Pomiary z oddali (12+ lat) World Space Week Wrocław 2023
Warsztaty dla młodzieży w wieku od 12 lat
TYTUŁ: Pomiary z oddali
PROWADZĄCY: Adam Zahler, Centrum Nauki Kopernik
Magister inżynier chemik, edukator, specjalista w Centrum Nauki Kopernik.
Centrum Nauki Kopernik jest instytucją kultury, której celem jest wspieranie uczących się w konstruowaniu wiedzy w oparciu o osobiste doświadczenie. W szczególności ułatwiania zrozumienia natury otaczających nas zjawisk i procesów przy pomocy nowoczesnych metod nauczania dopasowanych do ucznia. Cel ten realizuje m. in. poprzez tworzenie i upowszechnianie wartościowych rozwiązań dydaktycznych, prowadzenie programów edukacyjnych oraz wspieranie dyskusji dotyczących rozwoju edukacji. Organizatorami Centrum Nauki Kopernik są Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Miasto Stołeczne Warszawa.
OPIS:
Czy możemy zmierzyć odległość od naszej najbliższej gwiazdy rozwijając długą miarkę? A jak określić średnicę Księżyca bez osobistej wizyty na tym obiekcie? Okazuje się, że można to zrobić tą samą metodą, jaką leśnicy obliczają wysokość drzewa, podobną do sposobu określenia wysokości piramid przez Talesa ponad 2600 lat temu. Zanim sięgniemy po laserowy dalmierz lub sprawdzimy pozycję GPS - spróbujmy klasyczną metodą.
Zajęcia są częścią wydarzenia:
World Space Week Wrocław - Nauka i inżynieria sposobem na światowy kryzys.
21-22 października 2023
1. O wydarzeniu - liczby, historia
World Space Week Wrocław to ogólnopolskie wydarzenie popularyzacyjno-edukacyjne kierowane do szerokiego grona odbiorców, w szczególności dla ludzi młodych, odbywające się we Wrocławiu od roku 2017. Trzy pierwsze edycje miały formułę stacjonarną, z udziałem max. 3 500 uczestników, dwie pozostałe hybrydową - zamkniętą, w których udział wzięło przeszło 10 000 uczestników.
Od roku 2022 ponownie odbywa się stacjonarnie. Choć wydarzenie wpisuje się w ogólnoświatową inicjatywę World Space Week, organizatorzy mają na nie własny pomysł i co roku dostosowują tematykę do zagadnień aktualnych dla Polski i rozszerzają na tematy nie związane z sektorem kosmicznym. Formuła stacjonarna, jej złożoność i dostosowanie do szerokiego odbiorcy przyniosły wydarzeniu ogromną popularność i uznanie.
Strona internetowa: www.worldspaceweek.pl
2. Opis i cele 7 edycji World Space Week Wrocław
Siódma edycja World Space Week Wrocław będzie poświęcona zagadnieniom związanym z rolą nauki i inżynierii, które jako jedyne stanowią szansę dla ludzkości na przezwyciężenie dotykających nas kryzysów.
Wydarzenie odbędzie się w formie hybrydowej otwartej, tj. stacjonarnie z transmisją na żywo. Zastosujemy sprawdzoną formułę interdyscyplinarności: połączenia konferencji, ze strefą rodzinną, edukacyjną, warsztatami, szkoleniami oraz przestrzenią do nawiązywania kontaktów i współpracy.
Termin: 21-22 października 2023 r.
Miejsce: Concordia Design, Wyspa Słodowa 7, Wrocław
Celem wydarzenia jest promocja nauki, zwiększenie świadomości społecznej oraz edukacji i kształtowania nowych pokoleń w zakresie wykorzystania rozwoju nauki i technologii do naprawy czy przeciwdziałania lub zatrzymania wielowymiarowego kryzysu światowego.
Celem jest ponadto popularyzacja nauk ścisłych ze szczególnym uwzględnieniem:
- technologii kosmicznych i nowych technologii
- bezpieczeństwa cyfrowego
- ochrony środowiska naturalnego i ekologii
- kształcenia umiejętności inżynieryjnych
- wpływu rozwoju technologii na rozwiązanie wielu problemów światowych
- optymalizacji technologii oraz tempa ich rozwoju w aspekcie ochrony środowiska, kryzysu energetycznego, ekonomicznego czy zasobów ludzkich.
Wśród zaproszonych gości znajdują się m.in.: Szymon Szczęśniak ("JSON") z CodeTwo oraz HRejterzy, prof. Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Piotr Orleański, prof. Hanna Rothkaehl (CBK PAN), dr Aleksandra Wrońska (UJ), prof. Leszek Błaszkiewicz i wielu innych znakomitych ekspertów.
Celem konferencji jest ukazanie dorobku naukowo-technologicznego Polaków, inspirując tym samym młodzież do podjęcia ścieżek kariery w obszarze nauk ścisłych i inżynieryjnych. Wydarzenia towarzyszące mają na celu wzmocnienie przekazu konferencji, a także szerzenie znaczenia i atrakcyjności nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży. Celem projektu jest ponadto m.in. wsparcie procesu tworzenia kadry dla sektora naukowego i technologicznego, szczególnie dynamicznie rozwijającego się sektora kosmicznego w Polsce. Wydarzenie kierowane jest do szerokiego grona odbiorców: dzieci, młodzieży, pasjonatów, a także całych rodzin, oraz profesjonalistów.
3. Elementy wydarzenia
World Space Week Wrocław 2023 będzie składał się z elementów:
Konferencja popularnonaukowa i strefa VIP
Prelekcje niezwykłych kobiet i mężczyzn, którzy tworzą polską oraz światową naukę i technologie.
Panele dyskusyjne i przestrzeń do rozmowy z publicznością. Powrócimy do stosowanej przez nas w latach wcześniejszych formuły dyżuru gości specjalnych - czasu zarezerwowanego wyłącznie na swobodne rozmowy z uczestnikami.
Strefa edukacyjna:
Strefa edukacyjna złożona z kosmicznego pikniku naukowego oraz kosmicznych warsztatów
Kosmiczny Piknik Naukowy
Piknik składa się ze stanowisk warsztatowych i pokazowych instytucji, kół studenckich, edukatorów, wydawnictw naukowych/popularnonaukowych, firm warsztatowych oraz edukacyjnych NGO. W strefie tej dzieci i rodzice będą mogli odkrywać tajniki nauki, doświadczać i majsterkować.
Kosmiczne Warsztaty
Zajęcia objęte zapisami, podczas których dzieci i młodzież będą wykonywać rozmaite prototypy, doświadczenia i projekty naukowe. Połączenie nauki z zabawą zawsze przynosi najlepsze rezultaty, tak jest i u nas. Każdy uczestnik wychodzi z zajęć z wykonanym przez siebie projektem.
Strefa networkingowa
Przestrzeń integracyjna dla doświadczonych naukowców/inżynierów/specjalistów z młodymi naukowcami / studentami / uczniami. W przestrzeni tej będzie odbywała się aktywna integracja doświadczonych środowisk z początkującymi, dając obydwu szansę do wspólnego rozwoju i współpracy.
4. Partnerzy
- Fundacja Empiria i Nauka
- Polska Agencja Kosmiczna
- Centrum Badań Kosmicznych PAN
- Narodowy Instytut Wolności CRSO
- Centrum Nauki Kopernik oraz ESERO POLSKA
- Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz ESA BIC Poland
- Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
- Gmina Wrocław i WCRS
Wydarzenie dofinansowane jest przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w programie NOWE FIO na lata 2021 - 2030 wg projektu "Nauka i inżynieria sposobem na światowy kryzys".