Archi Tour - Otwarty "Bankowiec" i Mini Muzeum Bankowca | Edycja marcowa

location icon
"Bankowiec" oraz Mini Muzeum | Gdyński Szlak Modernizmu 3 Maja 27, Gdynia
calendar icon
Od 10 mar 10:30 do 10 mar 11:45
ticket icon
Od 0,00 zł

W imieniu Mini Muzeum oraz Miasta Gdyni, serdecznie zapraszamy na marcowy Archi-Tour - oprowadzanie po modernistycznej perle Gdyni - wielomieszkaniowym kompleksie "Bankowiec" przy ulicy 3 Maja 27/31 wraz z Mini Muzeum "Bankowiec" oraz historycznym schronem budynku.

Najbliższą edycję touru przygotowało "Mini Muzeum" we współpracy z Gdyńskim Szlakiem Modernizmu oraz przewodnikami społecznymi gdyńskiego modernizmu. Archi-Tour poprowadzi m.in. Maria Piradoff-Link założycielka oraz legendarna już kustoszka Mini Muzeum.

  • Uwaga: obowiązują zapisy!!! (zapisani uczestnicy zostaną podzieleni na 2-3 grupy, Archi-tour odbywa się wyłącznie w asyście przewodników oraz w koordynacji ze Wspólnotą Bankowca  oraz opiekunami Mini Muzeum Bankowiec)
  • Termin: 10 marca 2024 g.10:30 (do ok. 11:30-12:00)

Mini Muzeum "Bankowiec" powstało w 2009 r. z inicjatywy Wspólnoty Mieszkaniowej "Bankowiec". Kustoszką oraz animatorką Mini Muzeum jest wieloletnia mieszkanka budynku Maria Piradoff - Link. Od momentu powstania atrakcję odwiedziło tysiące osób, zarówno ekspertów, badaczy architektury, mieszkańców Gdyni, jak i odwiedzających miasto turystów. Mini Muzeum przez lata pozyskało setki przyjaciół, partnerów oraz miłośników modernizmu z całej Polski i Europy.

  • Miejsce startu spaceru - wejście główne przy bramie do Bankowca od strony ul. 3 maja 27, Gdynia
  • Partner i współorganizator akcji: Gdyński Szlak Modernizmu/ FB.com/Modernizmgdyni

Informacja o "Bankowcu":

  • Dom mieszkalny Funduszu Emerytalnego Banku Gospodarstwa Krajowego
  • ul. 3 maja 27-31
  • budowa 1935-39
  • Projekt arch. Stanisław Ziołowski, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej

Uznaje się, że jest to pierwszy wielomieszkaniowy apartamentowiec w Polsce, zbudowany w nurcie luksusowym późnego funkcjonalizmu. Inwestorem obiektu był Fundusz Emerytalny Banku Gospodarstwa Krajowego. Budynek składa się z trzech niezależnych części w kształcie litery "C" (zajmując pełny kwartał pomiędzy ulicami 10 Lutego, 3 Maja i Batorego), każda z nich była realizowana jako oddzielny etap budowy w latach 1935-39. Pierwszą część obiektu - stanowiącą dominujący narożnik ulic 10 Lutego i 3 Maja, oddano do użytku w październiku 1936 r. Elewacja tej części była licowana pińczowskim wapieniem w formie dużych prostokątnych płyt. Każda z części budynku miała w piwnicy schron przeciwlotniczy z instalacją filtrującą powietrze na wypadek ataku gazowego.

W trzecim etapie budowy, pod częścią jednego ze skrzydeł budynku oraz podwórza zbudowano podziemny garaż z wjazdem od ulicy Batorego. Element funkcjonalny garażu stanowi wyrzutnia powietrza, zaprojektowana w formę żelbetowej altany z lokalizowanej na podwórzu apartamentowca. W 2009 powstało w budynku "Mini Muzeum Bankowiec", założone przez Wspólnotę Mieszkaniową "Bankowiec", zaś prowadzone i promowane przez mieszkankę domu (Maria Piradoff - Link)

fotografia: Gdyński Szlak Modernizmu

#gdynia #wgdyni #gdyńszkiszlakmodernizmu #minimuzeumgdynia #bankowiec #ArchiSpacery #ArchiTour

kontakt/koordynacja: [email protected] 

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Archi Tour - Otwarty "Bankowiec" | Mini Muzeum i Schron Bankowca
Wyprzedane Brak wolnych miejsc