Biznes i Przedsiędsiębiorczość Nauka i Edukacja Projektowanie Polityka i Gospodarka Środowisko naturalne

Noc Idei 2023. Dzień pierwszy - 30 marca 2023.

location icon
Sofitel Grand Sopot Powstańców Warszawy, Sopot
calendar icon
Od 30 mar 18:30 do 30 mar 23:30

30 marca( czwartek),18.30 Sofitel Grand Sopot
Instytut Francuski w Polsce wspólnie z Goyki 3 Art Inkubatorem proponuje wieczór refleksji, debat i wymiany zdań skupionych na epoce antropocenu.

Noc Idei, od pierwszej francuskiej edycji z 2016 roku, jest jednym z kluczowych wydarzeń poświęconych debacie o najważniejszych wyzwaniach naszych czasów. Spotkanie ma wymiar międzynarodowy - odbywa się co roku w 182 miastach w 115 krajach. Od 8 lat Noc Idei jest także wydarzeniem oczekiwanym przez publiczność w Polsce.

Tegoroczny temat Nocy Idei nawiązujący do motta olimpijskiego na rok przed Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu "Więcej?", zaprasza do zakwestionowania logiki akumulacji i konsumpcji jako sił napędowych współczesnego świata, zwłaszcza w obliczu postępujących zmian klimatu. Zachęca do podjęcia refleksji nad wpływem przyspieszonego rozwoju i zintensyfikowanego trybu życia na nasze ekosystemy. Po dwóch edycjach online, chcemy wrócić do spotkania na żywo, które pozwoli w pełni poczuć ideę tego wydarzenia.

30 marca, spotykamy się w Sali balowej Sofitel Grand Sopot, aby wysłuchać rozmów, w których udział wezmą między innymi historyk Grégory Quenet, reporter i fotograf Filip Springer i architekt Phillippe Rahm. Moderatorem debat będzie redaktor Michał Nogaś. Wieczór zakończy koncert fortepianowy Romana Wróblewskiego.

O przeszłości i teraźniejszości, porozmawiają:

Filip Springer, reporter i fotograf. Autor książek poświęconych przestrzeni i architekturze. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji "Herodot" im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Gregory Quenent, jeden z pionierów historii środowiska i nauk humanistycznych we Francji. Od 2012 roku jest pierwszym i jedynym profesorem historii środowiska we Francji na Uniwersytecie Saint-Quentin-en-Yvelines w Wersalu (Paryż-Saclay). Założyciel Francuskiej Platformy Humanistyki Środowiskowej, zorganizował VIII Kongres Europejskiego Towarzystwa Historii Środowiska w Wersalu w 2015 roku.

Philippe Rahm, urodzony w 1976 roku szwajcarski architekt, wykładowca, dyrektor biura Philippe Rahm architectes z siedzibą w Paryżu we Francji. W swoich pracach zajmuje się miedzy innymi wpływem klimatu na formę, zrównoważonym rozwojem. W 2002 roku Rahm został wybrany do reprezentowania Szwajcarii na 8. Biennale Architektury w Wenecji we Włoszech. Był także jednym z dwudziestu międzynarodowych architektów wybranych na Biennale w Wenecji w 2008 roku, którego kuratorem był Aaron Betsky. Obecnie wykłada w ENSAV, narodowej szkole architektury w Wersalu.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Zgłoś udział

dostępnych: 2

już niedostępne -