Spacer śladami walk w rocznicę powstania w getcie warszawskim - 21.04 godz. 10:00

location icon
Przed wejściem do kina Muranów, ul. Andersa ul. Andersa 5, Warszawa
calendar icon
Od 21 kwi 10:00 do 21 kwi 14:00
ticket icon
Od 35,00 zł

21.04 godz. 10:00 - 14:00

Cena: 35 zł/os.

Chętnych zapraszam dzień wcześniej na spacer śladami getta, opowiadający o życiu ludzi za murem zanim doszło do ludobójstwa i do walki zbrojnej. Oba spacery się dopełniają, razem dając pełny obraz historii getta przez cały okres jego istnienia: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/gettowarszawskie2004

Zaprasza Paweł Szczerkowski - dziennikarz, przewodnik po Warszawie

https://www.facebook.com/paweltourguide/19 kwietnia przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim - pierwszego, zbrojnego wystąpienia ludności cywilnej przeciwko hitlerowskim Niemcom w okupowanej Europie. W 1988 roku, z okazji 45. rocznicy, przewodniczący podziemnej Solidarności Lech Wałęsa napisał w liście do Marka Edelmana, jednego z dowódców Żydowskiej Organizacji Bojowej: "Powstanie żydowskich bojowników było najbardziej polskim ze wszystkich polskich powstań".

Na spacerze opowiem o przebiegu walk i odwiedzimy miejsca, w których doszło do najważniejszych starć. Poznamy, kim była garstka wycieńczonych, głodnych i niedoświadczonych w walce chłopców i dziewczyn, którzy przez kilka tygodni (!) skutecznie opierali się 5 tysiącom przeszkolonych żołnierzy. 

Według założeń dowództwa niemieckiego, walki miały trwać do trzech dni. Trwały prawie miesiąc a pojedyncze grupki bojowników ostały się w ruinach getta aż do… września. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że powstańcy uzbrojeni w kilkaset pistoletów (jeden pistolet i 10-15 sztuk amunicji na osobę!), 10 karabinów maszynowych, 20 karabinów zwykłych, 25 pistoletów maszynowych, kilka tysięcy granatów i butelek zapalających, walczyli tak długo przeciwko regularnej, w pełni uzbrojonej armii używającej artylerii, czołgów i lotnictwa. 

Nie chcę jednak, by mój spacer koncentrował się na walce zbrojnej. Szczerze mówiąc, tematy wojskowe nigdy mnie specjalnie nie interesowały. Nie znajduję nic ciekawego np.w wiedzy o rodzajach broni. O wiele bardziej ciekawi mnie człowiek, który tę broń trzyma a także ten, w którego jest ona wycelowana. Spacer będzie więc poświęcony przede wszystkim doświadczeniu zwykłego człowieka znajdującego się w tamtych dniach w getcie warszawskim. 

WAŻNE INFORMACJE:

🔸 Spotykamy się w niedzielę o godz. 10:00 przed wejściem do kina Muranów

🔸 Na spacerze będziemy używać systemu słuchawkowego tour-guide (w cenie biletu)

🔸 Czas trwania: ok. 4 godziny

DODATKOWE INFORMACJE:

Terminy moich wycieczek znajdziecie Państwo na stronie: http://warszawazpawlem.pl/kalendarz-wycieczek/

Wysyłam cykliczny newsletter o najbliższych wycieczkach, jeśli chcą Państwo dołączyć do listy odbiorców, proszę przesłać swój adres mailowy.

e-mail: [email protected]

Facebook: https://www.facebook.com/paweltourguide/

Telefon: 501 393 130

Zwrot zakupionego biletu:

Po wykupieniu biletu, można zrezygnować z udziału w wycieczce przesyłając informacją mailowo na adres [email protected].

Jeśli rezygnacja nastąpi wcześniej niż trzy doby przed terminem wycieczki, opłata za bilet zostanie zwrócona w kwocie pomniejszonej o prowizję platformy evenea (31 zł).

Jeśli nastąpi w czasie krótszym niż trzy doby przed terminem wycieczki, opłata nie zostanie zwrócona.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  21.04 godz. 10:00 Śladami walk w rocznicę powstania w getcie warszawskim
już niedostępne 35,00 zł -