Rozwój osobisty

Warsztaty międzykulturowe "Obce smaki"

location icon
Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie pl. Matki Teresy z Kalkuty 8, Szczecin
calendar icon
Od 24 wrz 12:00 do 24 wrz 12:00
ticket icon
Od 0,00 zł

24 września 2022 r. (sobota) o godz. 12:00 w ramach festiwalu OKOlice Literatury odbędą się polsko-ukraińskie warsztaty międzykulturowe "Obce smaki", które poprowadzą Weronika Fibich i Olesja Nezhywa. 
Do udziału zapraszamy młodzież i dorosłych, Warsztaty potrwają do trzech godzin.

Opis warsztatów:
Tematem przewodnim będzie GośćInność. Rozróżnianie tego, co jest nam znane, od tego co odległe; obce. Zależy nam, aby zwrócić uwagę na łatwe w przyjmowaniu oczywistości, że "swoi" są zawsze lepsi od "innych", a własne konwencje kulturowe (czyli to, jak myślimy i działamy) traktujemy jako naturalne, oczywiste i często jedynie słuszne.

Dobrze znane wyrażenie "O gustach się nie dyskutuje", które ma różne interpretacje w wielu językach, pozwala nam zilustrować ogromne różnice w percepcji zmysłowej między różnymi narodami, a nawet między różnymi osobami tej samej narodowości.
Ale dlaczego nie możemy dyskutować, kiedy naszym celem jest znalezienie wspólnej płaszczyzny między pozornie obcymi i różnymi, ale nie gorszymi?
Warsztaty "Obce smaki" pozwolą na rozpoznanie i oswojenie Innego jako drugiego, a nie obcego.

O prowadzących:

Weronika Fibich. Pracuje z płynną i ulotną materią performatywną, na granicy reportażu i dokumentu. Autorka kilkudziesięciu akcji teatralnych, performansów site-specific i eksperymentów formalnych. Twórczyni filmów dokumentalnych oraz projektów artystycznych. Artystka antydyscyplinarna. Od 1998 roku związana z Ośrodkiem Teatralnym Kana. W polu jej zainteresowań znajdują się działania realizowane w przestrzeni poza/teatralnej; na granicy prywatnego i publicznego. Najczęściej podejmowanym przez nią tematem jest pojęcie pogranicza, w(y)kluczenia, nie/pamięci, tożsamości i (gość)inności.

Olesja Nezhywa. Z zawodu reżyserka teatralna, absolwentka Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu Sztuki im. I.P. Kotlyarevskogо. Pracowała jako asystentka reżysera w Charkowskim Akademickim Teatrze Dramatycznym oraz jako nauczycielka aktorstwa dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych w "Aktor-Psych"" w Charkowie. Głównym obszarem jej zainteresowań jest kształcenie artystyczne młodzieży. Była także uczestniczką intensywnego kursu edukacyjnego w zakresie produkcji filmowej "Cinema-hub".


Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Warsztaty międzykulturowe "Obce smaki"
już niedostępne -