Synchronizacja w Birkenwald - 2025.03.26 (środa) - Sztuka teatralna autorstwa V. Frankla
O sztuce Synchronizacja w Birkenwald
Co, jeśli Sokrates, Kant i Spinoza spotkaliby się dziś, by zmierzyć się z pytaniami o zło, cierpienie i sens życia?
W 1945 roku, krótko po powrocie do wolności, po trzech latach spędzonych w nazistowskim obozie zagłady, Viktor Frankl napisał Synchronizację w Birkenwald. W dramacie trzej wielcy myśliciele - ateński filozof Sokrates (496-399 p.n.e), holenderski filozof żydowskiego pochodzenia, Baruch Spinoza (1632-1677), oraz niemiecki metafizyk Immanuel Kant (1724-1804) przenoszą się w czasie, by dołączyć do więźniów obozu koncentracyjnego i zmierzyć się z odwiecznym pytaniem zadanym po raz pierwszy przez Hioba: Jakie jest znaczenie cierpienia?
Z synchronizacji czasu i przestrzeni wyłania się refleksja, po którą możemy sięgnąć również współcześnie w czasach naszych kryzysów. Dialogi, pełne bólu i nadziei, przenikają do głębi, inspirując do refleksji nad prawdziwą wolnością - tą, którą Frankl określił jako 'wolność wyboru własnego stanowiska' nawet w obliczu cierpienia." Sztuka prowokuje do głębokiej refleksji nad istotą człowieczeństwa, nadzieją i potęgą wolnego wyboru.
Poznaj twórcę sztuki - Kim był Viktor Frankl?
Viktor Emil Frankl (26 marca 1905 - 2 września 1997) był austriackim neurologiem, psychiatrą i psychoterapeutą, znanym jako jeden z twórców analizy egzystencjalnej i logoterapii - metody terapeutycznej. Logoterapia Frankla jest uznawana za trzecią wiedeńską szkołę psychoterapii.. W czasie II wojny światowej był więźniem czterech obozów koncentracyjnych, w tym Auschwitz i Dachau, co znacząco wpłynęło na jego twórczość i filozofię.
Wśród jego najważniejszych dzieł znajdują się takie książki jak Człowiek w poszukiwaniu sensu, Homo patiens, Lekarz i dusza oraz Bóg ukryty. Każda z nich niesie głębokie przesłanie o sile nadziei, odpowiedzialności i ludzkiej zdolności do przezwyciężania cierpienia.
Kim jesteśmy i co robimy?
W Krakowskim Instytucie Logoterapii zgłębiamy i popularyzujemy myśl Viktora Emila Frankla - twórcy trzeciej wiedeńskiej szkoły psychoterapii. Naszą misją jest rozwijanie logoterapii, metody terapeutycznej, która wspiera ludzi w odnajdywaniu sensu życia - najpotężniejszego źródła motywacji i siły do przezwyciężania trudności.