Na koniec świata i jeszcze dalej (10+ lat) World Space Week Wrocław 2023
Warsztaty dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 lat, bez górnej granicy wieku.
TYTUŁ: Na koniec Świata i jeszcze dalej!
PROWADZĄCY: Robisz.to
Stowarzyszenie Robisz.to to społeczność ekspertów i pasjonatów nowych technologii i rzemiosła, których misją jest kreowanie w Polsce środowiska przyjaznego twórcom.
Projektujemy i uruchamiamy nowe przestrzenie kreatywne, w tym FabLab'y (ang. laboratorium wytwórstwa) i Makerspace'y, w których jak najwięcej osób może uczyć się, tworzyć i wymieniać wiedzą z innymi.
Poprzez swoje działania chcemy przywracać poczucie sprawczości i samodzielności osobom w każdym wieku, wskrzeszać atrakcyjność zawodów techniczno — rzemieślniczych i pokazywać, że każdy może być twórcą.
Wprowadzamy edukację STEAM do polskich szkół, prowadzimy pracownie kreatywne w Warszawie, Wrocławiu i Olsztynie, prototypujemy, podejmujemy się nieoczywistych wyzwań. W naszych pracowniach tworzymy środowisko sprzyjające wymianie kompetencji, wiedzy i doświadczeń dzięki współpracy przedstawicieli różnych profesji, integrując jednocześnie działalność edukacyjną, społeczną i biznesową
OPIS:
Na koniec Świata i Jeszcze Dalej! Zaprojektuj trójwymiarowy model 9. planety Układu Słonecznego Wybierz się w podróż tam, gdzie nie dotarł jeszcze nikt. Zwiedzisz Układ Słoneczny, a przy tym poznasz fascynujący świat astronomii. Dowiesz się, jak daleko znajdują się planety i ich księżyce, zbudujesz model Układu Słonecznego, a nawet posłuchasz dźwięków kosmosu. Chcesz mieć swoją planetę? Zaprojektujesz model 3D swojego świata w programie Tinkercad, poznając jednocześnie jego nieograniczone możliwości tworzenia nawet najbardziej zakręconych projektów. A na zakończenie czeka Cię trójwymiarowa niespodzianka!
Zajęcia są częścią wydarzenia:
World Space Week Wrocław - Nauka i inżynieria sposobem na światowy kryzys.
21-22 października 2023
1. O wydarzeniu - liczby, historia
World Space Week Wrocław to ogólnopolskie wydarzenie popularyzacyjno-edukacyjne kierowane do szerokiego grona odbiorców, w szczególności dla ludzi młodych, odbywające się we Wrocławiu od roku 2017. Trzy pierwsze edycje miały formułę stacjonarną, z udziałem max. 3 500 uczestników, dwie pozostałe hybrydową - zamkniętą, w których udział wzięło przeszło 10 000 uczestników.
Od roku 2022 ponownie odbywa się stacjonarnie. Choć wydarzenie wpisuje się w ogólnoświatową inicjatywę World Space Week, organizatorzy mają na nie własny pomysł i co roku dostosowują tematykę do zagadnień aktualnych dla Polski i rozszerzają na tematy nie związane z sektorem kosmicznym. Formuła stacjonarna, jej złożoność i dostosowanie do szerokiego odbiorcy przyniosły wydarzeniu ogromną popularność i uznanie.
Strona internetowa: www.worldspaceweek.pl
2. Opis i cele 7 edycji World Space Week Wrocław
Siódma edycja World Space Week Wrocław będzie poświęcona zagadnieniom związanym z rolą nauki i inżynierii, które jako jedyne stanowią szansę dla ludzkości na przezwyciężenie dotykających nas kryzysów.
Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej otwartej, tj. stacjonarnie z transmisją na żywo. Zastosujemy sprawdzoną formułę interdyscyplinarności: połączenia konferencji, ze strefą rodzinną, edukacyjną, warsztatami, szkoleniami oraz przestrzenią do nawiązywania kontaktów i współpracy.
Termin: 21-22 października 2023 r.
