Śląsk i Zagłębie przeciw depresji

location icon
Pałac Młodzieży w Katowicach ul. Mikołowska 26, Katowice
calendar icon
Od 23 maj 10:00 do 23 maj 14:00

23 maja br., w Pałacu Młodzieży w Katowicach, odbędzie się konferencja "Śląsk i Zagłębie przeciw depresji", podczas której przedstawiciele członków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii podpiszą deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji. 


Wydarzenie organizowane jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Współorganizatorami są Biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO) oraz Alians Przeciw Depresji. Partnerami konferencji są Urząd Miasta Katowice oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.
Celem konferencji jest wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania depresji, zwiększenie zrozumienia i wiedzy na temat zdrowia psychicznego w naszych społecznościach, szkołach, miejscach pracy i w domu. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli samorządów, lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów, dyrektorów szkół, pedagogów, ale też do organizacji pozarządowych oraz społeczności lokalnych, które są gotowe do zaangażowania się w nieformalne lokalne alianse do walki z depresją.


W ramach konferencji odbędą się dwa panele dyskusyjne:


I panel - "Zdrowie psychiczne w szkole i poza nią" - depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Uczestnicy panelu będą rozmawiać o roli szkoły w tworzeniu miejsca sprzyjającego profilaktyce, rozpoznawaniu oraz leczeniu depresji


II panel - "System czy środowisko - gdzie jest miejsce zdrowia psychicznego?" - osoby dotknięte chorobą powinny mieć, w sytuacji kryzysu, możliwość podjęcia bardzo szybkiej interwencji i leczenia blisko domu. O tym czy to już działa i jakiej jest jakości będą rozmawiać osoby z doświadczeniem depresji i praktycy działający na rzecz promocji zdrowia psychicznego, psychiatrii środowiskowej i wsparcia lokalnych społeczności.


W konferencji można wziąć udział także online, bez potrzeby rejestracji. Transmisja konferencji w wersji polskiej:
Facebook @komisjaeuropejska, transmisja w wersji angielskiej: YouTube @komisjaeuropejska. Zapewniamy tłumaczenie transmisji online na język migowy PL/EN.


Ważnym przekazem konferencji jest to, że depresja możne dotknąć każdego, ma wiele twarzy i jest prawdziwą chorobą, którą można leczyć. Na całym świecie zmaga się z nią coraz więcej ludzi. W samej tylko Europie, co roku około 40 mln ludzi cierpi na depresję. W Unii Europejskiej około 48 tys. osób rocznie umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad  połowa z nich cierpiała na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Polsce aż 1,5 mln. osób walczy z depresją.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji wszystkich, dla których ważny jest rozwój systemowych i środowiskowych rozwiązań przeciwdziałających depresji i wspierających osoby dotknięte tą chorobą.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  ŚLĄSK I ZAGŁĘBIE PRZECIW DEPRESJI

dostępnych: 37

już niedostępne -