Śniadanie Biznesowe AI: tłumaczenie maszynowe

location icon
Politechnika Wrocławska, D-21 Politechnika Wrocławska, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Wrocław
calendar icon
Od 27 wrz 9:00 do 27 wrz 14:00
ticket icon
Od 0,00 zł

W imieniu CLARIN-PL, Katedry Sztucznej Inteligencji oraz Centrum Innowacji i Biznesu Pwr chcielibyśmy zaprosić Państwa do udziału w śniadaniu biznesowym poświęconym tematyce tłumaczenia maszynowego w perspektywie lingwistyki i technologii. Będzie to okazja do networkingu pomiędzy firmami oraz środowiskiem akademickim na tematy związane z lingwistyką komputerową oraz sztuczną inteligencją. Wydarzenie jest organizowane w ramach trzydniowej konferencji z okazji 10-lecia CLARIN-PL poświęconej zagadnieniom przetwarzania języka naturalnego. Więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo na stronie konferencji oraz na stronie rejestracyjnej pod linkiem.

Podczas Śniadania Biznesowego AI zaprezentowane zostaną krótkie prelekcje firm oraz naukowców połączone z debatą na temat wyzwań i dobrych praktyk w podejściu do tłumaczenia maszynowego. Podczas spotkania chcielibyśmy poruszyć tematy uwzględniające nie tylko technologię sztucznej inteligencji, ale również aspekt przygotowania danych, lingwistyki oraz lingwistyki komputerowej.

Agenda śniadania

Termin: 27 września 2023 (środa)

Temat:: Śniadanie Biznesowe AI: Tłumaczenie maszynowe

Miejsce: Politechnika Wrocławska, D-21

Adres: Politechnika Wrocławska, Wybrzeże Wyspiańskiego 27, Wrocław


9:00 - 9:15 Rozpoczęcie rejestracji

9:15 - 9:30 Prezentacja CLARIN-PL, Katedry Sztucznej Inteligencji oraz CIB.

9:30 - 11:00  Tłumaczenie maszynowe. Prezentacje

11:00 - 11:45 Tłumaczenie maszynowe w Allegro

11:45 -12:00 Przerwa

12:00 - 13:00 Debata: Tłumaczenie maszynowe w perspektywie lingwistyki i technologii.

13:00 - 14:00 Lunch + networking

14:00 - 14:45 Korpusy wielojęzyczne języków słowiańskich i bałtyckich. Wyniki testów maszynowego przekładu.

* 14:00 - 14:45 Bezpłatne konsultacje z pozyskania dofinansowania na ścieżce SMART prowadzone przez firmę BazaFunduszy.eu.

14:45 - 15:00 Zamknięcie konferencji


Śniadanie Biznesowe AI jest elementem konferencji z okazji 10-lecia CLARIN-PL. Zapisy oraz więcej informacji na temat konferencji znajdą Państwo na jej stronie konferencji.

Z wydarzenia przewidujemy także streaming na żywo, dzięki uprzejmości firmy Event Media Show (konieczność rejestracji). Link do transmisji prześlemy niedługo przed wydarzeniem. Organizacja konferencji nie mogłaby być możliwa bez wsparcia ze strony: CLARIN-PL UŁ, Katedry Sztucznej Inteligencji na PWr, DARIAH, WCSS oraz Allegro. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim prelegentom, sponsorom oraz organizatorom za pomoc w jej zorganizowaniu.


Prelegentami będą:

prof. Krzysztof Jassem (Laniqo/Uniwersytet Adama Mickiewicza) - kierownik Zakładu Sztucznej Inteligencji (Wydział Matematyki i Informatyki) oraz dyrektor Centrum Sztucznej Inteligencji UAM. Założyciel Laniqo -spin-offu UAM zajmującego się tworzeniem systemów tłumaczenia automatycznego. Prezes zarządu PWN AI. W roku 1995 zapoczątkował w Polsce badania nad tłumaczeniem automatycznym. Ekspert w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego, lingwistyki komputerowej oraz komputerowej analizy języka. Kierownik grupy badawczej zajmujących się sztuczną inteligencją, głębokim uczeniem maszynowym, przetwarzaniem języka naturalnego i tłumaczeniem automatycznym. Ceniony brydżysta, uhonorowany tytułem World Grand Master za zdobycie trzech tytułów Mistrza Świata. 

dr. hab. Roman Roszko (Polska Akademia Nauk) - profesor Instytutu Slawistyki PAN, członek Komisji Językoznawstwa Komputerowego Komitetu Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk. Kierownik Zespołu Semantyki i Lingwistyki Korpusowej IS PAN oraz redaktor naczelny czasopisma naukowego Cognitive Studies | Études cognitives. Ekspert w dziedzinie przetwarzania języka naturalnego, inżynierii lingwistycznej i lingwistyki korpusowej. Jego zainteresowania naukowe obejmują m.in. synchroniczne badania kontrastywne języków słowiańskich (głównie: polskiego, bułgarskiego, rosyjskiego, ukraińskiego) i bałtyckich (litewskiego i litewskiej gwary puńskiej na terenie Polski) z zastosowaniem metodologii teoretycznych badań konfrontatywnych z semantycznym językiem pośrednikiem. Prowadzi badania badania dialektologiczne m.in. w dziedzinie dialektów litewskich, białoruskich i ukraińskich w Polsce. Ekspert w tworzeniu pamięci tłumaczeniowych oraz korpusów jedno-, dwu- i wielojęzycznych języków bałtyckich i słowiańskich. Koordynator IS PAN ds. polskiej infrastruktury CLARIN-PL.

