Nowe technologie w sztuce
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie ze światem sztuki połączonym z nowoczesnymi technologiami.
Już 26 listopada odbędą się:
- Webinar pt. Zastosowanie nowych technologii w sztuce: blockchain do certyfikacji dzieł sztuki, tworzenie NFT, zastosowanie AI do personalizacji treści wystaw
- Warsztat dotyczący zrównoważonych praktyk w sztuce i VR/AR dla artystów
- Panel dyskusyjny
Część 1. Webinar
Webinar zastosowanie nowych technologii w sztuce: blockchain do certyfikacji dzieł sztuki, tworzenie NFT, zastosowanie AI do personalizacji treści wystaw
Podczas webinaru osoby uczestniczące dowiedzą się jak technologia blockchain może zabezpieczać prawa autorskie i zapewnić przejrzystość w procesie handlu dziełami sztuki. Przybliżone zostaną również procesy związane z tworzeniem i sprzedażą NFT jako nowej formy cyfrowej kolekcjonerskości. Na koniec omówimy jak sztuczna inteligencja może personalizować treści wystaw, otwierając tym samym nowe sposoby dialogu z publicznością.
Część 2. Warsztat
Warsztat skupia się na objaśnieniu możliwości dostępnych technologii, przede wszystkim związanych z wirtualnymi narzędziami prowadzącymi do VR/AR, które umożliwiają poszerzanie i propagowanie treści artystycznych w mediach cyfrowych i nowych mediach. Chociaż działania cyfrowe i wykorzystanie AI mogą czasem wykraczać poza tradycyjne definicje zrównoważonych praktyk w sztuce, istnieją metody i narzędzia wspierające społeczne, wolnościowe i demokratyczne sposoby promowania wartości artystycznych.
Podczas warsztatu uczestnicy:
Poznają sposoby rozwoju i prowadzenia działań cyfrowych w przestrzeniach wirtualnych.
Dowiedzą się, jak korzystać z technologii dostępnych dla każdego, aby efektywnie komunikować się z odbiorcami.
Zrozumieją, jak technologia może wspierać zrównoważone praktyki w sztuce, promując odpowiedzialność społeczną i dostępność.
Warsztat jest skierowany do uczniów szkół artystycznych/studentów, o różnym poziomie doświadczenia z technologiami i ma na celu uczynić nowe media bardziej przystępnymi.
Część 3. Panel dyskusyjny
Czy technologia w sztuce to przyszłość pełna możliwości, czy ryzyko uśrednienia treści podporządkowanych algorytmom? Podczas panelu porozmawiamy o etycznych aspektach wykorzystania nowych mediów, ich wpływie na indywidualność artystycznego wyrazu oraz o tym, czy algorytmy i AI mogą rzeczywiście ograniczać twórczość do "dopasowywania preferencji." Zastanowimy się, jak technologia może stać się nośnikiem wolności, zachowując jednocześnie autentyczność i humanistyczny wymiar sztuki. Panel zamknie dyskusja o futurologicznej roli AI w redefinicji sztuki jako odpowiedzi na zmieniające się potrzeby społeczne i duchowe. Czy technologie przyszłości będą sprzyjać indywidualności, czy staną się narzędziem uśredniania wyrażania ludzkiej natury?
Spotkanie poprowadzą:
Karina Gorzkowska - interdyscyplinarna artystka zajmująca się tworzeniem instalacji w przestrzeni fizycznej jak i programowaniem tej wirtualnej (VR, AR, XR). Generatorka światów 3D, badaczka eksplorująca najnowsze media i sztuczną inteligencję (AI). Absolwentka oraz aktualna pracowniczka Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Laureatka Diamentowego Grantu MNiSW oraz Stypendium MKiDN. Brała udział w licznych wystawach, eventach artystycznych, spektaklach teatralnych, tworząc scenografię, obiekty, animację czy też wizualizacje. Współzałożycielka oddolnej niezależnej inicjatywy działającej w obszarze sztuki intermedialnej - KMWTW, działającej przy ulicy Zwierzynieckiej 4 w Krakowie. Twórczyni licznych inicjatyw i wydarzeń artystycznych, warsztatów czy paneli dyskusyjnych. Otwarcie wyznaje miłość do urządzeń elektronicznych, trytytek oraz kabli. W wolnym czasie rozkręca komputery.
Mateusz Świderski - Artysta intermedialny, grafik, fotograf, eksperymentujący z najnowszymi mediami. Asystent na Wydziale Intermediów ASP w Krakowie, twórca interaktywnych instalacji w przestrzeniach fizycznych i Virtual Reality, VJ, zajmuje się mappingiem oraz eksperymentem muzycznym. Członek kolektywów KMWTW i Egodrop. Działał twórczo i wystawiał m.in. w Holandii Izraelu, i Chinach. Laureat Diamentowego Grantu MNiSW. Wyczuwalna fascynacja filozofią umysłu i filozofią cyfrową, neurospirytualizmem czy przekraczaniem granic realności.
Webinar będzie transmitowany na profilu facebookowym Centrum Sztuki Mościce.
W wydarzeniu offline wezmą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci, ale każda, zainteresowana tematem osoba jest mile widziana. Limit miejsc: 30.
Zapisanie się na warsztat jest jednocześnie wyrażeniem zgody na utrwalanie i publikację wizerunku w celach promocyjnych na profilach: Centrum Sztuki Mościce oraz ADplus Media.
Wydarzenie jest sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.