Średniowiecze na Urzeczu
6 października 2024 (niedziela) godz. 17.00
Średniowiecze na Urzeczu
Średniowiecze to jedna z najbardziej interesujących i najdłuższych epok w historii. Przez ponad osiemset lat kultura średniowiecza rozwijała się i dominowała niemal w całej Europie, kształtując granice jej państw, władców i zwykłych mieszkańców. Jednak w każdej wielkiej Historii, kryje się mnóstwo historii małych, równie ważnych jak ta przez wielkie "H". Podczas wykładu profesor Marian Rębkowski przybliży nam dzieje średniowiecznego Urzecza - regionu rozciągającego się u wybrzeży Wisły między od dzisiejszej Nieciecy i Potyczy aż po Siekierki i Saską Kępę.
Wykładowi towarzyszyć będzie koncert zespołu Vox Imaginaria w składzie Julieta González-Springer (śpiew) i Ryszard Lubieniecki (portatyw).
Duet Vox Imaginaria specjalizuje się w muzyce średniowiecznej. Współpracę rozpoczęli na początku 2019 r., poszukując kompozycji możliwych do wykonania w składzie ograniczonym wyłącznie do głosu i portatywu. W repertuarze mają muzykę z niemalże wszystkich regionów średniowiecznej Europy: od Półwyspu Iberyjskiego aż po historyczny Śląsk. Oboje związani są z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Tego wieczoru usłyszymy w ich wykonaniu utwory z czasów późnego średniowiecza z regionu Europy środkowej.
Prof. Marian Krzysztof Rębkowski
Ceniony polski archeolog, mediewista, profesor nauk humanistycznych od lat wnosi istotny wkład w badania nad średniowieczną historią Polski i Europy. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim przez wiele lat badał historię średniowieczną Kołobrzegu, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktorskiego. W 1991 roku dołączył do Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk (IAE PAN), gdzie habilitował się w 2002 roku za badania nad wczesnymi lokacjami miast w księstwie zachodniopomorskim. Od 2003 roku związany był z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie założył Katedrę Archeologii, którą kierował przez wiele lat.
W 2019 roku profesor Marian Rębkowski został dyrektorem IAE PAN, w którym kieruje działalnością naukową instytutu, jednocześnie kontynuując własne badania.
Jego zasługi zostały uhonorowane m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2023).
Julieta González-Springer - sopran, instrumenty perkusyjne
Urodzona w Meksyku. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix w dziedzinie śpiewu barokowego oraz u Francisa Biggi i Laurence Brisset w zakresie muzyki średniowiecznej. Uczestniczyła w kursach i projektach prowadzonych m.in. przez Jill Feldman, Benjamina Bagby, Katarina Livljanić, Andrew Kinga i Evelyn Tubb, Laurence Brisset, Dawida Ebena, Marcela Pérèsa.
Jej repertuar obejmuje muzykę dawną, współczesną, tradycyjną oraz klasyczną meksykańską, iberoamerykańską i polską, którą propaguje także za granicą. Prowadzi też działalność pedagogiczną z dziećmi i młodzieżą poprzez warsztaty i lekcje mistrzowskie w dziedzinie muzyki dawnej, tradycyjnej oraz sztuki i kultury iberoamerykańskiej.
Ryszard Lubieniecki - portatyw, clavisimbalum
Ryszard Lubieniecki - kompozytor, muzykolog, instrumentalista, improwizator. Studiował kompozycję i akordeon w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2023 r. obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha we wrocławskim Instytucie Muzykologii (gdzie obecnie pracuje jako adiunkt), dotyczącą pamięci i jej śladów w późnośredniowiecznych źródłach muzycznych i teoretycznych z regionu Europy Środkowej. Poza akordeonem gra również na średniowiecznych instrumentach klawiszowych (portatywie i clavisimbalum). Współzałożyciel tria muzyki współczesnej Layers, zespołu muzyki średniowiecznej Vox Imaginaria oraz bardziej efemerycznych zespołów muzyki improwizowanej, m.in. Vogellicht (z Loreną Izquierdo), Widzicie, Lubieniecki/Rupniewski i Disquiet.
Miejsce: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, ul. Zamkowa 49
Organizator: Stowarzyszenie Rozgłos
Partner: Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
Patroni medialni: iOtwock, Głos Karczewa, Ale Muzyka, ArtMundus, NetFun, NetFun Kids
Wydarzenie odbywa się w ramach szóstej edycji festiwalu Międzypokoleniowe Spotkania Muzyczne.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Karczew.