Spotkanie z Wiktorem Niedzickim - World Space Week Wrocław 2024
Spotkanie młodzieży i dorosłych w wieku od 15 do 100 lat.
TYTUŁ: Spotkanie z Wiktorem Niedzickim
PROWADZĄCY: Wiktor Niedzicki. Fizyk, ceniony dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor legendarnych programów, m.in. "Laboratorium", "Cyrk fizyków". Wykładowca akademicki na Politechnice Warszawskiej, gdzie uczy studentów specjalności "Techniki multimedialne". Popularyzator nauki, doświadczalnik - od wielu lat popularyzuje naukę poprzez prowadzenie w całej Polsce wykładów i pokazów doświadczeń głównie z zakresu fizyki
OPIS: Podczas spotkania Pan Wiktor opowie o jednym ze swoich arcyciekawych tematów, tym razem o jedzeniu i jego historii. Nie zabraknie także ciekawostek o jedzeniu dla astronautów!
Temat wykładu: "Przygody przy stole"
Co jedli nasi praprzodkowie? Jaka naprawdę jest "tradycyjna" polska kuchnia? Czy była zdrowa? Czego nie jedli Piastowie? Co lubił Jagiełło? Wbrew pozorom obiad lub kolacja mogą przynieść wiele niespodzianek. Wystarczy tylko uważnie przyjrzeć się temu, co leży na stole. Można się domyślać, że paręset lat temu były to zupełnie inne potrawy. Kiedy warzywa i owoce pojawiły się w Polsce? Jakie były niezwykłe dzieje znanych potraw? Historia ziemniaków i pomidorów. Kto wymyślił pierogi? Pasztety francuskie, czy… rzymskie? Dlaczego łączy się je z Królem Słońce? A co (i jak) jedzą ludzie w innych krajach? Po co nam tyle widelców? O tym wszystkim opowiada popularyzator nauki, Wiktor Niedzicki. Autorskie filmy prezentowane podczas wykładu pokażą ciekawe potrawy i przysmaki z całego świata. Czy polubimy potrawy innych kultur?
Zajęcia są częścią wydarzenia:
World Space Week Wrocław - Potencjał Młodości w nauce i technologii.
26-27 października 2024
1. O wydarzeniu - liczby, historia
World Space Week Wrocław to ogólnopolskie wydarzenie popularyzacyjno-edukacyjne kierowane do szerokiego grona odbiorców, w szczególności dla ludzi młodych, odbywające się we Wrocławiu od roku 2017. Trzy pierwsze edycje miały formułę stacjonarną, z udziałem max. 3 500 uczestników, dwie pozostałe hybrydową - zamkniętą, w których udział wzięło przeszło 10 000 uczestników.
Od roku 2022 ponownie odbywa się stacjonarnie. Choć wydarzenie wpisuje się w ogólnoświatową inicjatywę World Space Week, organizatorzy mają na nie własny pomysł i co roku dostosowują tematykę do zagadnień aktualnych dla Polski i rozszerzają na tematy nie związane z sektorem kosmicznym. Formuła stacjonarna, jej złożoność i dostosowanie do szerokiego odbiorcy przyniosły wydarzeniu ogromną popularność i uznanie.
Strona internetowa: www.worldspaceweek.pl
2. Opis i cele 8 edycji World Space Week Wrocław
Ósma edycja World Space Week Wrocław będzie poświęcone będzie zagadnieniom związanym z osiągnięciami polskiego sektora naukowego, technologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem roli młodych naukowców i inżynierów w obszarze technologii kosmicznych, astronomicznych i nowych technologii.
Termin: 26-27 października 2024 r.
Miejsce: Concordia Design, Wyspa Słodowa 7, Wrocław
Wstęp bezpłatny, rejestracja wymagana.
World Space Week Wrocław 2024 to:
Naszymi gośćmi będą czołowi przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego, najznamienitsi popularyzatorzy nauki, inspirujący naukowcy i wybitni ludzie, którzy swoje życie poświęcili wspaniałym ideom. Przedstawimy zapierające dech sylwetki zdolnych i utytułowanych młodych przedstawicieli nauki i inżynierii. Nie zabraknie ponadto paneli dyskusyjnych, najgorętszych tematów polskiego "kosmosu", a także, jak zwykle, przestrzeni do rozmowy z naszymi gośćmi na scenie i w kuluarach.
Po raz pierwszy w ramach wydarzenia w sobotni wieczór zaproponujemy Państwu koncert fantastycznej grupy Voices of the Cosmos, którzy w niezwykły sposób łączą naukę ze sztuką!
Sobotni wieczór to także, długo wyczekiwany pokaz astronomiczny, który poprowadzą Mateusz Kalisz z AstroLife oraz Marcin Górko, wspierani przez wrocławskich amatorów astronomii. Kometę, planety, Księżyc i obiekty głębokiego nieba będzie można podziwiać przez najlepsze teleskopy mobilne, a także na dużym ekranie! Pokazy astronomiczne będą prowadzone także za dnia!
Strefa stanowisk warsztatowych i pokazowych instytucji, kół studenckich, wydawnictw naukowych/popularnonaukowych, firm warsztatowych oraz NGO. W strefie tej dzieci i rodzice będą mogli odkrywać tajniki nauki, doświadczać i majsterkować. W tym roku zaproponujemy aktywność zbierania pieczątek na stoiskach piknikowych, które potem wymienicie na kosmiczne nagrody.
Zajęcia objęte zapisami, podczas których dzieci i młodzież będą wykonywać rozmaite prototypy, doświadczenia i projekty naukowe. Połączenie nauki z zabawą zawsze przynosi najlepsze rezultaty, tak jest i u nas. Każdy uczestnik wychodzi z zajęć z wykonanym przez siebie projektem.
Przestrzeń integracyjna dla doświadczonych naukowców, inżynierów i specjalistów z młodymi naukowcami, studentami i uczniami. W przestrzeni tej będzie odbywała się aktywna integracja doświadczonych środowisk z początkującymi, dając obydwu szansę do wspólnego rozwoju i współpracy.
Wydarzenie kierowane jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, pasjonatów, a także całych rodzin, oraz profesjonalistów.
Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie WroSpace. Współorganizatorem jest Polska Agencja Kosmiczna. Partnerem strategicznym jest Concordia Design. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - NOWEFIO na lata 2021-2030 w projekcie "Nauka i inżynieria sposobem na światowy kryzys", realizowanym przez stowarzyszenie WroSpace w latach 2023-2024.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Partnerami są Centrum Badań Kosmicznych PAN, ESERO PL, Centrum Nauki Kopernik, Planetarium Wenus, Centrum Nauki Keplera, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Centrum Nauki Kopernik, Klub Almukantarat, Space 24, AstroLife.
Strona wydarzenia: www.worldspaceweek.pl