Laboratorium. Co jedzą astronauci w przestrzeni? (12-18 lat) World Space Week Wrocław 2024
Warsztaty dla młodzieży w wieku od 12 do 18 lat.
TYTUŁ: Laboratorium. Co jedzą astronauci w przestrzeni?
PROWADZĄCY: Natalia Kiryluk
OPIS:
Część teoretyczna: W ramach zajęć planujemy przedstawić prezentację i omówić, jak przez lata zmieniała się dieta astronautów i jak podczas kolejnych misji była udoskonalana. Po krótkim rysie historycznym nakreślimy także kierunek, w jakim obecnie zmierza żywienie astronautów, a także opiszemy potencjalne możliwości hodowli roślin i zwierząt poza Ziemią.
Jako część praktyczną umożliwimy uczestnikom samodzielne pobranie hemolimfy z przygotowanych przez nas mączników młynarków, a następnie wybarwienie jej w metodzie Diff Quick, co pozwoli na obserwację komórek pod mikroskopem. Pobieranie hemolimfy, a następnie jej analiza biochemiczna stanowi ważny etap badań, które prowadzone są w celu oceny, czy białko pochodzące od bezkręgowców może stanowić wartościowy składnik diety.
Zajęcia są częścią wydarzenia:
World Space Week Wrocław - Potencjał Młodości w nauce i technologii.
26-27 października 2024
1. O wydarzeniu - liczby, historia
World Space Week Wrocław to ogólnopolskie wydarzenie popularyzacyjno-edukacyjne kierowane do szerokiego grona odbiorców, w szczególności dla ludzi młodych, odbywające się we Wrocławiu od roku 2017. Trzy pierwsze edycje miały formułę stacjonarną, z udziałem max. 3 500 uczestników, dwie pozostałe hybrydową - zamkniętą, w których udział wzięło przeszło 10 000 uczestników.
Od roku 2022 ponownie odbywa się stacjonarnie. Choć wydarzenie wpisuje się w ogólnoświatową inicjatywę World Space Week, organizatorzy mają na nie własny pomysł i co roku dostosowują tematykę do zagadnień aktualnych dla Polski i rozszerzają na tematy nie związane z sektorem kosmicznym. Formuła stacjonarna, jej złożoność i dostosowanie do szerokiego odbiorcy przyniosły wydarzeniu ogromną popularność i uznanie.
Strona internetowa: www.worldspaceweek.pl
2. Opis i cele 8 edycji World Space Week Wrocław
Ósma edycja World Space Week Wrocław będzie poświęcone będzie zagadnieniom związanym z osiągnięciami polskiego sektora naukowego, technologicznego, ze szczególnym uwzględnieniem roli młodych naukowców i inżynierów w obszarze technologii kosmicznych, astronomicznych i nowych technologii.
Termin: 26-27 października 2024 r.
Miejsce: Concordia Design, Wyspa Słodowa 7, Wrocław
Wstęp bezpłatny, rejestracja wymagana.
World Space Week Wrocław 2024 to:
Naszymi gośćmi będą czołowi przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego, najznamienitsi popularyzatorzy nauki, inspirujący naukowcy i wybitni ludzie, którzy swoje życie poświęcili wspaniałym ideom. Przedstawimy zapierające dech sylwetki zdolnych i utytułowanych młodych przedstawicieli nauki i inżynierii. Nie zabraknie ponadto paneli dyskusyjnych, najgorętszych tematów polskiego "kosmosu", a także, jak zwykle, przestrzeni do rozmowy z naszymi gośćmi na scenie i w kuluarach.
Po raz pierwszy w ramach wydarzenia w sobotni wieczór zaproponujemy Państwu koncert fantastycznej grupy Voices of the Cosmos, którzy w niezwykły sposób łączą naukę ze sztuką!
Sobotni wieczór to także, długo wyczekiwany pokaz astronomiczny, który poprowadzą Mateusz Kalisz z AstroLife oraz Marcin Górko, wspierani przez wrocławskich amatorów astronomii. Kometę, planety, Księżyc i obiekty głębokiego nieba będzie można podziwiać przez najlepsze teleskopy mobilne, a także na dużym ekranie! Pokazy astronomiczne będą prowadzone także za dnia!
Strefa stanowisk warsztatowych i pokazowych instytucji, kół studenckich, wydawnictw naukowych/popularnonaukowych, firm warsztatowych oraz NGO. W strefie tej dzieci i rodzice będą mogli odkrywać tajniki nauki, doświadczać i majsterkować. W tym roku zaproponujemy aktywność zbierania pieczątek na stoiskach piknikowych, które potem wymienicie na kosmiczne nagrody.
Zajęcia objęte zapisami, podczas których dzieci i młodzież będą wykonywać rozmaite prototypy, doświadczenia i projekty naukowe. Połączenie nauki z zabawą zawsze przynosi najlepsze rezultaty, tak jest i u nas. Każdy uczestnik wychodzi z zajęć z wykonanym przez siebie projektem.
Przestrzeń integracyjna dla doświadczonych naukowców, inżynierów i specjalistów z młodymi naukowcami, studentami i uczniami. W przestrzeni tej będzie odbywała się aktywna integracja doświadczonych środowisk z początkującymi, dając obydwu szansę do wspólnego rozwoju i współpracy.
Wydarzenie kierowane jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, pasjonatów, a także całych rodzin, oraz profesjonalistów.
Organizatorem wydarzenia jest stowarzyszenie WroSpace. Współorganizatorem jest Polska Agencja Kosmiczna. Partnerem strategicznym jest Concordia Design. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - NOWEFIO na lata 2021-2030 w projekcie "Nauka i inżynieria sposobem na światowy kryzys", realizowanym przez stowarzyszenie WroSpace w latach 2023-2024.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Partnerami są Centrum Badań Kosmicznych PAN, ESERO PL, Centrum Nauki Kopernik, Planetarium Wenus, Centrum Nauki Keplera, Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego, Centrum Nauki Kopernik, Klub Almukantarat, Space 24, AstroLife.
Strona wydarzenia: www.worldspaceweek.pl