Nauka i Edukacja Polityka i Gospodarka Prawo i Podatki Finanse i Inwestycje

KWIETNIOWA PREMIERA PISMA

location icon
Teatr Studio Plac Defilad 1, Warszawa
calendar icon
Od 8 kwi 18:00 do 8 kwi 21:00
ticket icon
Od 0,00 zł

JAK ROZWIĄZAĆ W POLSCE PROBLEM NIERÓWNOŚCI EKONOMICZNYCH?


8 kwietnia (poniedziałek), godz. 18.00
STUDIO teatrgaleria, Plac Defilad 1, Warszawa

Redakcja miesięcznika "Pismo. Magazyn Opinii" zaprasza na wydarzenie z cyklu Premiera Pisma.


O czym będziemy rozmawiać?

W kwietniu rozliczamy PIT-y. Podliczamy zarobki i… nierzadko narzekamy na podatki. Te narzekania miewają jednak różne trajektorie - zdaniem jednych podatki w Polsce są zbyt niskie, zdaniem innych zbyt wysokie, a zdaniem większości zbyt skomplikowane. Czy jednak system podatkowy jest wyłączną odpowiedzią na problem nierówności ekonomicznych w naszym kraju? W jakim zakresie ma szansę wesprzeć lub pogorszyć sytuację różnych grup społecznych? I czy wszyscy zgadzamy się co do tego, że to w ogóle problem?

Podczas kwietniowej Premiery Pisma pochylimy się nad tematem leżących obecnie na stole pomysłów na poprawę polskiej gospodarki. Co ta poprawa oznacza dla różnych środowisk?

I jaką rolę w tych planach odgrywają nierówności ekonomiczne?

W rozmowie wezmą udział:

prof. dr hab. Joanna Tyrowicz - ekonomistka, profesor nauk społecznych, a także profesor Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2007-2017 pracowała w Instytucie Ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego, specjalizując się w zagadnieniach dotyczących rynku pracy i gospodarstw domowych. Od 2022 roku członkini Rady Polityki Pieniężnej. Współpracowała m.in. z Bankiem Światowym i Komisją Europejską, Fulbright Scholar (Columbia University) oraz Mellon Fellow (w Netherlands Institute for Advanced Studies), gościła również w IAAEU w Trewirze oraz w IOS w Regensburgu.

Paweł Musiałek - prezes Klubu Jagiellońskiego, gdzie działa aktywnie od 2009 r. Od 2017 r. pełnił funkcję dyrektora think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, gdzie koordynował projekty badawcze, zarządzał zespołem ekspertów CAKJ, a także komentował w mediach wydarzenia w Polsce i na świecie. Regularnie publikuje swoje analizy na portalu klubjagiellonski.pl. Absolwent politologii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończył także Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie "Społeczeństwo-Technologie-Środowisko" oraz przygotowuje rozprawę doktorską na temat sporu o polską politykę zagraniczną po 2004 r. Autor publikacji naukowych i analitycznych z zakresu przede wszystkim polityki energetycznej i zagranicznej.

Hubert Walczyński - nauczyciel ekonomii w 2 Społecznym Liceum Ogólnokształcącym, redaktor Magazynu "Kontakt", działacz OZZ Inicjatywa Pracownicza. Absolwent ekonomii w Szkole Głównej Handlowej oraz filozofii nauk społecznych w London School of Economics.

Debatę poprowadzi Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w "Piśmie", dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.


Po dyskusji zapraszamy do rozmów w kuluarach przy winie.Przed wydarzeniem odbędzie się rejestracja. Nie musisz mieć ze sobą wydrukowanego biletu, ale ważne, byśmy mogli Cię zidentyfikować. Prosimy o obecność na 15 minut przed rozpoczęciem spotkania. Osobom spóźnionym nie będziemy mogli zagwarantować udziału w Premierze. 

Rejestrując się, akceptujesz regulamin wydarzenia, który dostępny jest TUTAJ.
Jeśli jesteś osobą niepełnoletnią, wzór zgody dla opiekuna prawnego znajdziesz TUTAJ.

Masz problem z rejestracją? Napisz do nas na adres [email protected]Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń.

Premierę Pisma wspiera kancelaria CMS.

Premierę Pisma gości STUDIO teatrgaleria. Napoje zapewnia Bar Studio.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  KWIETNIOWA PREMIERA PISMA
Wyprzedane Brak wolnych miejsc