"Morsowanie i Tropienie": Tropienie I
Przygoda z Robertem Gatzką to nie tylko odkrywanie śladów, ale również głębsze zrozumienie dynamiki karpackiego ekosystemu. Robert, jako doświadczony przewodnik i znawca leśnych tajemnic, wprowadzi Was w świat, gdzie każda najmniejsza zmiana w przyrodzie ma swoje znaczenie i opowiada większą historię. Podczas spaceru skoncentrujecie się na różnorodności gatunkowej i relacjach pomiędzy roślinami oraz zwierzętami. Robert pokaże Wam, jak można interpretować sygnały w przyrodzie wskazujące na obecność poszczególnych zwierząt. Jego opowieści o dużych drapieżnikach będą inspirować do refleksji nad tym, jak ważne jest zachowanie ich wyjątkowej obecności.
Na podstawie tropów pozostawionych w śniegu lub błocie doświadczony obserwator jest w stanie rozpoznać nie tylko gatunek zwierzęcia, ale także określić jego przybliżony wiek, płeć i liczebność oraz odtworzyć przebieg leśnych wydarzeń. Na Pogórzu Przemyskim występują praktycznie wszystkie ssaki drapieżne - m.in wilk, ryś, niedźwiedź, lis i żbik. W niższych częściach łańcucha pokarmowego także mamy bogactwo - sarny i jelenie oraz wiele gatunków ptaków.
GDZIE?
Wycieczka odbędzie się na obszarze projektowanego Turnickiego Parku Narodowego - szczegóły dotyczące miejsca zbiórki zostaną Wam przekazane kilka dni przed spacerem, poprzez wiadomość e-mail, na podany adres kontaktowy.
Jak się przygotować?
Pamiętajcie, że jest zima, aby kilkugodzinny spacer nie sprawiał dyskomfortu, warto ubrać się na cebulkę, zabrać termos z gorącym napojem, pożywną przekąskę i dobre, nieprzemalne obuwie!
Waszym przewodnikiem będzie Robert Gatzka.
Robert to opiekun w Parku Ochrony Bieszczadzkiej Fauny, który związał swoje życie z Bieszczadami i ich dziką przyrodą. Absolwent Katedry Biologii i Biotechnologii Ruhr Universität Bochum w Niemczech, w swojej pracy dyplomowej badał metodami nieinwazyjnymi poziomy hormonów stresu u żubrów w ramach projektu reintrodukcji tego gatunku.