Szkolenie Etyka sztucznej inteligencji w dobie AI Act: od teorii do praktyki biznesowej. Wprowadzenie
Sposób rozwijania i stosowania sztucznej inteligencji to jeden z najważniejszych czynników warunkujących przyszłość nowoczesnych organizacji. Ich innowacyjność, konkurencyjność, kapitalizacja czy reputacja będą ściśle powiązane ze zdolnością właściwego wykorzystania potencjału AI. Kryterium oceny nie stanie się jednak wyłącznie szybkość i wydajność przyjętych rozwiązań, ale także ich wielowymiarowe oddziaływanie na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę.
W dobie zrównoważonego rozwoju i inwestowania ESG sukces rynkowy będzie zależał od umiejętności odpowiedzialnego oraz zgodnego z prawem tworzenia i użytkowania sztucznej inteligencji. Kluczową kompetencją będzie tu przekładanie abstrakcyjnych wartości i zasad na konkretną praktykę projektową. Aby skutecznie wdrażać wymogi etyki i prawa AI, pracownicy różnych specjalizacji muszą rozumieć, na czym polegają ryzyka związane z tą technologią, jak przeciwdziałać ich występowaniu, oraz w jaki sposób sprostać standardom kontrolnym.
Szkolenie CET Humanites powstało z myślą o osobach zainteresowanych efektywnym włączeniem etyki AI do praktyki organizacyjnej - także w odniesieniu do unijnego rozporządzenia AI Act. W jego trakcie uczestnicy poznają kluczowe aspekty etyki sztucznej inteligencji, które zostaną omówione w szerszym kontekście AI governance, z uwzględnieniem wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących godnej zaufania sztucznej inteligencji (trustworthy AI), rozporządzenia AI Act oraz norm ISO.
Program szkolenia został przygotowany w oparciu o rozwijany w CET Humanites autorski model kompleksowo ujmujący instytucjonalny, praktyczny i systemowy wymiar AI governance, zgodny z Modelem Spójnego Przywództwa™ Zofii Dzik. Sesja szkoleniowa odbywa się jednego dnia online i obejmuje trzy moduły (w tym części wykładowe i ćwiczenia).
Organizatorem szkolenia jest Centrum Etyki Technologii - think&do tank utworzony przy Instytucie Humanites - promujący odpowiedzialne innowacje, przyjazne człowiekowi i światu.
W CET Humanites chcemy, aby projektowane, wdrażane i wykorzystywane technologie były zgodne z uniwersalnymi zasadami i wartościami, jak:
- godność ludzka,
- sprawiedliwość,
- inkluzywność,
- poszanowanie prywatności,
- dobrostan ludzki,
- troska o środowisko,
a polskie firmy technologiczne zdobywały przewagę konkurencyjną dzięki solidności, zgodności z prawem i standardami etycznymi.