V Pomorskie Forum Animacji Społecznej i Kulturalnej - NATURA
Konferencja? - w naturze!
Dialog? - energetyczny.
Networking? - owocny.
Wymiana wiedzy? - soczysta.
Rozwój? - witalny.
Inspiracje? - zakorzenione.
Oddech? - uwalniający...
Cztery dotychczasowe edycje Pomorskiego Forum Animacji Społecznej udowodniły, że jest to ważna przestrzeń sieciowania społeczności animatorek i animatorów z naszego regionu. Na fali budowania wspólnoty, poszerzania przestrzeni dialogu i różnorodności perspektyw, piąta odsłona naszego corocznego spotkania przyjmuje szerszą nazwę - Forum Animacji Społecznej i Kulturalnej. Pragniemy zbliżenia animacyjnego środowiska, skupienia na wspólnych korzeniach, uniwersalnych celach i tożsamych kierunkach, na czystej inspiracji i wymianie.
W tym roku tematem przewodnim Forum będzie… NATURA! Podczas spotkań, dyskusji, warsztatów i prezentacji dotkniemy go możliwie najszerzej - animacja w/o naturze, zarówno w aspekcie przyrodniczym, jak antropologicznym... czeka nas pęczek inspiracji i gwarancja wspaniałego czasu.
Zapraszamy 7 czerwca od godz. 10:30 na teren rekreacyjny obok siedziby Fundacji RC, przy ul. Wita Stwosza 23 w Gdańsku, jak również do siedziby Fundacji i na tereny zielone w Lasach Oliwskich.
- Organizator: Fundacja RC
- Dofinansowanie: Wydarzenie dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna oraz ze środków Miasta Gdańska
- Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Sopotu, Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot
- Partner Eventowy: Stowarzyszenie Morena
- Partnerzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Laboratorium Innowacji Społecznych, Centrum Zrównoważonego Rozwoju - Uniwersytet Gdański, Pomorska Sieć Centrów Organizacji Pozarządowych, Akumulator Społeczny
Uwaga: Uprzejmie informujemy, iż osoby nie posiadające biletów i nie widniejące na liście gości i prelegentów nie będą wpuszczane na wydarzenie.
HARMONOGRAM
10:30-11:00 | Networking i owocowy piknik
Swobodna integracja przy kawie i owocach
11:00-11:20 | Oficjalne przywitanie
Fundacja RC i Goście specjalni
11:20-12:30 | Dyskusja: Wspólny spacer. Jak relacje i poczucie wspólnoty przenoszą się na bliskość z naturą
Grupowe wychodzenie w naturę to wspaniały rytuał. W takich sytuacjach, jak spacery czy podpatrywanie zwierząt i roślin czasem czujemy, że nauka o przyrodzie to coś prostego, a nawiązywanie spontanicznych relacji międzyludzkich nie wymaga specjalnych kompetencji. Czy wspólnota pomaga nam w działaniach proekologicznych? Czy wspólna walka o utrzymanie natury w dobrym stanie przynosi lepsze rezultaty, niż gdy robimy to tylko indywidualnie? Co możemy razem zrobić dla zmęczonej Planety? O doświadczeniach - wspierających i trudnych - w prowadzeniu projektów i sieciowaniu się w dobie kryzysu klimatycznego podyskutujemy w gronie specjalistek i specjalistów z pomorskich organizacji.
W rozmowie wezmą udział (kol. alfabetyczna): Małgorzata Mnich-Kamińska, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku - Sieć Zielonych Instytucji Trójmiasta; Bartosz Rief, Europejskie Centrum Solidarności - Sieć Zielonych Instytucji Trójmiasta; Ewa Romanow-Pękal, Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa, Kwidzyn; Katarzyna Rubecula Rosińska, Pracownia Psychoterapii i Ekoterapii Rubecula, Gdynia; Edyta Słomczyńska, Fundacja Chlorofeel, Kartuzy; Spotkanie poprowadzi Barbara Piórkowska, Dzika Liter/Fundacja Jestem Sobą, Gdańsk
12:30-12:45 | Przerwa kawowa
Relaks przy dźwiękach natury
12:45-13:45 | Dobre praktyki #podajdalej - część 1
Prezentacje animacyjne wokół tematu NATURY
- Festiwal na końcu świata - czyli jak tworzyć odpowiedzialne wydarzenia - Marcin Piotrowski, Stowarzyszenie Folkowisko
Jak stworzyć duży festiwal, który nie niszczy otoczenia, lecz je wzmacnia? Marcin Piotrowski opowie o doświadczeniach Festiwalu Folkowisko - wydarzenia, które powstało na końcu świata, ale stało się początkiem odpowiedzialnej wspólnoty - zgodnej z wartościami Kodeksu Odpowiedzialnego Festiwalu.
