Wywózki, kopalnie i obozy pracy - Rydułtowy i Górny Śląsk w gospodarce III Rzeszy.
Zapraszamy serdecznie na spotkanie historyczne pt.: Wywózki, kopalnie i obozy pracy - Rydułtowy i Górny Śląsk w gospodarce III Rzeszy.
Górny Śląsk był drugim (pod względem rozmiaru i możliwości produkcyjnych) po Zagłębiu Ruhry ośrodkiem przemysłowym, z którego potencjału III Rzesza korzystała, produkując sprzęt na potrzeby przemysłu zbrojeniowego Wehrmachtu. To właśnie na tym terytorium po utraceniu rumuńskich pól naftowych w Ploeszti w sierpniu 1944 r. , w Blachowni Śląskiej (Blechhammer), Zdzieszowicach (Odertal), Kędzierzynie (Heydebreck), Boguminie (Bohuminie) oraz Oświęcimiu (Auschwitz), wytwarzano syntetyczne paliwa z węgla kamiennego pochodzącego z górnośląskich kopalń i to ten region z racji swojego położenia i kluczowego znaczenia stał się areną starcia dwóch totalitaryzmów III Rzeszy i ZSRS.
Zapraszamy do udziału!
UWAGA! Warunkiem uczestnictwa w spotkaniu jest spełnienie wymogów Regulaminu projektu: dostarczenie dokumentów potwierdzających uczestnictwo, które zostaną udostępnione na miejscu spotkania.
Spotkanie jest przeznaczone dla osób, które mieszkają, uczą się lub pracują w Rydułtowach.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Masz problem z rejestracją lub pytania? Pisz lub dzwoń:
- Dorota Honisz dorota.honisz@cris.org.pl tel. 726 960 651
____
Mateusz Paszenda - magister pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na Uniwersytecie Opolskim (2021 r.). Pasjonat historii I połowy XX wieku, a w szczególności II wojny światowej oraz historii Śląska ze wspomnianego okresu. Z zamiłowania badacz, który spędził niejedno popołudnie, aby utrwalić wspomnienia odchodzącego z tego świata "milczącego pokolenia".
Wywózki, kopalnie i obozy pracy - Rydułtowy i Górny Śląsk w gospodarce III Rzeszy.
data: 22 stycznia 2025 | godz.: 17.00-19.00
miejsce: Szarlota Urban Lab ul. Ofiar Terroru 49, Rydułtowy.
prowadzący: Mateusz Paszenda
wstęp: bezpłatny
Wsparcie jest świadczone w ramach projektu "Ryduł-to-Wy to MY - społeczna transformacja", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.