Cykl konferencji preKER #2 - Jak optymalnie wykorzystywać rozproszone zasoby energetyczne - "okrągły stół"
Jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Polski? Jak wytworzyć warunki do efektywnej współpracy wielu uczestników procesu transformacji energetycznej (TE), których indywidualne oczekiwania i cele nie zawsze są zbieżne? Czy istniejąca legislacja sprzyja TE? Odpowiedzi na te i inne pytania przyniesie 2. konferencja zapowiadająca III Kongres Energetyki Rozproszonej. Zapraszamy 10 kwietnia 2025 r. o godz. 10:00 do budynku D17 Akademii Górniczo-Hutniczej przy ul. Kawiory 21 (s. 1.20) w Krakowie oraz przed ekrany komputerów.
III KER zbliża się wielkimi krokami. 17-19 września 2025 r. spotkamy się - jak co roku - w Krakowie, by w gronie osób zaangażowanych w rozwój energetyki rozproszonej przedyskutować najbardziej aktualne kwestie związane z polską transformacją energetyczną. Czas najwyższy uchylić rąbka tajemnicy w kwestii programu tegorocznej edycji Kongresu. Cykl konferencji pod hasłem Polska transformacja energetyczna - pytania podstawowe. Jak odpowiedzieć na wyzwania? będzie ku temu świetną okazją!
Zamiarem organizatorów spotkania pt. Jak optymalnie wykorzystywać rozproszone zasoby energetyczne jest uzyskanie odpowiedzi na fundamentalne pytanie: co należy zrobić, aby zmaksymalizować pozytywne efekty postępującej transformacji energetycznej, mając do dyspozycji ograniczone zasoby techniczne, społeczne i kompetencyjne, a wszystko to w zgodzie z obowiązującą legislacją. Istotny element tego kontekstu - uwarunkowania ekonomiczne - staną się tematem osobnej konferencji, której termin podamy niebawem.
Drugie spotkanie w ramach cyklu będzie miało formę okrągłego stołu, przy którym zasiądą przedstawiciele instytucji kreujących politykę energetyczną państwa, urzędu regulatora kontrolującego przestrzeganie zasad i poprawność procesu transformacji, a także operatorów systemów elektroenergetycznych, ciepłowniczych i gazowych. Obecni będą także reprezentanci licznych stowarzyszeń i izb gospodarczych promujących rozwój różnych rozproszonych technologii energetycznych w Polsce. W imieniu szeroko rozumianej strony społecznej głos zabiorą członkowie społeczności energetycznych - spółdzielni i klastrów, samorządów miejskich i przedsiębiorstw komunalnych. W takiej dyskusji nie może zabraknąć wątków edukacyjnych i badawczych prezentowanych przez uczelnie wyższe oraz instytucje finansujące innowacyjne badania i wdrożenia. Jak widać, w procesie transformacji uczestniczy wielu "graczy", którzy działają w różnych obszarach, ale na rzecz jednego celu, jakim jest bezpieczeństwo energetyczne Polski. Wspólny cel powinien przyjąć formę, która pomieści partykularne interesy wszystkich stron biorących udział w "energetycznej grze". Jego określenie jest trudnym zadaniem, gdyż indywidualne korzyści uczestników TE nie zawsze są ze sobą zbieżne. Organizatorzy mają nadzieję, że różnice interesów, które ujawnią się w toku dyskusji, pozwolą lepiej zrozumieć wzajemne punkty widzenia. Wierzymy, że różnorodność kompetencji i doświadczeń uczestników spotkania umożliwią stworzenie listy problemów wymagających pilnego rozwiązania i wykazu uciążliwych barier, które trzeba wyeliminować, aby osiągnąć cel główny transformacji - tanią, powszechnie dostępną energię ze źródeł, które nie degradują otaczającego nas środowiska naturalnego.
Szczegółowy program Konferencji:
10.00 - 10.15 Otwarcie - Jerzy Lis, Rektor AGH
10.15 - 10.45 Wystąpienie wprowadzające:
Miłosz Motyka, Wiceminister Klimatu i Środowiska
10.45 - 11.00 Krótka dyskusja
11.00 - 11.10 Część II: Okrągły stół interesariuszy (wprowadzenie)
Moderatorzy: Zbigniew Hanzelka i Waldemar Skomudek, AGH
11.10 - 12.15 Prezentacja stanowisk interesariuszy
Każdy z instytucjonalnych reprezentantów prezentuje i uzasadnia dwa
najważniejsze zadania w obszarze TE wraz z rekomendacją rozwiązań
Uczestnicy:
- Gospodarze AGH
- Administracja centralna MKiŚ, wiceminister Miłosz Motyka
URE, (TBC) - Operatorzy sieciowi PSE, prezes Grzegorz Onichimowski
PTPiREE, prezes Maciej Mróz
Tauron Ciepło, wiceprezes Ireneusz Perkowski
MPEC Kraków, prezes Marian Łyko
- Strona społeczna Porozumienie organizacji branżowych, Sławomir Kopeć, AGH,
Krajowa Izba Klastrów Energii i OZE, Tomasz Drzał,
Przedstawiciel spółdzielni energetycznych, Łukasz Pałucki,
Związek Miast Polskich, Tomasz Bońdos, dyrektor zespołu
ds. zarządzania energią, Urząd Miasta Bydgoszczy,
Krakowski Holding Komunalny, prezes Bogusław Kośmider.
12.15 - 12.45 Runda uzupełnień wypowiedzi i pytań do innych uczestników - maks. po 1 min.
Runda odpowiedzi - maks. po 1 min.
12.45 - 13.15 Dyskusja ogólna, pytania z sali - głosy z sali po 1 min.
13.15 - 13.55 Dyskusja podsumowująca:
Miłosz Motyka (MKiŚ)
Grzegorz Onichimowski (PSE)
Stanisław Nagy (AGH)
Maciej Chorowski (Politechnika Wrocławska)
Olgierd Dziekoński (Fundacja Miasto)
13.55 - 14.00 Zapowiedź kolejnych wydarzeń poprzedzających
III Kongres Energetyki Rozproszonej oraz zamknięcie spotkania
Sławomir Kopeć, dyrektor zarządzający KER.
Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu badań naukowych i prac rozwojowych "Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków" GOSPOSTRATEG, umowa nr Gospostrateg9/000D/22