KAMPANIA POLSKIEGO ALARMU SMOGOWEGO "ZOBACZ CZYM ODDYCHASZ! ZDROWE POWIETRZE = ZDROWE DZIECI!"
O kampanii
Zanieczyszczenia powietrza są bardzo często niewidoczne i tym samym lekceważone. Kampania "Zobacz czym oddychasz!" ma na celu pokazanie tego co niewidoczne i - poprzez zmianę świadomości społecznej - doprowadzenie do zmiany: likwidacji starych nieefektywnych kotłów na paliwa stałe, tzw. "kopciuchów" i termomodernizacji budynków.
Instalacja, którą posługuje się Polski Alarm Smogowy to dwumetrowy model ludzkich płuc pokryty białą tkaniną filtracyjną, przez którą powietrze "zasysane" jest za pomocą wentylatorów. Imituje to proces oddychania - przefiltrowane zanieczyszczenia zaczynają osadzać się na białej materii, która już po kilku dniach staje się ciemnoszara, a nawet czarna.
Kampania PAS ma na celu podniesienie świadomości na temat zanieczyszczenia powietrza zarówno w mniejszych miejscowościach, jak i dużych miastach. Akcja z mobilną instalacją płuc ma zwrócić uwagę na problem i przekonać mieszkańców tych miejscowości do działania - wymiany zanieczyszczającego powietrze "kopciucha" na nowoczesne ogrzewanie oraz docieplenie domu, przy wsparciu finansowym ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze. Czasu na wymianę starych kotłów i pieców jest coraz mniej, a terminy wprowadzające zakaz użytkowania pozaklasowych kotłów są określone w uchwałach antysmogowych, obowiązujących w niemal wszystkich polskich województwach.
Pierwsza edycja Kampanii rozpoczęła się w 2019 roku. W ciągu pięciu odsłon Kampanii pod hasłem "Zobacz czym oddychasz! Zmień to" uległa znacznemu rozbudowaniu. Obecnie Polski Alarm Smogowy dysponuje 7 instalacjami i współpracuje z wieloma partnerami.
Ostatnia edycja Kampanii 2023/2024 rozszerzyła swoje dotychczasowe działania o aspekt edukacyjny. Płuca stały na wydarzeniach, konferencjach naukowych, festiwalach oraz były przedmiotem licytacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W sezonie grzewczym mobilne płuca odwiedziły 56 miejscowości w 9 województwach.
Mobilne płuca cieszą się dużym zainteresowaniem mediów. Kampania pojawia się w największych rozgłośniach radiowych i telewizyjnych. Ostatnia odsłona akcji dotarła do ponad 14 milionów odbiorców!
W tym sezonie grzewczym, 6 osłona Kampanii skupi się na zdrowiu najmłodszych i będzie przebiegać pod hasłem "Zobacz czym oddychasz! Zdrowe powietrze = Zdrowe dzieci".
Zdrowie naszych najmłodszych obywatel zasługuje na szczególną uwagę. Dzieci są wyjątkowo podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Jest tak m. in. dlatego, że ich system odpornościowy, a także układ oddechowy nie są w pełni wykształcone (w przypadku płuc, organ ten rozwija się dynamicznie do siódmego-ósmego roku życia). Może to prowadzić do występowania efektów zdrowotnych innych niż te obserwowane u dorosłych.
Liczne badania potwierdzają wpływ zanieczyszczenia powietrza na pojawianie się u dzieci chorób układu oddechowego (astma, astma wczesnodziecięca, alergiczny nieżyt nosa). U dzieci i młodzieży narażenie na smog wiąże się z gorszymi wynikami w nauce i testach psychometrycznych. Natomiast ekspozycja prenatalna na substancje z grupy WWA i pył zawieszony przekłada się na gorszy rozwój układu nerwowego, w tym niższy iloraz inteligencji.
