WHAT'S NEXT | How to dream, live and build in the NEXT NATURE? Hendrik-Jan Grievink, wykład
Wydział Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie zaprasza na kolejną edycję spotkań wokół dizajnu WHAT'S NEXT. Weekend z dizajnem spekulatywnym rozpocznie wykład projektanta Henrdika-Jana Grievinka, podczas którego przybliży proces i realizacje swojego interdyscyplinarnego studia Next Nature Network działającego w Amsterdamie. Wykład ma charakter otwarty, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy ze względu na ograniczoną ilość miejsc
Program WHAT'S NEXT:
2 grudnia 2022
17:00
How to dream, live and build in the NEXT NATURE? Hendrik-Jan Grievink
Prowadzenie spotkania i dyskusji Agata Kiedrowicz
Wykład z zakresu dizajnu spekulatywnego
Język angielski, dostępne tłumaczenie symultaniczne na język polski
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy
Czarna Sala,
Akademia Sztuki w Szczecinie,
Plac Orła Białego 2, Szczecin
19:30
IMAGINE SZCZECIN
Otwarcie wystawy Pracowni Projektowania Konceptualnego Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie
prowadzonej przez studio projektowe Kosmos Project - Ewę Bochen i Macieja Jelskiego
Szklana Pułapka, Aleja Kwiatowa
(Centrum Informacji Turystycznej, plac Żołnierza Polskiego 20 Szczecin)
Kuratorzy wystawy: Kosmos Project, Ewa Bochen i Maciej Jelski
Sesja zdjęciowa: Emilia Łapko www.milalapko.com
Autorki/autorzy: Alicja Fijał, Oliwia Łobożewicz, Anna Ruiz-Malczyk, Aleksandra Brejwo, Justyna Sajewicz, Milena Jandura, Krystian Jandura, Paweł Wilk, Paweł Janicki, Marta Masella
Oprawa Graficzna wystawy: Marta Masella @martamasella
Wystawa IMAGINE SZCZECIN trwa od 2 do 11 grudnia 2022
3-4 grudnia 2022
How to dream, live and build in the NEXT NATURE? Hendrik Jan-Grievink
Warsztaty z zakresu dizajnu spekulatywnego,
Język angielski, zapisy zakończone
Wystawę IMAGINE SZCZECIN trwa od 2 do 11 grudnia 2022
___
WHAT'S NEXT to wydarzenia cykliczne organizowane przez Wydział Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie, mające na celu rozpowszechnianie idei z zakresu projektowania produktu, mody i komunikacji wizualnej. Archipelag wydarzeń WHAT'S NEXT jest też poszukiwaniem nowego formatu spotkań i rozmowy o dizajnie, które w niedalekiej przyszłości mają potencjał na zamianę w wydarzenia o innej skali. Poprzednie edycje składały się z wystaw, konferencji oraz publikacji. Obecna edycja będzie eksplorować temat dizajnu spekulatywnego poprzez wykład oraz warsztaty prowadzone przez Hendrika-Jana Grievinka, członka amsterdamskiego studia Next Nature Network oraz wystawy IMAGINE SZCZECIN.
Zaproszony prelegent, Hendrik-Jan Grievink jest uznanym na arenie międzynarodowej holenderskim projektantem i członkiem studia Next Nature Network. NNN skupia osoby o kompetencjach projektowych, artystycznych, humanistycznych i z zakresu nauki, działających wokół dizajnu spekulatywnego, obszaru coraz bardziej obecnego w głównym dyskursie projektowym. Dizajn spekulatywny jest złożonym zjawiskiem, zawierającym w sobie dizajn dla debaty, projektowanie krytyczne, spekulacje oraz projektowanie przyszłości. W trakcie spotkania Hendrik-Jan Grievink przybliży realizacje studia NNN i osadzi je właśnie w tych kontekstach.
Wystawa IMAGINE SZCZECIN to pokaz prac studentów drugiego i trzeciego roku z Pracowni Projektowania Konceptualnego Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuki w Szczecinie prowadzonej przez studio projektowe Kosmos Project - Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Studenci podjęli temat katastrofy klimatycznej i wiążących się z nią osobistych niepokojów, przeżyć i wątpliwości. Katastrofa nie jest już wizją przyszłości, ale dotyka nas na co dzień, w drobnych codziennych sytuacjach. Ekstremalnie wysokie temperatury, pożary, susze czy anomalia pogodowe pojawiają się coraz częściej w różnych częściach świata. Szczególnie młodzi ludzie mają wiele obaw z tym związanych, bo to właśnie im przyjdzie mierzyć się ze skutkami zmian. Na wystawie pokazujemy serię obiektów - osobistych komentarzy poszczególnych studentów na temat katastrofy klimatycznej.
https://www.facebook.com/wzornictwoasszczecin/
https://www.instagram.com/wzornictwoasszczecin/
akademiasztuki.eu
___
Hendrik-Jan Grievink
Jest projektantem w Next Nature Network, gdzie zajmuje się tłumaczeniem filozofii i złożonych idei na przedmioty i doświadczenia. Jest odpowiedzialny za to, co nazywa "B+R&P"; badania, rozwój i projektowanie znacznej projektów oraz treści dla realizacji NNN.
