Jak przeprowadzić proste zajęcia rzemieślnicze na przykładzie zajęć plecionkarskich
Serdecznie zapraszamy na praktyczne zajęcia podstaw plecionkarstwa, łączące teorię z praktyką, czyli II część 2-dniowego szkolenia pn. Jak dobrze przygotowywać zajęcia rzemieślnicze, dostępne dla każdego, które poprowadzi Stowarzyszenie Serfenta.
Na podstawie tych zajęć i wskazówek do nich uczestnicy i uczestniczki będą mogli przemyśleć własny proces dydaktyczny, zadać pytania i zobaczyć warsztat ze strony uczestniczącej. Dodatkowo osoby uczestniczące mogą później wykorzystać te zajęcia, wzbogacając własną ofertę.
Kierowane do osób, dla tych, którzy samodzielnie chcą prowadzić zajęcia rzemieślnicze dla początkujących, dzieci, dorosłych, seniorów.
WAŻNE!
To nie tylko przekaz umiejętności wyplatania - podczas warsztatu Stowarzyszenie Serfenta podzieli się swoim 17-letnim doświadczeniem: jak uczyć o rzemiośle, jak dobrze zaplanować zajęcia, jak zaopiekować potrzeby uczestników. To nauka prowadzenia warsztatu (plecionkarskiego) tak, aby był nie tylko przekazem wiedzy, ale też:
- pozwalał uczestnikom na eksperymenty oraz błędy,
- pozwalał na doświadczenie rzemiosła, zanurzenie się w nie i odczuwanie przyjemności z czynności wyplatania, obcowania z naturalnym materiałem,
- był przeplatany opowieściami o rzemiośle (elementy storytellingu).
Podczas zajęć uczestnik/uczestniczka otrzyma:
- Praktyczne wskazówki, jak dobrze poprowadzić warsztat rzemieślniczy dla osób, które nigdy nie miały z tym styczności.
- Zajęcia w praktyce - inspirowane naszymi doświadczeniami z Norwegii i Islandii, "learning by doing".
- Poruszymy tematy takie jak: integracja, motywacja, praca z grupami i potrzeby indywidualne. Czy dzieci mogą używać narzędzi na zajęciach?
- Zaprezentowany w etapach proces dydaktyczny, punkty kulminacyjne, kolejne etapy scenariusza w praktyce.
- Jak sobie radzić, kiedy zdarzy nam się trudna sytuacja? Różne typy odbiorców z perspektywy praktyka.
- Bycie w grupie, społeczności, dbanie o relacje i atmosferę.
- Podsumowanie tego, co wydarzyło się w ciągu dnia + sesja pytań i odpowiedzi w odniesieniu do zajęć osób uczestniczących i ich sytuacji.
Co wykonamy?
- sznury z rogoziny - ćwiczenia integrujące grupę, możliwość pracy w parach,
- wyplatanie splotem koboko, który może być w prosty sposób przekazywany dalej i realizowany podczas większych imprez plenerowych,
- wiklinową tackę na owoce - zaproszenie do świata rzemiosła i podstawowej techniki pracy z wikliną.
Gotowe przedmioty wykonane na zajęciach uczestnicy zabierają ze sobą.
Termin i miejsce:
4 czerwca 2025 r. od 10:00 do 15:00
Adres: Plus Jeden, ul. Za Bramką 1, Poznań
Sala jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Zapisy:
obowiązują odrębne rejestracje na dzień teoretyczny i warsztat
- dzień teoretyczny: Jak dobrze przygotować zajęcia rzemieślnicze, dostępne dla każdego (03.06.2025 r. 10:00-15:00) - rejestracja
- warsztat Jak przeprowadzić proste zajęcia rzemieślnicze na przykładzie zajęć plecionkarskich (04.06.2025 r. 10:00-15:00) - rejestracja (liczba miejsc jest ograniczona!)
Prowadzące:
Paulina Adamska - ekspertka w zakresie plecionkarstwa, doświadczona instruktorka rzemiosła, przeprowadziła setki warsztatów plecionkarskich dla dzieci, dorosłych i seniorów. Absolwentka Uniwersytetu Ludowego Rzemiosła Artystycznego, a także magistra pedagogiki (Uniwersytet M.Kopernika w Toruniu). Praktykowała u tradycyjnych mistrzów plecionkarstwa, od lat przetwarza wiedzę zdobywaną w tradycyjny sposób i proponuje nowe rozwiązania. Zarządza Stowarzyszeniem Serfenta, które od 17 lat prowadzi, łącząc tradycyjne rzemiosło z ludzkimi potrzebami i z biznesem. Specjalistka w zakresie kontaktów zagranicznych i sprzedaży rzemiosła w Polsce i za granicą. Antropolożka, rozpoczynała od badań rzemiosła plecionkarskiego w Polsce, teraz reprezentuje niematerialne dziedzictwo kultury w ramach UNESCO i na całym świecie.
Łucja Cieślar - współtworzy i współzarządza Serfentą, która od 17 lat pracuje na styku dziedzictwa kultury i rzemiosła i rynku. Jest współautorką modelu biznesowego "Innovation Model of Craft Revitalisation", którego celem jest utrzymanie ciągłości umiejętności rzemieślniczych, ich uwspółcześnianie oraz - co najważniejsze - urynkowianie. Praktykowała u tradycyjnych mistrzów rzemiosła, następnie przetwarzała zdobyte doświadczenia tworząc model biznesowy, obecnie sama prowadzi zajęcia wg. autorskiego i nowoczesnego programu Serfenty.
Stowarzyszenie Serfenta od 17 lat działa w zakresie nowoczesnego i biznesowego podejścia do pracy z rzemiosłem plecionkarskim. Tworzące organizację ekspertki, Paulina Adamska i Łucja Cieślar zaprojektowały (wspólnie z doradczynią biznesową Urszulą Szwed) autorski Model Biznesowy "Innowacyjny Model Rewitalizacji Rzemiosła", dzięki któremu zarabiają na swoje działania. Udostępniają, upowszechniają i zarządzają wiedzą o dziedzictwie kultury. Organizują warsztaty i wydarzenia merytoryczne, prowadzą wykłady o styku antropologii kulturowej, rzemiosła i rynku; umożliwiają doświadczenie rzemiosła każdemu. Uczą tych, którzy przekazują wiedzę i umiejętności innym. Serfenta to jedna z trzech polskich organizacji akredytowanych przez UNESCO. Otrzymała nagrodę EUROPA NOSTRA 2024 w kategorii edukacja, która jest nazywana Oskarem dziedzictwa kultury. Zdobyła międzynarodową nagrodę w Korei Południowej JIAPICH 2022 za promocję niematerialnego dziedzictwa kultury z silnym fokusem na zrównoważony biznes. Znalazła się też w finale nagrody New European Bauhaus 2023 z projektem "Innovation Model of Craft Revitalisation".
Organizatorzy: Zaułek Rzemiosła, Stowarzyszenie Serfenta
Szkolenie jest dofinansowany ze środków budżetowych Urzędu Miasta Poznania.
W razie pytań, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected]
Serdecznie zapraszamy!