Średniowiecze na Urzeczu

location icon
Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim Zamkowa 49, Otwock wielki
calendar icon
Od 6 paź 17:00 do 6 paź 17:00

6 października 2024 (niedziela) godz. 17.00

Średniowiecze na Urzeczu
Średniowiecze to jedna z najbardziej interesujących i najdłuższych epok w historii. Przez ponad osiemset lat kultura średniowiecza rozwijała się i dominowała niemal w całej Europie, kształtując granice jej państw, władców i zwykłych mieszkańców. Jednak w każdej wielkiej Historii, kryje się mnóstwo historii małych, równie ważnych jak ta przez wielkie "H". Podczas wykładu profesor Marian Rębkowski przybliży nam dzieje średniowiecznego Urzecza - regionu rozciągającego się u wybrzeży Wisły między od dzisiejszej Nieciecy i Potyczy aż po Siekierki i Saską Kępę.

Wykładowi towarzyszyć będzie koncert zespołu Vox Imaginaria w składzie Julieta González-Springer (śpiew) i Ryszard Lubieniecki (portatyw).
Duet Vox Imaginaria specjalizuje się w muzyce średniowiecznej. Współpracę rozpoczęli na początku 2019 r., poszukując kompozycji możliwych do wykonania w składzie ograniczonym wyłącznie do głosu i portatywu. W repertuarze mają muzykę z niemalże wszystkich regionów średniowiecznej Europy: od Półwyspu Iberyjskiego aż po historyczny Śląsk. Oboje związani są z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tego wieczoru usłyszymy w ich wykonaniu utwory z czasów późnego średniowiecza z regionu Europy środkowej.

Prof. Marian Krzysztof Rębkowski
Ceniony polski archeolog, mediewista, profesor nauk humanistycznych od lat wnosi istotny wkład w badania nad średniowieczną historią Polski i Europy. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim przez wiele lat badał historię średniowieczną Kołobrzegu, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktorskiego. W 1991 roku dołączył do Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk (IAE PAN), gdzie habilitował się w 2002 roku za badania nad wczesnymi lokacjami miast w księstwie zachodniopomorskim. Od 2003 roku związany był z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie założył Katedrę Archeologii, którą kierował przez wiele lat.
W 2019 roku profesor Marian Rębkowski został dyrektorem IAE PAN, w którym kieruje działalnością naukową instytutu, jednocześnie kontynuując własne badania.
Jego zasługi zostały uhonorowane m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2023).

Julieta González-Springer - sopran, instrumenty perkusyjne
Urodzona w Meksyku. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix w dziedzinie śpiewu barokowego oraz u Francisa Biggi i Laurence Brisset w zakresie muzyki średniowiecznej. Uczestniczyła w kursach i projektach prowadzonych m.in. przez Jill Feldman, Benjamina Bagby, Katarina Livljanić, Andrew Kinga i Evelyn Tubb, Laurence Brisset, Dawida Ebena, Marcela Pérèsa.
Jej repertuar obejmuje muzykę dawną, współczesną, tradycyjną oraz klasyczną meksykańską, iberoamerykańską i polską, którą propaguje także za granicą. Prowadzi też działalność pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą poprzez warsztaty i lekcje mistrzowskie w dziedzinie muzyki dawnej, tradycyjnej oraz sztuki i kultury iberoamerykańskiej.

Ryszard Lubieniecki - portatyw, clavisimbalum
Ryszard Lubieniecki - kompozytor, muzykolog, instrumentalista, improwizator. Studiował kompozycję i akordeon w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2023 r. obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha we wrocławskim Instytucie Muzykologii (gdzie obecnie pracuje jako adiunkt), dotyczącą pamięci i jej śladów w późnośredniowiecznych źródłach muzycznych i teoretycznych z regionu Europy Środkowej. Poza akordeonem gra również na średniowiecznych instrumentach klawiszowych (portatywie i clavisimbalum). Współzałożyciel tria muzyki współczesnej Layers, zespołu muzyki średniowiecznej Vox Imaginaria oraz bardziej efemerycznych zespołów muzyki improwizowanej, m.in. Vogellicht (z Loreną Izquierdo), Widzicie, Lubieniecki/Rupniewski i Disquiet.

Miejsce: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ul. Zamkowa 49

Organizator: Stowarzyszenie Rozgłos
Partner: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
Patroni medialni: iOtwock, Głos Karczewa, Ale Muzyka, ArtMundus, NetFun, NetFun Kids

Wydarzenie odbywa się w ramach szóstej edycji festiwalu Międzypokoleniowe Spotkania Muzyczne.

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Karczew.


Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Średniowiecze na Urzeczu
Wyprzedane Brak wolnych miejsc