Warsztaty z Komunikacji z Polkami w Medycynie 7.12.2024
Data: 7.12.2024, w godzinach 10.00-14.00
Miejsce: Sala 313 i 314 (piętro 3) Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie Al. "Solidarności" 12, 03-411 Warszawa
Studia medyczne nie zawsze odpowiednio przygotowują przyszłych medyków i medyczki w zakresie komunikacji interpersonalnej, która jest kluczowa w codziennej pracy z pacjentami i zespołami medycznymi. Warsztaty z komunikacji, zorganizowane podczas II Poranka Mentoringowego, pokazały Wasze ogromne zainteresowanie dalszym kształceniem w tym zakresie. Zainspirowane Waszymi pozytywnymi komentarzami, chciałybyśmy serdecznie zaprosić Was na Warsztaty z Komunikacji z Polkami w Medycynie!
Dla kogo? Dla medyczek i medyków oraz studentek i studentów wszystkich kierunków medycznych.
Harmonogram
- 09:30-10:00: Rejestracja
- 10:00 - 10:15: Rozpoczęcie
- 10:15 - 11:45: Warsztat 1: Grupa A Warsztat 2: Grupa B
- 11:45 - 12:15: Przerwa kawowa. Networking
- 12:15 - 13:45: Warsztat 1: Grupa B Warsztat 2: Grupa A
- 13:45 - 14:00: Podsumowanie i zakończenie
WARSZTAT 1 - "Słyszę Cię - czyli jak przekazywać niepomyślne informacje"
Przekazywanie niepomyślnych informacji, to sztuka którą nieustannie należy doskonalić. Biorąc pod rozwagę słowa Kathryn Mannix "Nie zawsze można uśmierzyć ból, ale zawsze można stworzyć dla niego przestrzeń", zastanowimy się, jak możemy ją zorganizować oraz o nią zadbać, tak aby była ona źródłem otuchy zarówno dla naszych pacjentów, jak i medyków. Poruszymy m.in. kwestie podmiotowości i godności pacjenta. Przeanalizujemy dostępne protokoły prowadzenia "dobrych" rozmów i zastanowimy się, czy zawsze są one wystarczające. Na koniec porozmawiamy na temat, jak w tych trudnych rozmowach zadbać również o nas samych.
Plan:
1. Tworzenie przestrzeni do rozmów (czyli jak zrobić dobre pierwsze wrażenie, jak zagospodarować miejsce, komunikacja to nie tylko słowa, rola wspierającej gestykulacji)
2. Protokół EMPATIA
3. Trudne emocje pacjentów - jak sobie z nimi poradzić
4. Cisza oraz uważność
W trakcie warsztatu uczestnicy nauczą się jak stworzyć odpowiednią przestrzeń do przeprowadzania trudnych rozmów. Poznają dostępne protokoły rozmów (np. EMPATIA) oraz dowiedzą się, kiedy warto je stosować. Ponadto poznają sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami pacjentów (złość, smutek, bezradność). Na koniec doświadczymy ciszy oraz zastanowimy się jak możemy ją wypełnić, aby nie była tak trudnym doświadczeniem dla lekarza, a przy okazji przyniosła korzyści pacjentom.
WARSZTAT 2 - "Jak porozumieć się w zespole?"
Konflikty i spięcia są nieuniknione w obciążającej pracy. Szczególnie
częste są w zespołach, w których role są sztywne. Celem warsztatów jest doskonalenie
umiejętności komunikacyjnych i poznanie metod rozwiązywania konfliktów, które można
wykorzystać w codziennej pracy.
Plan:
1. Kluczowe aspekty współpracy w zespole.
2. Efektywna komunikacja i podstawy Komunikacji Bez Przemocy (NVC).
3. Poznawanie racji i wartości zaangażowanych stron.
4. Rozwiązywanie konfliktów i style negocjacji.
5. Dawanie feedbacku metodą FUKO.
W trakcie warsztatu uczestnicy będą ćwiczyć otwartość na argumenty stron zaangażowanych w konflikt. Osoby biorące w warsztacie w sposób
praktyczny nauczą się przekazywać feedback drugiej osobie metodą FUKO oraz poznają
techniki pomagające w znalezieniu wspólnego rozwiązania i style negocjacji.
