Nordic Talking Festival 5 | Runy i inskrypcje runiczne - alfabet wikingów | Wykład

location icon
Konsulat Kultury Jana z Kolna 25, Gdynia
calendar icon
Od 29 maj 10:00 do 29 maj 11:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Runy, uważane przez wielu za znaki magiczne, w których zapisana jest przyszłość, przez ludy germańskie używane były nie tylko w celach religijnych i rytualnych, ale również w życiu codziennym. O jednym z najważniejszych świadectw epoki wikingów opowiadał będzie badacz kultury i literatury staroskandynawskiej dr Remigiusz Gogosz.  


Inskrypcje runiczne to jedno z najważniejszych świadectw epoki wikingów. Do najbardziej fascynujących zabytków należą, obok szwedzkich kamieni runicznych, XII- i XIII-wieczne inskrypcje odkryte w Bryggen (Bergen).

Odkrycie zbioru około 670 średniowiecznych inskrypcji runicznych, wykonanych na drewnie oraz kościach, całkowicie zmieniło spojrzenie badaczy na runy. Wcześniej poddawali oni bowiem w wątpliwość, czy napisy runiczne kiedykolwiek były wykorzystane w innych celach niż tylko pisanie nazw i uroczystych zwrotów. Dopiero odkrycia w Bryggen ujawniły, że runy wykorzystywano na co dzień - nie tylko na terenie Bergen, ale w całej Skandynawii. 

Limit miejsc: 30 osób


* * *

O PROWADZĄCYCH


Remigiusz Gogosz - absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego, badacz kultury i literatury staroskandynawskiej. Swój doktorat napisał na temat gier i sportów wikingów w sagach islandzkich. Uczył się na Uniwersytecie w Bonn oraz Uniwersytecie w Aarhus. Był stypendystą Ministerstwa Edukacji Islandii i przez rok przebywał na wyspie. Odbył tam również praktyki. Współautor książki "Sagiislandzkie. Zarys dziejów literatury staroskandynawskiej". Brał udział w projekcie mającym na celu tłumaczenie kroniki królów norweskich Heimskringli Snorriego Sturlusona. Bierze udział wprojekcie tłumaczenia skandynawskich sag, które opisują ziemie polskie i kontakty z Polską we wczesnym średniowieczu. Na co dzień nauczyciel Kolegium Europejskiego w Krakowie.


* * *

O FESTIWALU


Nordic Talking Festival to interdyscyplinarny festiwal adresowany do wszystkich miłośników Północy. W ramach festiwalu odbywają się koncerty, warsztaty, wystawy, pokazy oraz prelekcje. Gośćmi festiwalu są eksperci w tematyce nordyckiej - artyści oraz wykładowcy z Polski i Skandynawii.


W ramach tegorocznej, 5 edycji Festiwalu chcemy pochylić się nad historią, folklorem i dziedzictwem kulturowym krajów nordyckich. Będziemy podążać śladami wikingów, poznawać zwyczaje ludności tubylczej, zamieszkującej północne rubieże Europy oraz odkrywać tajemnice bohaterów i wielkich rodów Północy opisywanych przez islandzkich skaldów. Przyjrzymy się strojom ludowym, zatańczymy norweską polkę, nauczymy się czytania run, poznamy sagi z wyspy lodu i ognia.

Spotkajmy się 28 i 29 maja w Gdyni!

Pełny program Festiwalu znajdziesz na naszej stronie www.nordic-talking.pl


* * *

Organizatorami wydarzenia są Miasto Gdynia oraz Fundacja Art of Freedom, a partnerem głównym Fundusze Norweskie i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.


Fundusze Norweskie i EOG to forma bezzwrotnej pomocy finansowej, jaką Islandia, Liechtenstein i Norwegia przyznają 15 państwom członkowskim UE, zyskując w zamian dostęp do rynku wewnętrznego UE, mimo ze nie są jej członkami. Głównym celem Funduszy Norweskich i EOG jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. Wartość wsparcia dotychczas przyznanego Polsce wynosi blisko 2 mld euro. Środki przeznaczone są m.in. na: badania naukowe, edukację, kulturę, zdrowie, środowisko, przedsiębiorczość, rozwój lokalny, dialog społeczny.

* * *

Partnerzy

Partner Główny: Fundusze Norweskie i EOG, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

Partnerzy: Uniwersytet Śląski Centrum Badań Nordystycznych i Staroislandzkich, Wyższa Szkoła Bankowa w Gdyni, Trolltunga - kursy norweskiego, Dalarna - kursy szwedzkiego, Skandynawistyczne Koło Naukowe Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patroni honorowi:

Ambasada Królestwa Norwegii, Ambasada Królestwa Szwecji, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Finlandii, Konsulat Honorowy Islandii, Konsulat Honorowy Szwecji, Polsko-Szwedzka Izba Handlowa.

Partnerzy medialni:

TVP KULTURA, WP.PL, TROJMIASTO.PL, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, mojanorwegia, jezykowasilka, dziejesiewnorwegi.pl, Prestiż Trójmiasto, Zew PółnocyDodaj opis wydarzenia

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wykład
już niedostępne -