To wydarzenie już się zakończyło:( Sprawdź inne ciekawe wydarzenia:

Business Insider Trends Festival

2 Października - 3 Października od 1 390,00 zł
The Koneser Square, Warsaw

I love Sales & Commerce 12-13.05.2020

12 Maja - 13 Maja od 701,10 zł
MTP Sala Ziemi, Poznań

OpenReaktor #78

16 Października, 18:00
ReaktorWarsaw, Warszawa

Krąg Kobiet - warsztaty rozwoju samoświadomości, Grudziądz

2 Października, 17:30 - 20:30 65,00 zł
Marina Grudziądz, Grudziądz

Biotechnologia, nowoczesna medycyna a aspekty etyczne

Biotechnologia, nowoczesna medycyna a aspekty etyczne

Future Talks to cykl prestiżowych, interdyscyplinarnych spotkań wyłącznie dla osób pracujących, poświęconych tematyce przyszłości, łączących fireside chat w zmodyfikowanej formie z moderowaną dyskusją, podczas której specjaliści udzielają odpowiedzi na zadane wcześniej pytania uczestników.

Nietypowa formuła spotkań daje możliwość poznania specjalistów z przeróżnych dziedzin życia, technologii oraz nauki, ich poglądów, ale również pozwala uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania uczestników. Dodatkowo słuchacze mają możliwość wymiany poglądów, udziału w dyskusji oraz nawiązywania kontaktów biznesowych.

Prelegenci: 

Dr hab Justyna Drukała (UJ), Ada Florentyna Pawlak (EverMind, Polskie Towarzystwo Transhumanistyczne),               

Dr Agata Kołodziejczyk (ESA, QLab)

Prowadzacy: Łukasz Wilczyński (Planet Partners)

Podczas trzeciego już spotkania z serii Future Talks będziemy rozmawiać o biotechnologii, transhumanizmie, cyborgizacji oraz etycznych aspektach ulepszania ludzkiego ciała jak również pozycji zmodyfikowanych pracowników na rynku pracy. 

Biotechnologia to nauka zajmująca się wykorzystaniem procesów i zjawisk biologicznych w skali przemysłowej.

Rozwój tej dziedziny postępuje bardzo szybko, również dzięki wykorzystaniu nowych technologii, w tym także rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji.

Równolegle obserwujemy intensywny rozwój transhumanizmu - ruchu intelektualno-kulturowo-politycznego, postulującego możliwość i potrzebę wykorzystania nauki i techniki, szczególnie neurotechnologii, nanotechnologi oraz biotechnologii do przezwyciężania ludzkich ograniczeń i poprawy kondycji ludzkiej.

Powoli wchodzimy w erę cyborgizacji, określanej przez futurologów jako kolejna zmiana ewolucyjna. Utracone kończyny będzie można zastąpić egzoprotezami wyposażonymi w inteligentną skórę z recepturami dotyku oraz temperatury. Trwają też już prace nad implantami, mogącymi przywracać słuch, wzrok czy nawet pamięć.

Już w tej chwili z dobrodziejstw nauki mogą korzystać np. osoby z achromatopsją (rodzaj turbodaltonismu), które z powodu wrodzonej mutacji genetycznej widzą świat tylko w kolorach czarnym i białym. Dotknięty tą mutacją Neil Harbisson został pierwszym na świecie oficjalnym cyborgiem, czyli organizmem, którego pewne procesy życiowe wspomagane są poprzez urządzenia techniczne.

Harbisson pozwolił wszczepić sobie do czaszki implant, za pomocą którego odbiera kolory za pośrednictwem przewodnictwa kostnego, podobnie jak w przypadku delfinów, owadów, motyli czy niektóryh ptaków i jest w stanie słyszeć ultrafiolet i podczerwień.

Brzmi to trochę jak fabuła filmu sience fiction, ale implanty, sztuczna skóra czy wszczepiane chipy coraz częściej znajdują zastosowanie w otaczającym nas świecie. W Szwecji w 2018 roku ponad 4 tysiące osób zdecydowało sie na wszczepienie podskórnych chipów płatniczych, a jedna z tamtejszych firm poddała swoich pracowników zabiegowi wszczepienia chipów, umożliwiających m.in. logowanie się do komputerów.

Z kolei na naszym rodzimym podwórku mamy niemałe osiągnięcia z wykorzystaniem biologii molekularnej oraz produktów inżynierii tkankowej. Zespół dr hab. Justyny Drukały zajmuje się hodowlą komórek skóry ludzkiej, wykorzystywanych do przeszczepów oraz hodowaniem innych komórek, do zastosowania w medycynie regeneracyjnej.

Rozwój nanotechnologii umożliwia ratowanie oraz poprawę jakości życia ludzi po wypadkach lub z wadami wrodzonymi. Naukowcy twierdzą jednak, że w przyszłości ludzkie mózgi będą mogły być podłączone bezpośrednio do komputerów.

Zdaniem Raymonda Kurzweila, amerykańskiego naukowca, informatyka, pisarza, futurologa oraz propagatora idei transhumanizmu, człowiek podłączony do komputera a co za tym idzie, do internetu, będzie dysponował praktycznie nieograniczonym zasobem wiedzy.

Czy transhumanizm doprowadzi do powstania gatunku nadludzi?

Czy funkcje mózgu również będzie można zastąpić poprzez wszczepione implanty?

Czy "ulepszeni" pracownicy będą cenniejsi niż pracownicy bez ulepszeń?

Czy wszczepianie chipów jest bezpieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa danych?

Jak daleko, z etycznego punktu widzenia, możemy posunąć się w ingerencji w ludzki organizm?

Wreszcie czy gatunek ludzki będzie nieśmiertelny?

28.06.2019 o godz. 18:00 w Hotelu Kossak z tak trudnymi pytaniami zmierzą się prelegentki trzeciego już spotkania z serii Future Talks pod tytułem "Biotechnologia, nowoczesna medycyna a aspekty etyczne".


Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak z uwagi na ograniczoną ilość miejsc oraz spore zainteresowane, wymagana jest wcześniejsza rejestracja, wyłącznie z firmowych adresów mailowych.

Uczestnicy, mający konkretne pytania do naszych specjalistów, proszeni są o przygotowanie maksymalnie dwóch pytań i przesłanie ich na adres mailowy futuretalks@spacefdn.com, najpóźniej do 7 dni przed terminem wydarzenia.

Więcej o projekcie na stronie www.futuretalks.pl


Regulamin  http://futuretalks.pl/regulamin/

POlityka prywatności http://futuretalks.pl/polityka-prywatnosci/


Zapraszamy do rejestracji!

Zespół Future Talks


Zobacz również:

konferencje konferencje w Krakowie wydarzenia Kraków Ada Florentyna Pawlak Dr hab. Justyna Drukała Łukasz Wilczyński

Skontaktuj się z organizatorem

Organizatorem wydarzenia "Biotechnologia, nowoczesna medycyna a aspekty etyczne" jest Europejska Fundacja Kosmiczna

Organizujesz wydarzenie?

Dołącz do tysięcy polskich organizatorów korzystających z Evenea do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.

Dowiedz się więcej