Konfrencja i Warsztaty "Polskie Nowe Budownictwo" 30 stycznia - 1 luty 2025

location icon
Nostalgia 34, Sokolniki
calendar icon
Od 30 sty 9:00 do 30 sty 9:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Spółka 2GTJ Sp. z o.o. inicjator projektu Regeneracyjnej Dzielnicy - Sokolniki Miasto Las+ zaprasza do zapoznania się z ramowymi założeniami projektu "PNB - polskie nowe budownictwo/polish new bahause", który jest odpowiedzią i poszukiwaniem stworzenia przyjaznej, wykorzystującym osiągniecia najnowszych technologii w zgodzie ze środowiskiem przestrzeni do życia w XXIw.

W dniach 30 stycznia - 1 lutego zapraszamy na konferencję i warsztaty przedstawiające
i dyskutujące założenia polskiego nowego budownictwa i "zielone" inwestycje, które odbędą się
w Nostalgii, Sokolniki 34, gm. Ozorków.

Zapraszamy 

Ramowy Program Konferencji i Warsztatów

30 stycznia 2025r

9.00 - 10.00 - rejestracja - powitalna kawa

10.00 - 10.30 - Otwarcie Konferencji

10.30 - 12.00 - Sesja I - założenia koncepcji urbanistycznej miasto las

12.00 - 12.45 - przerwa kawowa

12.45 - 14.00 sesja II - technologie i budownictwo XXIw.

14.00 - lunch

15.00 - 16.30 - sesja III - technologie i budownictwo XXIw.

16.30 - 17.30 - przerwa na kawę i dyskusje w kuluarach

17.30 - 19.00 - Sesja IV - technologii i budownictwo XXIw.

19.00 - Uroczysta Kolacja (RSVP)

31 stycznia 2025r

10.00 - 18.00 Warsztaty - zrównoważone gospodarowanie przestrzenią i budownictwo

1 luty 2025r

10.00 - 15.00 Wyjazd terenowy - lokalne zrównoważone rozwiązania dla jednostek samorządu terytorialnego i zasoby rozwojowe okolicznych gmin Sokolnik.

Założenia

Tak jak koncepcja miasta ogrodu/lasu powstała na przełomie XIX i XXw., opracowana w odpowiedzi na zanieczyszczone niosące zagrożenia dla życia człowieka miasta, której intensywny rozwój nastąpił w odpowiedzi na pandemię "hiszpanki" w okresie międzywojennym, tak nasz projekt jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego człowieka doświadczonego pandemią COVID-19 i rozlewające się niezorganizowane, podmiejskie osiedla łanowe w Polsce tworzące pozorny kontakt z naturą. Ten niekontrolowany proces rozlewania się miast nie tylko nie tworzy przyjaznych do życia przestrzeni ale w wyniku braku zorganizowania układu urbanistycznego zapomina o podstawowych potrzebach rodzących się społeczności lokalnych. Kolejne zabudowywane w sposób nieskoordynowany działki tworzą nie tylko chaos przestrzenny, ale zwielokrotniają koszty inwestycyjne i operacyjne infrastruktury rozwijanej przez gminy.

Na brak urbanistycznego podejścia do rozwijanego się na obrzeżach miast osadnictwa nakładają się wyzwania związane ze zmianami klimatu i potrzebami społecznymi człowieka. W 2020r Komisja Europejska zainicjowała program Nowy Europejski Bauhaus (NEB), którego celem jest połączenie estetyki, zrównoważonego rozwoju i inkluzywności w projektowaniu przestrzeni życiowych. To co dzieje się w Polsce w chaotycznym rozwoju przestrzeni podmiejskich i miejskich jest zaprzeczeniem tych szczytnych idei. W założeniu NEC ma wspierać transformację europejską i realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu poprzez promowanie wysokiej jakości projektowania sprzyjającego zrównoważonemu rozwojowi, redukcji emisji oraz wprowadzaniu gospodarki o obiegu zamkniętym.

Europejska inicjatywa, której założenia realizujemy w ramach pilotażowego projektu Sokolniki Miasto Las+ opiera się na trzech kluczowych wartościach:

  • Piękno: tworzenie estetycznych i funkcjonalnych przestrzeni, które poprawiają jakość życia mieszkańców.
  • Zrównoważenie: promowanie ekologicznych rozwiązań, które minimalizują wpływ na środowisko i wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym.
  • Wspólnota: zapewnienie inkluzywności, dostępności i przystępności cenowej dla wszystkich obywateli.

Nasz program PNB to jako pomost między światem nauki, technologii, sztuki
i kultury, angażując obywateli, ekspertów, przedsiębiorstwa oraz instytucje w proces transformacji naszych małych ojczyzn zgodnie z zasadą "myśl globalnie (europejsko), działaj lokalnie).

Zapraszamy do współtworzenia przestrzeni, które są nie tylko funkcjonalne i estetyczne, ale także ekologiczne i dostępne dla wszystkich mieszkańców lokalnych społeczności tworząc mini dzielnice odpowiadające wiedzy i postępowi technologicznemu.

Mamy świadomość że Program PNB wymaga realizacji różnorodnych projekty i inicjatywy, (nie tylko pilotażowego osiedla) takich jak warsztaty, festiwale czy programy edukacyjne, projekty innowacyjne mające na celu promowanie zrównoważonego stylu życia oraz wspieranie innowacyjnych rozwiązań w architekturze i urbanistyce.

Naszym celem jest, aby projekt "Sokolniki Miasto Las", był polską odpowiedzią/szkołą nowego bahausu i stał się wyznacznikiem nowego standardu zrównoważonej przestrzeni do życia. Nie do dotyczy to wyłącznie właściwej opartej na najnowszej wiedzy fizycznej przestrzeni, ale odbudowy aspektu społecznego małych ojczyzn w których rozwija się aktywne życie wspólnoty mogącej przetrwać wyzwania przyszłości związane z zagrożeniami pandemicznymi i środowiskowymi.

Nasz pilotażowy projekt realizowany w Sokolnikach Miasto Las +, w przestrzeni której funkcje społeczne rozwijała w XXw. rodzina Herbstów, będzie nie tylko zrównoważonym osiedlem mieszkaniowym - stanowiącym model do powielania, ale przestrzenią wspólną oferującą:

  • Laboratorium społeczne integracji kulturalnej i międzypokoleniowej,
  • Ośrodek rehabilitacji i wypoczynku,
  • Ośrodek integracji społeczności lokalnej w tym miejsce aktywności dla społeczności gminy,
  • Przestrzeń rozwoju kultury fizycznej i prozdrowotnych aktywności,
  • Zintegrowaną ofertę edukacyjna na wszystkich poziomach z zakresu nowoczesnej urbanistyki i rozwoju zrównoważonych przestrzeni do życia.

Zapraszamy do współpracy i współtworzenia w powiecie zgierskim polskiej szkoły NEB.

W przypadku jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Rejestracja uczestnictwa w Konfrencji "Polskie Nowe Budownictwo" 30 stycznia 2025r
już niedostępne -
  Uczestnictwo w wasrztatach Polskie Nowe Budownictwo - 31 stycznia - 01 luty 2025r
już niedostępne -