- Od lokalnych działań do bałtyckich zmian: pomorskie NGO w zielonej transformacji - Anna Dudziak i Magdalena Leszczyna-Rzucidło, Bałtycki Instytut Spraw Europejskich i Regionalnych
Przykłady organizacji BISER z Pomorza pokazują, jak NGO tworzą sieci wokół tematów zrównoważonego rozwoju - m.in. poprzez projekty Erasmus+, Interreg czy EEA Grants - i jak zielona tematyka może łączyć organizacje działające w różnych sektorach (ekologia, młodzież, biznes, edukacja). BISER udowadnia, że współpraca międzynarodowa wokół Morza Bałtyckiego nie musi dotyczyć tylko ekspertów - może angażować społeczności lokalne i budować wspólne wartości.
- Naturalne moce słów. Jak literatura i książki pomagają w promowaniu ekologii - Barbara Piórkowska, Dzika Litera
Po pierwsze: Zielone spotkania literackie z autorami/autorkami książek o naturze jako regularny cykl dofinansowany przez Miasto Gdańsk. Po drugie: coś w rodzaju klubu czytelniczego, na który zapraszamy aktywistów/aktywistki przyrodnicze z regionu - i rozmawiamy o wybranej lekturze na temat przyrodniczy - o zielonej architekturze, kuchni z roślin, zbieraniu ziół. Oba projekty latem, ten drugi na otwartym patio klubu GAK Plama, na środku blokowiska, ale wśród kwitnących kwiatów, na leżaczkach i przy herbatce z mięty. Tak też można działać w sprawach ekologii, co udowadnia Barbara Piórkowska, pomysłodawczyni obu cykli.
- Od edukacji przyrodniczej do budowania więzi z naturą - Katarzyna Rubecula Rosińska, Pracownia Psychoterapii i Ekoterapii Rubecula
Czy przekazywanie wiedzy przyrodniczej jest najważniejsze? Jak zaciekawić dzieci i dorosłych do zanurzania się w świat przyrody? Jak wspierać w budowaniu więzi z naturą i dlaczego jest to ważne? Na te i inne pytania odpowiem podczas spotkania. Przybliżę Wam mój projekt Dzika Klasa oraz opowiem o broszurze "Chodźcie do lasu".
13:30-15:30 | Wokół mapy - mapping zasobów naturalnych Gdańska w zakresie animacji
Stoisko animacyjne wokół społecznej mapy zielonych miejsc przyjaznych animacji
Koordynacja: Joanna Paniec, Slowgarden Design
Czy zielone miejsce przyjazne animacji to ogród społeczny, leśna polana, a może miejsce przy instytucji kultury z komfortową wiatą i stołem do pracy warsztatowej? Prowadzisz działania animacyjne w terenie zewnętrznym? Znasz idealne zielone miejsce przyjazne animacji? A może jesteś ciekawy jak to działa i gdzie można znaleźć takie miejsce w Gdańsku? Zajrzyj do naszego stoiska i wspólnie stwórzmy gdańską, społeczną mapę zielonych miejsc przyjaznych animacji.
