Pruszków w przededniu II wojny światowej - wykład dr. Mirosława Wawrzyńskiego

location icon
Muzeum Dulag 121 ul. 3 Maja 8a, Pruszków
calendar icon
Od 22 paź 15:00 do 22 paź 15:00

W sobotę, 22 października o godz. 15.00 zapraszamy do Muzeum Dulag 121 na spotkanie z cyklu "Pruskoviana". Naszym gościem będzie dr Mirosław Wawrzyński, który wygłosi wykład "Pruszków w przededniu II wojny światowej" poświęcony historii miasta i jego mieszkańców na przełomie 1938/1939 r. aż do ostatnich chwil przed wybuchem wojny. Serdecznie zapraszamy!

Pruszków po I wojnie światowej był miastem zniszczonym i częściowo wyludnionym, w którym panowało bezrobocie, niedostatek, a także dramatycznie brakowało żywności i opału. Przez 20 lat międzywojnia miasto bardzo się zmieniło - zniknęły ruiny rozbitych domów, powstały nowe budynki, zakłady pracy, przyjechało wielu nowych mieszkańców. Pruszków rozwijał się, a jego aspiracje do rozbudowy wciąż rosły. Niestety wybuch II wojny światowej przekreślił plany pruszkowian na rozwój miasta.

Dr Mirosław Wawrzyński podczas wykładu "Pruszków w przededniu II wojny światowej" opowie o historii Pruszkowa i jego mieszkańców na kilkanaście miesięcy przed wybuchem wojny, aż do ogłoszenia jawnej mobilizacji 31 sierpnia 1939 r.

Wstęp wolny!

Dr Mirosław Wawrzyński - doktor nauk humanistycznych UW, wykładowca akademicki, varsavianista i pruskovianista. Główne obszary badań to: studia nad wyzwaniami przyszłości do 2050-2060 roku pod patronatem Komitetu Prognoz "Polska 2000 Plus" przy Prezydium PAN ; nowoczesne wojny - duże konflikty XX w., wojna w powietrzu 1939 - 1945, wojna września 1939; historia regionalna Warszawy i Pruszkowa od XIX do XXI w. Autor "Życia publicznego i społecznego Pruszkowa do roku 1921"; "Powietrzny pogrom ZSRR. 22 czerwca 1941", "Bronisław Chajęcki nieznany bohater Warszawy i Pruszkowa".

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wejściówka
Wyprzedane Brak wolnych miejsc