Nauka i Edukacja Zdrowie i Medycyna Polityka i Gospodarka

Dobre praktyki szkolne i pozaszkolne we wspieraniu zdrowia psychicznego młodzieży - konferencja

location icon
Centrum Spotkania Kultur Plac Teatralny, Lublin
calendar icon
Od 9 gru 9:00 do 9 gru 16:00

Fundacja Sempre a Frente wraz z Miastem Lublin serdecznie zaprasza na konferencję pt. Dobre praktyki szkolne i pozaszkolne we wspieraniu zdrowia psychicznego młodzieży, która o odbędzie się dnia 9 grudnia 2022r. w godz. 9.00-16.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno młodzież jak i rodziców, nauczycieli, oraz innych pracowników młodzieżowych. Konferencja jest połączona z aktywną i włączającą prezentacją nieformalnych metod pracy z młodzieżą, wspierających ochronę zdrowia psychicznego.

Konferencja jest bezpłatna, w związku z ograniczoną liczbą miejsc obowiązuje rejestracja. Zapisy na konferencję trwają do: 30.11.2022. Osoby zainteresowane będą mogły otrzymać zaświadczenie o udziale w konferencji.

O konferencji

Fundacja Sempre a Frente od 12 lat wspiera dzieci, młodzież, ich rodziny oraz specjalistów w obszarze zdrowia psychicznego realizując programy edukacyjne, profilaktyczne i interwencyjne. Od 2019 roku we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin przez ostatnie 2,5 roku realizowała program Szkoła proMOCji zdrowia psychicznego skierowany do uczniów klas pierwszych, ich rodziców i nauczycieli lubelskich szkół ponadpodstawowych, w tym okresie obejmując wsparciem ponad 2000 odbiorców. To jeden z pośród wielu realizowanych przez nas programów wspierających młodzież. Na konferencji chcemy podzielić się z Państwem najlepszymi praktykami w obszarze promowania i wspierania zdrowia psychicznego młodych osób na bazie naszych doświadczeń oraz doświadczeń naszych partnerów.

Wydarzenie jest objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Lublin.


Planowany program konferencji:

9.00-9.30 Rejestracja

9.30-10.00 Otwarcie konferencji

10.00-11.00 Prezentacja efektów programu Szkoła Promocji Zdrowia Psychicznego

11.00-11.45 Młodzież w akcji! -prezentacje zwycięskich inicjatyw

11.45-12.00 Przerwa kawowa

12.00-12.20 Prelekcja: Uzależnienia behawioralne wśród młodzieży - jak zapobiegać? - dr Bernadeta Lelonek-Kuleta

12.20-12.40 Prelekcja: Technologie cyfrowe wspierające zdrowie psychiczne młodych - Robert Turski

12.40-13.00 Prelekcja: Elementy pracy z ciałem i ruchem jako wsparcie w budowaniu pewności siebie i samoświadomości młodych ludzi dla nauczycieli nie tylko WF-u- Iga Balicka

13.00-15.00 Równoległe sesje tematyczne połączone z prezentacją warsztatu do wyboru:

SESJA TEMATYCZNA 1: dla nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą i rodziców - Zrozum cyfrowe dzieciństwo młodego człowieka

SESJA TEMATYCZNA 2: dla nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą - IMPROVE BY MOVE - prezentacja publikacji i wideoprzewodnika dotyczących wykorzystania pracy z ruchem jako przykład nieformalnej metody pracy z młodzieżą, która wspiera zdrowie psychiczne

SESJA TEMATYCZNA 3: dla młodzieży - Skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem w szkole i życiu - warsztat na podstawie scenariuszy dla uczniów i uczennic powstałych w ramach programu Szkoła ProMOCji Zdrowia Psychicznego

15.00-16.00 Lunch z możliwością sieciowania i wymiany dobrych praktyk

Wydarzeniu będzie uczestniczyć wystawa prac uczniów i uczennic Liceum Plastycznego w Lublinie promujących zdrowie psychiczne wśród młodzieży oraz punkt konsultacyjno-informacyjny sieci Eurodesk. 

Wydarzenie jest realizowane w ramach przygotowań do obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023.

Prelegenci:

dr Bernadeta Lelonek-Kuleta - psycholog, adiunkt w Instytucie Psychologii Wydziału Nauk Społecznych KUL, ekspertka w obszarze uzależnień behawioralnych, autorka licznych publikacji w tematyce patologii społecznych, hazardu oraz metod zapobiegania.

Robert Turski- Doświadczony edukator dzieci, nauczycieli, rodziców i seniorów z zakresu TIK (tablice interaktywne, urządzenia mobilne, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, robotyka, programowanie i wykorzystania gier komputerowych w nauczaniu). Specjalista w zakresie działań profilaktycznych dotyczących współczesnych zagrożeń rozwoju dzieci i młodzieży. Koordynator i trener projektów młodzieżowych. Współzałożyciel Ośrodka Badawczo-Rozwojowego "Edukacja 3.0". Wykładowca Uniwersytetu Dziecięcego UMCS, trener umiejętności cyfrowych w ramach projektu dla Przestrzeń from Facebook. Wpisany na Listę 100 SPRUC w 2018 r.

