schwytaniu inspiratorów morderstwa nakazał niemieckim służbom osobiście kanclerz Adolf Hitler. Pokażemy, gdzie stał Instytut Oftalmiczny i powiemy dlaczego tragiczna śmierć okazała się być kluczowa dla jego założenia.

Podczas spaceru wzdłuż Skarpy poszukamy również odpowiedzi między innymi na takie pytania:

 • Kto pierwszy w Warszawie zainstalował spłukiwaną toaletę?
 • W którym miejscu, przy Skarpie Warszawskiej, stał pomnik Jana Kilińskiego?
 • Gdzie ujrzano duchy książek?
 • O czym przypomina cyfra 69 na fasadzie jednego z budynków?
 • W jaki sposób hrabia Uruski zamierzał się wzbogacić?
 • Dokąd spieszyli szewcy?
 • W którym miejscu znajdziemy "pamiątkę" po zamachu na cara Aleksandra II?
 • Gdzie Marek Hłasko trzymał dyżurną marynarkę?
 • Jak starano się niwelować różnicę poziomów Skarpy Warszawskiej przy transporcie towarów z Solca pod stromiznę Skarpy?
 • Co zbudowała firma "Fr. Martens i A. Daab"?
 • Jaki plan miała władza ludowa wobec ulicy Kopernika, a jaki wobec rejonu ulic Okólnik i Tamka?
 • Co stało się z kryjówką, w której ukrywano Żydów?
 • Dlaczego kamienica przy Smolnej 36 jest niższa niż sąsiednie budynki?
 • Co miała symbolizować palma na rondzie Charles'a de Gaulle'a i co z tym wspólnego ma rodzina Sułkowskich?
 • W jaki sposób śmiertelny pojedynek przyczynił się do powstania Instytutu Oftalmicznego?
Spotykamy się sobotę, 21 października 2023, o godzinie 13:00, z tyłu pomnika Mikołaja Kopernika.
Spacer powinien zakończyć się 2 godziny później, przy rondzie Charles'a de Gaulle'a.

UWAGA!

PRZEWODNIK NIE PRZYJMUJE GOTÓWKI. Bilety można zakupić wyłącznie poprzez platformę biletową "EVENEA" lub, po uzgodnieniu, drogą mailową ([email protected]) poprzez wpłatę bezpośrednio na konto.

PODCZAS SPACERU NIE MOŻNA DOKONYWAĆ NAGRAŃ PRZEWODNIKA W JAKIEJKOLWIEK FORMIE BEZ UZGODNIENIA.

Gdyby ktoś był zmuszony zrezygnować z wycieczki prosimy o informację najpóźniej 72 godziny przed rozpoczęciem wydarzenia.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Organizatorem jest Biuro Przewodnickie*Arktour*, numer wpisu do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych Województwa Mazowieckiego numer 1923.

Terminy organizowanych przez nas wydarzeń znajdziecie Państwo na stronie: http://www.zwiedzajznami.com.pl/

Można też zapisać się na listę mailingową i otrzymywać, raz lub dwa w miesiącu, wiadomość o nadchodzących wydarzeniach: www.zwiedzajznami.com.pl/newsletter

Blog warszawski: www.whu.org.pl

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ArktourWHU

Telefon: 514-784-177 lub 508 101 105

e-mail: [email protected]

Podawane przy rejestracji dane przetwarzane są wyłącznie na potrzeby realizacji bieżącej usługi turystycznej oraz zapisane zostają w dokumentacji księgowej sporządzanej dla potrzeb rozliczeń z Urzędem Skarbowym.Po zakończeniu realizacji usługi firma Arktour WHU nie przetwarza Państwa danych ani nie nie zostają one umieszczone w żadnej bazie Klientów. Dane zbierane są poprzez Platformę Biletową "Evenea" przestrzegającą zasad polityki ochrony prywatności:https://evenea.pl/polityka-prywatnosciDołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
21.10.2023 (sobota) - 13:00 - Sekrety Wiślanej Skarpy. Z tyłu Nowego Światu. [Spacer] 21.10.2023 (sobota) - 13:00 - Sekrety Wiślanej Skarpy. Z tyłu Nowego Światu. [Spacer]

21.10.2023 (sobota) - 13:00 - Sekrety Wiślanej Skarpy. Z tyłu Nowego Światu. [Spacer]

dostępnych: 20

już niedostępne 24,00 zł -