Miejsce: Concordia Design, Wyspa Słodowa 7, Wrocław
Celem wydarzenia jest promocja nauki, zwiększenie świadomości społecznej oraz edukacji i kształtowania nowych pokoleń w zakresie wykorzystania rozwoju nauki i technologii do naprawy czy przeciwdziałania lub zatrzymania wielowymiarowego kryzysu światowego.
Celem jest ponadto popularyzacja nauk ścisłych ze szczególnym uwzględnieniem:
- technologii kosmicznych i nowych technologii
- bezpieczeństwa cyfrowego
- ochrony środowiska naturalnego i ekologii
- kształcenia umiejętności inżynieryjnych
- wpływu rozwoju technologii na rozwiązanie wielu problemów światowych
- optymalizacji technologii oraz tempa ich rozwoju w aspekcie ochrony środowiska, kryzysu energetycznego, ekonomicznego czy zasobów ludzkich.
Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in.: Szymon Szczęśniak ("JSON") z CodeTwo oraz HRejterzy, prof. Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Piotr Orleański, prof. Hanna Rothkaehl (CBK PAN), dr Aleksandra Wrońska (UJ), prof. Leszek Błaszkiewicz i wielu innych znakomitych ekspertów.
Celem konferencji jest ukazanie dorobku naukowo-technologicznego Polaków, inspirując tym samym młodzież do podjęcia ścieżek kariery w obszarze nauk ścisłych i inżynieryjnych. Wydarzenia towarzyszące mają na celu wzmocnienie przekazu konferencji, a także szerzenie znaczenia i atrakcyjności nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Celem projektu jest ponadto m.in. wsparcie procesu tworzenia kadry dla sektora naukowego i technologicznego, szczególnie dynamicznie rozwijającego się sektora kosmicznego w Polsce. Wydarzenie kierowane jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, pasjonatów, a także całych rodzin, oraz profesjonalistów.
3. Elementy wydarzenia
World Space Week Wrocław 2023 będzie składał się z elementów:
Konferencja popularnonaukowa i strefa VIP
Prelekcje niezwykłych kobiet i mężczyzn, którzy tworzą polską oraz światową naukę i technologie.
Panele dyskusyjne i przestrzeń do rozmowy z publicznością. Powrócimy do stosowanej przez nas w latach wcześniejszych formuły dyżuru gości specjalnych - czasu zarezerwowanego wyłącznie na swobodne rozmowy z uczestnikami.
Strefa edukacyjna:
Strefa edukacyjna złożona z kosmicznego pikniku naukowego oraz kosmicznych warsztatów
Kosmiczny Piknik Naukowy
Piknik składa się ze stanowisk warsztatowych i pokazowych instytucji, kół studenckich, edukatorów, wydawnictw naukowych/popularnonaukowych, firm warsztatowych oraz edukacyjnych NGO. W strefie tej dzieci i rodzice będą mogli odkrywać tajniki nauki, doświadczać i majsterkować.
Kosmiczne Warsztaty
Zajęcia objęte zapisami, podczas których dzieci i młodzież będą wykonywać rozmaite prototypy, doświadczenia i projekty naukowe. Połączenie nauki z zabawą zawsze przynosi najlepsze rezultaty, tak jest i u nas. Każdy uczestnik wychodzi z zajęć z wykonanym przez siebie projektem.
Strefa networkingowa
Przestrzeń integracyjna dla doświadczonych naukowców/inżynierów/specjalistów z młodymi naukowcami / studentami / uczniami. W przestrzeni tej będzie odbywała się aktywna integracja doświadczonych środowisk z początkującymi, dając obydwu szansę do wspólnego rozwoju i współpracy.
4. Partnerzy
- Fundacja Empiria i Nauka
- Polska Agencja Kosmiczna
- Centrum Badań Kosmicznych PAN
- Narodowy Instytut Wolności CRSO
- Centrum Nauki Kopernik oraz ESERO POLSKA
- Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz ESA BIC Poland
- Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
- Gmina Wrocław i WCRS
Wydarzenie dofinansowane jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w programie NOWE FIO na lata 2021 - 2030 wg projektu "Nauka i inżynieria sposobem na światowy kryzys".