13:45-14:30 | Przerwa obiadowa, czyli "Piknik Marzycieli i Cudotwórców"
14:30-15:30 | Dyskusja otwarta: Kultura - Natura - Wspólnota
Prowadzenie: Paweł Paniec, Stowarzyszenie PROM*Kultura
Rozmowa o wpływie zwrotu ku naturze na tożsamość zawodową animatora i rozwój sektora społeczno-kulturalnego. Zwrócenie uwagi w stronę zagadnień przyrodniczych jest trendem, który pojawił się w przestrzeni publicznej bardziej pod wpływem konieczności niż wolnego wyboru. Niezależnie od upodobania i zapału, z którym osoby animujące kulturę i życie społeczne wzięły na siebie ciężar prowadzenia działań w tym obszarze, warto się zastanowić nad zmianami, które wprowadza to w nasze dotychczasowe życie zawodowe. Jak wpływa to na naszą zawodową tożsamość? W jakiej relacji jest natura do wcześniej uprawianych przez nas pól aktywności? Jakie szanse otwierają się przed naszymi branżami i co zrobić, byśmy zamiast awangardą reformy nie stali się listkiem figowym systemu, który pogrąża nas w klimatycznym kryzysie? Zapraszamy do rozmowy, która pomoże nam uporządkować myśli kłębiące się w obliczu wyzwań nowych, ale również tych, którymi, jako animatorzy, zajmujemy się od dawna.
(Równolegle)
14:30-15:45 | Giełda dobrych praktyk Gdańskich Funduszy
Spotkania konsultacyjne i wymiana doświadczeń
Prowadzenie: Karolina Marchelek, Ewa Zabłocka, Fundacja RC
15:45-16:45 | Dobre praktyki #podajdalej - Część 2
Kolejna seria inspirujących prezentacji:
- Etnoodnowa - Grażyna Michalkiewicz-Goszczyńska i Anna Tybel-Chmielewska, Towarzystwo Dolina Raduni
Czy nowe wzornictwo oparte na naturze może być sposobem na poszukiwanie i konstytuowanie tożsamości społeczności i regionu umiejscowionego na styku trzech krain? Opowieści graficzne z pogranicza Żuław, Kociewia i Kaszub.
- Mieszkańcy ulicy Łąkowej - warsztaty przyrodnicze z elementami dramy - Aleksandra Rydzek, Centrum Edukacji Akwarium Gdyńskiego MIR-PIB
"Mieszkańcy ulicy Łąkowej" to warsztaty z elementami dramy dla najmłodszych gości Akwarium Gdyńskiego w wieku przedszkolnym, podczas których wcielili się oni w rolę nurków odkrywających tajemnice podwodnych łąk w Bałtyku. Zwieńczeniem przygody była wspólna akcja sprzątania, w trakcie której uczestnicy pomogli poznanym zwierzętom, ucząc się przy tym zasad segregacji odpadów.
- Dobrostan w naturze - live z Wieżycy - Sulisława Borowska, Kaszubski Uniwersytet Ludowy
"Dobrostan w naturze" to wydarzenie praktyczne przygotowane przez uczestniczki/uczestników kursu animacji dla zaawansowanych pn. "Kurs praktyk terenowych Wszetkò graje!?, realizowanego przez Kaszubski Uniwersytet Ludowy w ramach projektu "Nowe przestrzenie kultury" dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponieważ wydarzenie zaplanowane zostało w Wieżycy równolegle do naszego Forum, chcemy przez moment "poświętować" wspólną przestrzeń myśli, kierunków i dążeń dzięki formule transmisji live.
- Booklet warsztatów ekologicznych Gen E - Zofia Przasnyska i grupa Generation Europe - The Academy, Instytut Równowagi Społeczno-Ekonomicznej
Grupa Generation Europe - The Academy z Gdańska przygotowała booklet - zbiór scenariuszy do warsztatów i aktywności mających na celu edukację ekologiczną, wszczęcie dyskusji o dobrych praktykach ekologicznych ale także rozpoznawanie greenwaschingu.
(Równolegle)
15:45-16:45 | Warsztat: Zielone miejsce przyjazne animacji - warsztat inspiracyjny dla animatorów kultury i społecznych
Prowadzenie: Joanna Paniec, Slowgarden Design
Podczas warsztatu omówimy ideę społecznej mapy zielonych miejsc przyjaznych animacji, zastanowimy się czym jest takie miejsce oraz gdzie go szukać. Warsztat będzie służył wymianie doświadczeń, wzajemnej inspiracji oraz pogłębieniu wiedzy w zakresie realizacji działań animacyjnych w terenie zieleni.
