#zawszeciekawi: Wydział Transportu - 9 maja, godz. 10.00-14.00
Gmach Nowej Kreślarni, ul. Koszykowa 75, sala 055
Od 9 maj 10:00 do 9 maj 14:00
Od 0,00 zł
Program:
- 10.00-10.30 - Prezentacja "Poznajcie Politechnikę Warszawską!"
- 10.30- 11.00 - Studia na Wydziale Transportu
- 11.00-11.30 - Życie i aktywność studencka na Wydziale Transportu - prezentacja studentów z Wydziałowej Rady Samorządu
- 11.45-14.00 - Warsztaty "Za pan brat z semaforem, zwrotnicą i rogatką, czyli na czym polega sterowanie ruchem kolejowym" oraz "Projektowanie bez barier - dostępność w praktyce"
Warsztaty "Za pan brat z semaforem, zwrotnicą i rogatką, czyli na czym polega sterowanie ruchem kolejowym"
Na początku spotkania, po omówieniu zasad BHP i krótkim wprowadzeniu grupa zostaje podzielona na kilkuosobowe zespoły. Każdy zespół zaczyna przy innym stanowisku laboratoryjnym. Każde stanowisko laboratoryjne ma przyporządkowanego opiekuna ze strony PW, który omawia urządzenia znajdujące się na tym stanowisku: konstrukcję, zasady działania, funkcje realizowane przez te urządzenia, ciekawostki. W trakcie omawiania są wykonywane różne eksperymenty na urządzeniach, w których realizacji biorą udział uczestnicy zajęć. Po określonym czasie zespół opuszcza stanowisko, od którego zaczął warsztaty i przechodzi do kolejnego stanowiska. Przechodzenie pomiędzy stanowiskami jest zorganizowane w taki sposób, żeby w danym momencie prace na jednym stanowisku wykonywał jeden zespół. Treści merytoryczne ilustrowane stanowiskami dotyczą następujących urządzeń sterowania ruchem kolejowym: elektryczne napędy zwrotnicowe, układy kontroli niezajętości toru (liczniki osi i inne), sygnalizatory przytorowe (semafory), blokady liniowe, komputerowe urządzenia zależnościowe stosowane na stacjach, pulpity nastawcze (komputerowe i inne), samoczynna sygnalizacja przejazdowa (na przejazdach kolejowo drogowych).
Warsztaty "Projektowanie bez barier - dostępność w praktyce"
Warsztaty z projektowania uniwersalnego i dostępności pozwolą uczestnikom zrozumieć wyzwania, z jakimi mierzą się osoby z różnymi ograniczeniami. Uczestnicy będą mieli możliwość założenia kombinezonu geriatrycznego, poruszania się na wózku inwalidzkim oraz korzystania z różnego wyposażenia laboratorium np. kul inwalidzkich, aby lepiej zrozumieć codzienne wyzwania osób z ograniczoną mobilnością. Celem warsztatów jest rozwijanie empatii oraz umiejętności tworzenia przestrzeni i produktów dostępnych dla każdego.
Podział na mniejsze grupy na miejscu - każda grupa skorzysta ze wszystkich atrakcji.