dr. hab. Piotr Pęzik (Uniwersytet Łódzki) - profesor UŁ w Instytucie Anglistyki, autorem prac naukowych i rozwiązań informatycznych z dziedziny językoznawstwa korpusowego i komputerowego. Wykonawca i kierownik krajowych i europejskich projektów badawczo-rozwojowych, m. in. NKJP, CESAR, PLEC, BootStrep. Odbył kilkuletni staż naukowy w grupie Ekstrakcji Informacji Europejskiego Instytutu Bioinformatyki w Cambridge, był konsultantem Institut für Deutsche Sprache w Mannheim w zakresie wielkoskalowych narzędzi korpusowych oraz członkiem Aston Institute for Forensic Linguistics. Członek konsorcjum Narodowego Korpusu Języka Polskiego, Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz stowarzyszenia META-TRUST. Konsultant naukowy sektora prywatnego (np. Pfizer UK, Transition Technologies, Advertine) w zakresie systemów ekstrakcji informacji z danych językowych. Autor wyszukiwarki frazeo.pl, monitorcorpus.com, słowników frazeologicznych HASK EN i HASK PL, Spokes. Koordynator projektu CLARIN-PL w Uniwersytecie Łódzkim. Główny autor i opiekun specjalnego urządzenia badawczego — Wyszukiwarki PELCRA dla NKJP.

Artur Kot (Allegro ML Research) - ekspert ds. tłumaczenia maszynowego i przetwarzania języka naturalnego w Allegro ML Lab. Allegro ML Research to laboratorium badawczo-rozwojowe Allegro stworzone w celu opracowywania i stosowania najnowocześniejszych metod uczenia maszynowego, pomagając Allegro rozwijać się i wprowadzać innowacje dzięki sztucznej inteligencji. Poza wprowadzaniem sztucznej inteligencji do produktów grupy Allegro, Allegro ML Research jest zaangażowane w pogłębianie wiedzy na temat uczenia maszynowego poprzez otwartą współpracę ze społecznością naukową. 

Michał Junczyk (Allegro ML Research) - lider zespołu Data Annotation Services w dziale Machine Learning Research, którego funkcją jest wytwarzanie manualnie wzbogacanych zbiorów danych na potrzeby modelowania oraz oceny jakości systemów AI. Wcześniej lider zespołu Language Data Operations w centrum badawczo-rozwojowym Samsunga w Warszawie, odpowiedzialnego za zasoby językowe do rozwoju inteligentnych asystentów głosowych na rynki europejskie. Doktorant na wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Jego badania dotyczą metod zarządzania korpusami mowy w celu poprawy ich użyteczności do ewaluacji systemów rozpoznawania mowy dla języka polskiego.

Agata Rybacka (Diuna Gruoup) - od ponad 20 lat zarządza zespołami operacyjnymi, marketingowymi i sprzedażowymi w firmach tłumaczeniowych, obecnie na stanowisku General Managera w Diuna Group. Zajmuje się rozwojem strategicznym, wdrażaniem standardów pracy i usprawnianiem procesów. Jest jednym z założycieli Związku Pracodawców Branży Tłumaczeniowej POLOT i jego wieloletnią wiceprzewodniczącą, a także tłumaczką przysięgłą j. angielskiego z wykształceniem prawniczym. Diuna Group to firma z prawie 15-letnim doświadczeniem w tłumaczeniach oraz specjalistycznych usługach tłumaczeniowych, lokalizacyjnych i językowych. Zajmuje się m.in. tłumaczeniami ogólnymi, przysięgłymi i patentowymi, tłumaczeniami ustnymi, korektą i postedycją, copywritingiem, voice-over, lokalizacją gier i oprogramowania oraz usługami z zakresu własności intelektualnej. W ramach grupy działa Diuna AI Services specjalizująca się w tworzeniu, zdobywaniu i przetwarzaniu danych do nauki algorytmów AI.

Monika Niegowska-Postek (Diuna Group) - W branży tłumaczeniowej od ponad 8 lat, obecnie na stanowisku Business Operations Managera w Diuna Group. Zajmuje się koordynacją zespołu Project Managerów, dba o sprawną komunikację między działem produkcyjnym a handlowym oraz stale rozwija i nawiązuje relacje biznesowe z klientami. Z zaciekawieniem obserwuje proces zmian w branży - w tym zakresie jest entuzjastką umiejętnego połączenia sił ludzkich i sztucznej inteligencji.


Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja dla naukowców
Wyprzedane Brak wolnych miejsc
  Rejestracja dla przedstawicieli biznesu
Wyprzedane Brak wolnych miejsc
  Rejestracja dla administracji
Wyprzedane Brak wolnych miejsc
  Rejestracja dla studentów
Wyprzedane Brak wolnych miejsc
  Rejestracja na transmisję online
już niedostępne -