Z innej perspektywy - spotkanie edukacyjne
Serdecznie zapraszamy na spotkanie edukacyjne: "Z innej perspektywy", z Joanną Jakś i Aleksandrą Oszczędą, organizowane w ramach Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu.
Spotkanie edukacyjne będzie dla Uczestników okazją do poszerzenia wiedzy w zakresie mądrego wspierania osób z autyzmem (OzA)/ osób z niepełnosprawnościami (OzN) i ich rodzin, w oparciu o metody humanistyczne, w których na pierwszym miejscu zawsze stoi Osoba wspierana i realizowane są cele tej osoby, a nie osób
z jej otoczenia. Szczególnie skupimy się na Stosowanej Analizie Potrzeb (SAP), u podstaw której leżą mi. in.: budowanie bezpiecznych relacji z OzA/OzN i ich rodzinami, uczenie się rozpoznawania potrzeb OzA/OzN w oparciu o ich nietypowe kody emocjonalne i komunikacyjne, odpowiadanie na te potrzeby, budowanie samoświadomości OzA/OzN tak, aby w przyszłości osoby te były w stanie same realizować swoje potrzeby, wspieranie osób w trudnych dla nich sytuacjach (w stanach silnych emocji) poprzez umiejętne stosowanie kół ratunkowych, ochrona obszarów wrażliwych (zaopiekowanie się lękami osoby) oraz bezpieczne prowadzenie osoby w nowe obszary poznawcze. W budowaniu mądrego wsparcia Osoby, wartościami nadrzędnymi są: dbałość o jej komfort psychiczny i fizyczny, relacje partnerskie i podmiotowe traktowanie, przekonanie osoby udzielającej wsparcia o potencjale osoby wspieranej oraz umożliwienie osobie podejmowania decyzji odnośnie spraw, które jej dotyczą.
Wydarzenie ma charakter edukacyjny i jest skierowane do profesjonalistów, osób w spektrum autyzmu, osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem.
Harmonogram wydarzenia:
10: 45 - Rejestracja Uczestników
11:00 - Powitanie
11:15 - I część spotkania
12:45 - Przerwa
13:15 - II część spotkania
14:45 - Zakończenie
Opłata za uczestnictwo w wydarzeniu wynosi 40,00 zł (+1,38 zł - opłata serwisowa).
Joanna Jakś
Z wykształcenia pedagog, inżynier zarządzania, konsultant Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej o specjalności spektrum autyzmu, w wyniku silnego zainteresowania teorią neuroróżnorodności ukończyła studia podyplomowe w zakresie terapii i edukacji osób z autyzmem. Na gruncie lokalnym przez ponad 10 lat w ramach działalności stowarzyszenia Nowa Para Butów, realizowała projekty wspierające kobiety, promujące kulturę i edukację w zakresie ochrony zdrowia a także aktywizujące młodzież objętą ryzykiem wykluczenia społecznego. Prywatnie żona i matka dwójki dzieci, która w czasie wolnym zajmuje się przywracaniem życia starym meblom.
Aleksandra Oszczęda
Pedagog specjalny, muzykoterapeuta. Członek zarządu Fundacji Prodeste. Ukończyła Akademię Muzyczną w Łodzi oraz pedagogikę specjalną w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Od 2009 r. prowadzi terapię osób ze spektrum autyzmu w nurcie kognitywnym. Do obszaru jej szczególnych zainteresowań należy poszukiwanie skutecznych technik rozwijania samoświadomości i myślenia społecznego dla osób w każdym wieku. Autorka rozdziału "Przydatność eksperymentalnych próbek zadaniowych w procesie diagnozy dzieci z podejrzeniem ASD" w książce "Człowiek i autyzm" pod red. J. Kockiego, A. Kicińskiego. W Fundacji prowadzi spotkania specjalistyczne, zajęcia warsztatowe, terapeutyczne i wychowawcze na turnusach i koloniach. Koordynuje system szkoleniowy, w których uczestniczy także jako trener. Charakteryzuje się ogromną wrażliwością na potrzeby ludzi ze spektrum autyzmu. Potrafi zrozumieć i pomóc odnaleźć się w świecie.