Kultura i Sztuka Turystyka i podróże

Skarb z listy UNESCO - zwiedzanie wystawy o Archiwum Ringelbluma 27.11

location icon
Hol wejściowy Żydowskiego Instytutu Historycznego ul. Tłomackie 3/5 (z tyłu Błękitnego Wieżowca), Warszawa
calendar icon
Od 27 lis 11:00 do 27 lis 12:30


UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona

27.11 godz. 11-12:30

Cena: 40 zł/os.

Zaprasza Paweł Szczerkowski - dziennikarz, przewodnik po Warszawie

https://www.facebook.com/paweltourguide/

Czy wiesz, że Stare Miasto nie jest jedynym zabytkiem w Warszawie wpisanym na listę UNESCO?

Zwiedzimy wystawę "Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu", na której zobaczycie - nigdy wcześniej nie udostępniane publicznie - oryginalne dokumenty z Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego, tzw. Archiwum Ringelbluma. Jest to największy i najcenniejszy w świecie zbiór źródeł dokumentujących Zagładę Żydów. 

Archiwum jest jednym z 17 zabytków z Polski wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO "Pamięć świata". Znajdują się na niej również m.in. autograf dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus", rękopisy utworów Fryderyka Chopina czy Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

Na wystawie pokażę wam przede wszystkim zawartość Archiwum. Ale też wprowadzę w fascynującą historię jego twórców, działaczy tajnej organizacji Oneg Szabat, której skala i zasięg działalności był niespotykany w okupowanej Europie.

Zwiedzimy zachowane wnętrza w tym samym budynku, w którym grupa działała podczas okupacji. Zobaczymy oryginalne dokumenty z Archiwum, m.in. relacje o Zagładzie pisane na bieżąco przez jej ofiary, w tym wstrząsająca relacja uciekiniera z obozu zagłady w Treblince; raporty Oneg Szabat o Zagładzie Żydów, które dzięki kurierom informowały świat o niemieckim ludobójstwie.

Na koniec poznamy też powojenne losy Archiwum: jego poszukiwań, odnalezienia i konserwacji. To wszystko w nowoczesnej scenografii, która sama w sobie robi wrażenie i pozwala intymnie zanurzyć się w dokumentach, tracąc poczucie czasu.

WAŻNE INFORMACJE:

🔸 Spotykamy się w niedzielę o godz. 11:00 w holu wejściowym Żydowskiego Instytutu Historycznego, ul. Tłomackie 3/5 (z tyłu Błękitnego Wieżowca)
🔸 Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego trzeba wczęśniej wykupić bilet
🔸 Czas trwania: 1.5 godz. 

Dodatkowe informacje:

Terminy moich wycieczek znajdziecie Państwo na stronie: http://warszawazpawlem.pl/kalendarz-wycieczek/

Wysyłam cykliczny newsletter o najbliższych wycieczkach, jeśli chcą Państwo dołączyć do listy odbiorców, proszę przesłać swój adres mailowy.

e-mail: [email protected]

Facebook: https://www.facebook.com/paweltourguide/

Telefon: 501 393 130

Zwrot zakupionego biletu:

Po wykupieniu biletu, można zrezygnować z udziału w wycieczce przesyłając informację mailowo na adres [email protected].

Jeśli rezygnacja nastąpi wcześniej niż trzy doby przed terminem wycieczki, opłata za bilet zostanie zwrócona w kwocie pomniejszonej o prowizję platformy evenea (35 zł).

Jeśli nastąpi w czasie krótszym niż trzy doby przed terminem wycieczki, opłata nie zostanie zwrócona.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  27.11 godz. 11:00 Skarb UNESCO - zwiedzanie wystawy o Archiwum Ringelbluma
Wyprzedane 40,00 zł Wyprzedane