16:45-17:00 | Przerwa kawowa i owocowy piknik
17:00-19:00 | Moduł warsztatowy: doświadcz i przeżyj
(równoległe warsztaty - obowiązują zapisy poprzez osobne formularze)
Zakorzenienie - przyroda jako sieć powiązań
Prowadzenie: Ewa Romanow-Pękal (Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa)
Miejsce: Lasy Oliwskie
Bohaterami warsztatu będą drzewa i ich mieszkańcy. Drzewa silnie zakorzenione, silne, a tak jednak wrażliwe… Drzewa i ich rola w adaptacji do zmian klimatu nabierają na znaczeniu w dzisiejszych czasach, a podczas naszego warsztatu właśnie drzewa staną się inspiracją do wielu refleksji na temat funkcjonowania przyrody i społeczności. Poznamy grę edukacyjną "Mieszkańcy sędziwego drzewa", która może zyskać zastosowanie, nie tylko w edukacji przyrodniczej, ale także podczas warsztatów dotyczących np. współpracy w grupie, integracji zespołu. Zgodnie z tytułem zajęć, przyglądając się przyrodzie nie pominiemy korzeni drzew i spróbujemy poznać różne "korzeniowe strategie" pobliskich roślin.
ZAPISY: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/872645-16
Zalety dzikiej rukoli - Zielony spacer z Barbarą Piórkowską
Prowadzenie: Barbara Piórkowska (Dzika Litera/Fundacja Jestem Sobą)
Miejsce: Lasy Oliwskie
Spacer jest szczególnie polecany dla osób animujących z obszaru kultury.
W piękny, prawie już letni wieczór, zapraszamy na spacer, na którym pisarka Barbara Piórkowska z profilu @Dzika Litera połączy dwie swoje olbrzymie pasje: literaturę i miłość do natury. Przejdziemy się po okolicy siedziby Fundacji RC w Oliwie w poszukiwaniu ciekawych ziół, drzew, krzewów i kwiatów, które mają swoje walory zdrowotne i kulinarne - prześledzimy podstawowe właściwości znalezionych roślin i porozmawiamy na ich temat. Na pewno wpadnie Wam jakiś przepis na to, jak wykorzystać coś dzikiego na obiad - z zieleni powszechnie w mieście występującej. Wesprze nas w tym literatura - Barbara nosi ze sobą na spacery zielniki, zielone książki kucharskie, materiały etnograficzne i poezję. Historyczna ciekawostka na temat okolicy też się znajdzie! I o medycynie ludowej nieco też. Zapraszamy!
ZAPISY: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/872645-17
Kąpiel leśna - mindfulness w plenerze
Prowadzenie: Małgorzata Gona Burjan
Miejsce: Lasy Oliwskie
Praktyka polega na świadomym byciu w naturze przy aktywizacji wszystkich zmysłów. To forma terapii naturą, która zyskuje popularność na całym świecie.
Powoli, nieśpiesznie, w ciszy i bez użycia telefonów udamy się na spacer.
Przewodnik kąpieli leśnej zaprasza do różnych aktywności takich jak zamknięcie oczu i wsłuchiwanie się w otaczające dźwięki, wąchanie zapachów lasu, ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Po spacerze spotykamy się w kręgu w którym możemy podzielić się swoimi wrażeniami.
ZAPISY: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/872645-18
Festiwal w zgodzie z miejscem. Odpowiedzialne projektowanie wydarzeń
Prowadzenie: Marcin Piotrowski (Stowarzyszenie Folkowisko)
Miejsce: Fundacja RC, teren Oliwy
Warsztat jest szczególnie polecany dla osób animujących z obszaru kultury.
Warsztat inspirowany wartościami Kodeksu Odpowiedzialnych Festiwali, podzielony na trzy moduły - od inspiracji po praktyczne działanie. Skupimy się na tym, jak odpowiedzialnie tworzyć wydarzenia w naturze i przestrzeni miejskiej - w duchu współpracy, wrażliwości i relacji z otoczeniem. Zastanowimy się, jak możemy myśleć o przestrzeni nie jako terytorium do zawłaszczenia, ale jako partnera we współtworzeniu doświadczeń. To warsztat dla każdego, kto chce tworzyć w sposób uważny, świadomy i zakorzeniony w miejscu.