Projekty, nad którymi pracował Hendrik-Jan Grievink, to między innymi: Fake for Real, projekt o napiętej relacji między rzeczywistością a symulacją; współredagował i projektował książkę NEXT NATURE; art directing i projektowanie wystawy NANO Supermarket, projektu o wpływie nanotechnologii na nasze codzienne życie; rozwój treści, art directing i projektowanie książki kucharskiej In Vitro Meat, która bada potencjał twórczy mięsa uprawianego laboratoryjnie. Zainicjował projekt Reprodutopia,który bada wpływ technologii sztucznego rozrodu na intymność, relacje i rodzinę przyszłości. Jego najnowszy projekt Technoprivilege miał swoją premierę podczas tegorocznego Dutch Design Weeku.
___
Ewa Bochen i Maciej Jelski (Kosmos Project)
Kosmos Project jest studiem projektowym tworzonym przez Ewę Bochen i Macieja Jelskiego. Projektanci studiowali na Warszawskiej ASP i Politecnico di Milano. Doświadczenie zdobywali w renomowanych mediolańskich biurach Alessandro Mendiniego i Denisa Santachiary. W pracy grupy bardzo ważne jest konceptualne podejście do projektowania oraz przełamywanie stereotypowego myślenia o obiekcie. Inspiracją - współczesna cywilizacja i kierunki jej rozwoju, oraz dzika natura jako źródło harmonii. Projektanci mają na koncie szereg projektów zarówno komercyjnych jak i artystycznych. Między innymi współpracę z Vitra i Paul Smith. Prace studia pokazywane były na wystawach w Londynie, Mediolanie i Sztokholmie, Tokio oraz Nowym Jorku. W portfolio grupy znajdują się także doceniane projekty wystaw między innymi Wszystko widzę jako sztukę w Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Festiwal Apostrof Empik, Bunt Materii w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
___
Agata Kiedrowicz
Krytyczka i kuratorka designu, projektantka, edukatorka. Pracuje interdyscyplinarnie, na styku humanistyki, sztuki i designu oraz biznesu. Publikuje teksty z obszaru dizajnu, mody i trendów na łamach branżowej prasy (m.in. Design Alive, Newsweek Slow, KUKBUK, Notes Na 6.Tygodni Fundacji Bęc Zmiana, FUTU, Monitor Magazine, KMag). Wykłada w School of Form, Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Collegium da Vinci, gdzie kieruje studiami podyplomowymi z obszaru mody i nowych mediów. Szczególnie interesuje ją projektowanie dla zmysłów oraz design jako obszar krytyki i eksploracji rzeczywistości. Współpracuje z projektantami, artystami, instytucjami kultury i sztuki w Polsce i za granicą. Kuratorka wielu wystaw, m.in. "Polish Design Island", "To czuć! Projektowanie dla zmysłów" pokazywanych m.in. na Arena Design 2017, Vienna Design Week, Brussels Design September, Łódź Design Festival oraz w przy ambasadzie RP w Kopenhadze. Zajmuje się także kreatywną strategią i publikacjami dla marek z obszaru mody i designu.
www.instagram.com/agata_kiedrowicz
___
Mecenat kulturalny Miasta Szczecin - Projekt dofinansowany z budżetu Urzędu Miasta Szczecin
ORGANIZATOR:
Wydział Wzornictwa AS SZCZECIN
Akademia Sztuki w Szczecinie
ZESPÓŁ ORGANIZACYJNY:
Patrycja Żyżniewska, koncept programu wydarzenia, organizacja
Agata Grzybowska, administracja projektu
PROJEKT I REALIZACJA WE WSPÓŁPRACY Z:
Ludwika Hawryszuk
Patrycja Makarewicz
Marta Masella
Renata Ramola
Izabela Rosińska
Natalia Kochaniuk
Amelia Cel
Dawid Fik
Wiktoria Drużyńska
Aleksandra Tesarska
Sandra Halikowska
PARTNERZY:
CPK Centrum Przemysłów Kreatywnych
NEXT NATURE
Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o.o.
PROJEKT GRAFICZNY: Pełnia Studio @pełnia_xyz
DRUK CYFROWY: Piotr Wardziukiewicz wardziukiewicz.pl
Fotografia wykorzystana na plakacie przedstawia projekt Reprodutopia, Next Nature Network.