Spotkanie z Marcinem Ryszką na Festiwalu Nowe Spojrzenie

location icon
Biblioteka UKW ul. Karola Szymanowskiego 3, Bydgoszcz
calendar icon
Od 25 maj 15:00 do 25 maj 15:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Marcin Ryszka urodził się 15 lipca 1990 roku w Czechowicach-Dziedzicach. Jest polskim pływakiem, piłkarzem, dziennikarzem sportowym i prezesem fundacji "Nie widząc przeszkód". W wyniku choroby stracił wzrok w wieku pięciu lat.

Studiował zarządzanie i marketing oraz zarządzanie personelem. Wybrał także kierunek menedżer sportu na krakowskiej AGH i Uniwersytecie Jagiellońskim. Może się pochwalić imponującym dorobkiem sportowym. Podczas studiów reprezentował swoją uczelnię w zawodach pływackich. Reprezentował nasz kraj na paraolimpiadzie w Pekinie w 2008 roku oraz w Londyniew 2012. Jest trzykrotnym mistrzem świata osób niewidomych w pływaniu w Antalyi w 2011 roku. Zdobył także kilka medali na Mistrzostwach Europy.

Po zakończonej karierze pływackiej zajął się piłką nożną osób niewidomych. Marcin jest kapitanem reprezentacji Polski oraz drużyny "Tyniecka Nie Widzę Przeszkód Kraków" w blind footballu. To on odpowiada za prężny rozwój tej dyscypliny w naszym kraju. W 2008 roku sprowadził nawet specjalne piłki z Brazylii. Brał udział między innymi w Mistrzostwach Europy w Anglii w 2015 roku. Prywatnie jest szczęśliwym mężem oraz ojcem.

W 2021 roku na rynku ukazała się jego książka, którą napisał wraz z dziennikarzem Jakubem Białkiem. Marcina można usłyszeć w Radio Kraków po serwisie o godzinie14 w każdy wtorek.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  normalny
już niedostępne -