Więcej o Kampanii na stronie: https://zobaczczymoddychasz.pl/
Więcej o skutkach zdrowotnych w książce "Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie" https://polskialarmsmogowy.pl/wp-content/uploads/2024/02/Wplyw-zanieczyszczen-powietrza-na-zdrowie-KSIAZKA.pdf
ZASADY ZGŁASZANIA FORMULARZY
- Nadzór nad prawidłowością i przebiegiem wyboru Partnerów Kampanii, tj. udzielaniem informacji na ten temat oraz rozpatrywaniem reklamacji sprawuje Stowarzyszenie Alarm Smogowy, nr KRS: 0000491120, NIP: 6762472166. REGON: 123005019.
- Uzupełniony formularz zgłoszeniowy wysyłany zostaje automatycznie do Stowarzyszenia Alarm Smogowy.
- Uzupełniony formularz zgłoszeniowy należy przesłać najpóźniej do 16 września 2024 roku.
- Formularze zgłoszeniowe niespełniające wymogów określonych w zapisach formularzu, nie będą uwzględniane.
ZASADY WYBORU PARTNERA KAMPANII I OCENY FORMULARZY ZGŁOSZENIOWYCH
- Wyboru Partnerów Kampanii dokonuje Komisja, w skład której wchodzą 3 osoby powołane przez Polski Alarm Smogowy.
- Partnerem Kampanii zostają autorzy najwyżej ocenionych Planów Kampanii. Komisja wyłoni 35 Partnerów z nadesłanych zgłoszeń.
- Zgłoszenia będą oceniane według następujących trzech kryteriów:
- Plan Kampanii uwzględniający wszystkie DZIAŁANIA OBOWIĄZKOWE (maks. 12 pkt.);
- Pomysły na zaangażowanie lokalnej społeczności do aktywnego udziału w Kampanii (maks. 9 pkt.);
- Opis dodatkowych ciekawych wydarzeń w ramach Kampanii (maks. 9 pkt.).
- Każda osoba z Komisji, oceniając Plan Kampanii, dysponuje 10 punktami. Przewodniczący Komisji dysponuje dodatkowo 5 punktami do przyznania. Maksymalna liczba punktów do zdobycia wynosi 35.
- Łączna liczba punktów, będąca sumą punktacji poszczególnych kryteriów, stanowi ocenę zgłoszenia.
- Wybór Partnerów nastąpi do 23.09.2024 r. w siedzibie Stowarzyszenia Alarm Smogowy.
- Wszelkie informacje dotyczące przeprowadzanego wyboru oraz ogłoszenia jego wyników będą publikowane na stronie internetowej oraz portalu Facebook Polskiego Alarmu Smogowego.
- Z obrad Komisji zostanie sporządzony protokół.
- Partner zostanie powiadomiony o wytypowaniu i warunkach przystąpienia do Kampanii za pośrednictwem wiadomości mailowej, wysłanej w ciągu 7 dni roboczych od momentu ogłoszenia wyników.
- Warunkiem przystąpienia do Kampanii jest przesłanie w ciągu 7 dni roboczych od otrzymania wiadomości mailowej z wynikami Komisji - maila z uzupełnionym formularzem danych osobowych oraz przesłanym porozumieniem przystąpienia do Kampanii.
- Brak wysłania wiadomości, o której mowa w pkt. 9 lub przekroczenie dopuszczalnego czasu odpowiedzi lub wysłanie nieprawidłowych danych powoduje utratę prawa do uczestnictwa w Kampanii.
REKLAMACJE I ZGŁOSZENIA NARUSZEŃ
- Wszelkie reklamacje dotyczące sposobu wyboru Partnera Kampanii powinny zostać zgłoszone na piśmie w czasie trwania naboru formularzy, jednak nie później niż w terminie 14 (słownie: czternastu) dni od dnia 23.09.2024.
- Reklamacja zgłoszona po wyznaczonym terminie nie wywołuje skutków prawnych.
- Pisemna reklamacja powinna zawierać imię, nazwisko, dokładny adres oraz dokładny opis i uzasadnienie reklamacji.
- Reklamacja powinna być przesłana mailowo na adres: [email protected] lub listem poleconym na adres Stowarzyszenia Alarm Smogowy.
- Reklamacje rozpatrywane będą pisemnie w terminie 14 dni.
- Decyzja Stowarzyszenia Alarm Smogowy w sprawie odwołań będzie ostateczna.