Case study - na przykładzie Festiwalu Folkowisko porozmawiamy o tym, jak dzięki relacjom z sąsiadami, szacunkowi wobec natury i współodpowiedzialności uczestników powstała przestrzeń wydarzenia, które zostawia po sobie dobry ślad - społeczny, kulturowy, środowiskowy. Przyjrzymy się konkretnym praktykom zgodnie z czterema filarami Kodeksu: troską o sąsiadów, środowisko, uczestników i współpracę organizatorów. Opowiemy o Eko szlaku, scenach wpisanych w przestrzeń itd. W drugiej części zaproszę uczestników do "rundy supermocy" - krótkiego przedstawienia swoich umiejętności, doświadczeń i zasobów, które mogą być przydatne przy tworzeniu wydarzeń i przystosowywaniu przestrzeni do nowych potrzeb. Chodzi o wzajemne poznanie i dostrzeżenie potencjału grupy, który za chwilę wykorzystamy w praktyce. Na zakończenie wyjdziemy w plener i wspólnie spróbujemy zaprojektować odpowiedzialne wydarzenie w przestrzeni. Uczestnicy podzieleni na grupy podejmą zadania, takie jak:
- stworzenie sceny w zieleni, stapiającej się z otoczeniem,
- zaprojektowanie mikrolasu lub naturalnej enklawy w miejskim kontekście,
- wymyślenie wspólnej strefy odpoczynku i relacji.
ZAPISY: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/872645-15
Taniec relacyjny w naturze
Prowadzenie: Karolina Dajnowska, Julia Hirsz
Miejsce: Lasy Oliwskie
Warsztat dla osób w wieku 18-29 l.
To wyjątkowe spotkanie, w którym taniec staje się narzędziem kontaktu, wyrażania, obecności i wzajemnego słuchania - z samym sobą, z przyrodą i z drugim człowiekiem. Czerpiemy z metod takich jak Gaga Dance, Laban/Bartenieff, Lowen oraz mindfulness - integrując praktyki uważności z głęboką pracą z ciałem. Nie trzeba mieć doświadczenia tanecznego - wystarczy otwartość na ruch jako formę ekspresji i kontaktu.
Podczas warsztatu poruszymy się w trzech obszarach: relacja z samym sobą, relacja z naturą, relacja z drugim człowiekiem. Poprzez taniec chcemy stworzyć przestrzeń do doświadczenia przynależności - do siebie, do miejsca, do wspólnoty. To okazja, by przez ciało poczuć zakorzenienie, obecność i sens bycia częścią czegoś większego - natury, relacji, życia. To taniec relacyjny - bez choreografii, ale z intencją.
ZAPISY: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/872645-20
Wizerunek zielonych miast - miasta przyjazne ludziom, kulturze i naturze
Prowadzenie: Paulina Truszkowska-Adamczyk
Miejsce: Fundacja RC
Warsztat dla osób w wieku 15-29 lat
Czy natura może łączyć ludzi? Czy oddolne procesy partycypacyjne mogą być przyczynkiem do rozmów o tym co dla nas ważne? W czasie mojego warsztatu wspólnie poszukamy odpowiedzi na te i inne pytania. Poprzez zabawę integracyjną, sekcję teoretyczną i ćwiczenia twórcze uczestnicy warsztatu doświadczą tego jak środowisko naturalne sprzyja budowaniu zaufania, współpracy i wspólnoty. Spotkanie ma charakter praktyczny i interaktywny - łączy elementy animacji społecznej, sztuki, ruchu i refleksji. Realizując powyższe, stawiam na współdziałanie i uważność wobec siebie nawzajem i otoczenia.
ZAPISY: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/872645-19
Równolegle do programu głównego:
- Projekcja filmu Obrówka w reż. Ewy Michaliny Orzechowskiej oraz krótkich form filmowych o naturze, powstałych w ramach Festiwalu Filmów Jednominutowych The One Minutes Nadbałtyckiego Centrum Kultury - strefa ciszy i chilloutu (sala kinowa)
- Wystawa Antropocen - Centrum Zrównoważonego Rozwoju - Uniwersytet Gdański
- Tkanie siatek maskujących - warsztaty prowadzone przez Zjednoczeni Gdańsk
- Stoisko Stowarzyszenia Morena - prezentacja działań Korpusu Solidarności
- Stoisko Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku - poznaj ofertę, publikacje i projekty NCK
- Spotkanie zamknięte Funduszu Akumulator Społeczny i Pomorskiej Sieci Centrów Organizacji Pozarządowych
Info: https://fundacjarc.org.pl/v-pomorskie-forum-animacji-spolecznej-7-06-2025/