==================
Nasze doświadczenie:
Warsztaty były przeprowadzone dla 100 uczestniczek i uczestników w małych grupach podczas Poranka Mentoringowego z Polkami w Medycynie dnia 14.10.2023 roku. 95% ankietowanych osób oceniły te warsztaty pozytywnie.
Prowadzące:
dr hab. n. o zdr. Lena Serafin - adiunkt w Zakładzie Pielęgniarstwa Klinicznego Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ekspertka oraz prekursorka programu świadomego planowania rozwoju zawodowego w pielęgniarstwie w Polsce. Prowadzi konsultacje indywidualne oraz szkolenia grupowe w zakresie planowania ścieżki rozwoju mentoringu i przywództwa. W pracy naukowej zajmuje się badaniem środowiska pracy pielęgniarek, ich kompetencji, ścieżek kariery oraz efektywności współpracy w zespołach wielopokoleniowych. Promotorka Praktyki Opartej na Dowodach, kierowniczka projektu PROGRES_NURS - edukacji i promocji Evidence Based Nursing Practice. Dydaktyczka z pasji rozwijająca swój warsztat w międzynarodowym środowisku, m.in. w Belgii, Holandii oraz Hiszpanii. Prelegentka na polskich międzynarodowych Kongresach. Członkini amerykańskiego stowarzyszenia Assotiation of Nursing Professional Development. Członkini Zespołu Ekspertów przy Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych. Eksprtka World Skills Poland w konkurencji Healh and Social Care. Prywatnie mama dwójki dzieci, pasjonatka podróżowania, jogi oraz biegania.
dr. n. med. Agata Malenda - doktor nauk medycznych, specjalistka chorób wewnętrznych i hematologii, trakcie specjalizacji z medycyny paliatywnej. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, studiów podyplomowych "Uważność i współczucie. Podstawy, badania i psychoterapia" Uniwersytetu SWPS, a także programu Leadership Academy for Poland. Członkini Zarządu Fundacji Polki w Medycynie oraz Zarządu Fundacji Instytutu Dobrej Śmierci. Wykładowczyni akademicka. Autorka i współautorka kilkunastu prac oryginalnych oraz poglądowych. Z pasji edukatorka w zakresie komunikacji oraz opieki nad pacjentem umierającym i jego rodziną.
lek. Aleksandra Gładyś - lekarka rezydentka radioterapii i doktorantka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. W 2023r. ukończyła studia podyplomowe z zakresu psychoonkologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym samym roku zaczęła pracę jako lekarka hospicjum domowego, gdzie doskonali swoje umiejętności z zakresu komunikacji w medycynie w relacjach z pacjentami, ich rodzinami i zespołem terapeutycznym.
lek. Paulina Kumięga - absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarka w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Warszawie oraz Asystentka Dydaktyczna w Studium Komunikacji Medycznej WUM. Członkini Fundacji Polki w Medycynie
Cele warsztatów:
- zwiększenie świadomości medyczek i medyków na temat komunikacji w różnych sytuacjach klinicznych i interpersonalnych,
- wzmocnienie pewności siebie w komunikacji z pacjentem oraz innymi członkami zespołu medycznego,
- refleksja nad osobistymi doświadczeniami i wydarzeniami z przeszłości w bezpiecznej, poufnej przestrzeni,
- uświadomienie zmiany jako procesu, również w relacjach w zespole.
Partnerzy: AstraZeneca, Klinika Invimed, EMKA S.A., Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie
Aby zapewnić wysoką jakość warsztatów i indywidualne podejście do uczestników, ilość miejsc jest znacznie ograniczona.
Serdecznie zapraszamy!
Zespół Polek w Medycynie