Iga Balicka- Psycholożka, w trakcie studiów podyplomowych na kierunku seksuologia kliniczna Uniwersytetu SWPS oraz kursu trenerskiego. Ukończyła stopień podstawowy i zaawansowany szkolenia Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Zrealizowała kurs edukacji antydyskryminacyjnej organizowany przez Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej. Doświadczona w prowadzenia zajęć dla młodzieży, rodziców i nauczycieli dot. zdrowia psychicznego, współprowadzi grupy terapeutyczno-rozwojowe i zajmuje się pierwszym kontaktem w Centrum Pomocy Dzieciom.


Szkoła ProMOCji Zdrowia Psychicznego

Szkoła proMOCji zdrowia psychicznego to program realizowany przez Fundację Sempre a Frente w okresie od listopada 2020 do grudnia 2022, skierowany do uczniów i uczennic, rodziców i nauczycieli/ek klas pierwszych lubelskich szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzowanie wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań oraz kształtowanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych wśród uczniów. W jego ramach postały powstały publikacje z warsztatami z rodzicami, nauczycielami i młodzieżą dostępne na stronie: https://sempre.org.pl/publikacje.


IMPROVE BY MOVE 

Projekt IMPROVE BY MOVE jest efektem współpracy trzech organizacji eksperckich pracujących z młodzieżą z Polski-Fundacji Sempre a Frente, Francji - Cie Essevesse oraz Wielkiej Brytanii - NICOLA, realizowany od czerwca 2021 do stycznia 2022 współfinansowany przez Unię Europejską. Główny cel projektu to opracowanie innowacyjnego programu wsparcia młodych ludzi, wzmacniającego ich poziom samoakceptacji, pewności siebie i samopoczucia, poprzez warsztaty taneczno-ruchowe. W programie poruszane są takie tematy jak asertywna komunikacja, emocje, właściwy obraz siebie i swojego ciała, stawianie granic, relacje z rówieśnikami. W ramach projektu powstał podręcznik oraz wideo przewodnik po programie, wspierający wszystkie osoby pracujące z młodzieżą w efektywnym stosowaniu metod programu.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
Sesje tematyczne odbywają się równoległe w godz. 13.00-15.00 i są połączone z prezentacją warsztatu. Podczas rejestracji można wybrać jedną z dwóch sesji dla osób dorosłych lub jedną skierowaną do młodzieży. Udział w konferencji (w tym SESJA TEMATYCZNA 1: dla nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą i rodziców - Zrozum cyfrowe dzieciństwo młodego człowieka)

Sesje tematyczne odbywają się równoległe w godz. 13.00-15.00 i są połączone z prezentacją warsztatu. Podczas rejestracji można wybrać jedną z dwóch sesji dla osób dorosłych lub jedną skierowaną do młodzieży.

Wyprzedane Brak wolnych miejsc
Sesje tematyczne odbywają się równoległe w godz. 13.00-15.00 i są połączone z prezentacją warsztatu. Podczas rejestracji można wybrać jedną z dwóch sesji dla osób dorosłych lub jedną skierowaną do młodzieży. Udział w całości konferencji (w tym SESJA TEMATYCZNA 2: dla nauczycieli, osób pracujących z młodzieżą - IMPROVE BY MOVE - prezentacja publikacji i wideoprzewodnika dotyczących wykorzystania pracy z ruchem jako przykład nieformalnej metody pracy z młodzieżą, która wspiera zdrowie psychiczne)

Sesje tematyczne odbywają się równoległe w godz. 13.00-15.00 i są połączone z prezentacją warsztatu. Podczas rejestracji można wybrać jedną z dwóch sesji dla osób dorosłych lub jedną skierowaną do młodzieży.

Wyprzedane Brak wolnych miejsc
Sesje tematyczne odbywają się równoległe w godz. 13.00-15.00 i są połączone z prezentacją warsztatu. Podczas rejestracji można wybrać jedną z dwóch sesji dla osób dorosłych lub jedną skierowaną do młodzieży. Udział w całości konferencji (w tym SESJA TEMATYCZNA 3: dla młodzieży - Skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem w szkole i życiu - warsztat na podstawie scenariuszy dla uczniów i uczennic powstałych w ramach programu Szkoła ProMOCji Zdrowia Psychicznego)

Sesje tematyczne odbywają się równoległe w godz. 13.00-15.00 i są połączone z prezentacją warsztatu. Podczas rejestracji można wybrać jedną z dwóch sesji dla osób dorosłych lub jedną skierowaną do młodzieży.

już niedostępne -