Nauka i Edukacja Kultura i Sztuka

Kolonialni sąsiedzi - opowieść o toksycznych archiwach i ich wieloramiennych ciałach

location icon
Goyki 3 Art Inkubator ul.Jakuba Goyki 3, Sopot
calendar icon
Od 20 lip 10:20 do 14 sie 13:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Kolonialni sąsiedzi - opowieść o toksycznych archiwach i ich wieloramiennych ciałach

Warsztaty SAVVY Contemporary mają na celu zaproszenie publiczności do zaangażowania się w jedną z metod pracy kolektywu - metodę partycypacyjnej archiwizacji historii kolonialnej. Warsztaty będą próbą osadzenia rozmowy w lokalnym kontekście i refleksji nad pozycją Polski w dyskusji o kolonializmie. Z jednej strony Polska była miejscem, w którym Prusy i nazistowskie Niemcy realizowały politykę kolonialną, z drugiej strony dążenia polskiego państwa na początku XX wieku łączyły się z pragnieniem i ambicją zdobycia zamorskich kolonii i stania się jedną z europejskich potęg imperialnych. Warsztat będzie okazją do refleksji nad wielowarstwowością obu stron historii poprzez odniesienie ich do indywidualnych doświadczeń i złożonych, ukrytych powiązań.


| 18.08 (piątek), godz. 16.00-18.00

| Zapisy od 20.07. Warsztaty w języku angielskim.

Prowadzenie Lynhan Balatbat-Helbock, Meghna Singh, Hubert Gromny

Dzień przed warsztatami, w czwartek 17.08 o godzinie 17.30 zapraszamy na prezentacje działalności SAVVY Contemporary oraz Colonial Neighbours,  filaru SAVVY Contemporary, ktorego członkowie zespołu przybliżą metodę badania kolonialnej historii Niemiec poprzez praktykę archiwalną skoncentrowaną na codziennych, osobistych i banalnych przedmiotach - ulotnych nośnikach wspomnień, które świadczą o ciągłej obecności przeszłości kolonialnej w codziennej rzeczywistości. 


SAVVY Contemporary osadza się na styku pojęć i konstruktów świata zachodniego i niezachodniego, przede wszystkim po to, aby je zrozumieć i podjąć dyskusję, a także, co oczywiste, aby poddać dekonstrukcji ideologie i konotacje związane z takimi konstruktami.

SAVVY Contemporary jest ważną platformą dla innowacyjnych programów wystawienniczych, sympozjów, performansów i innych powiązanych dziedzin sztuki w kontekście międzynarodowym, jak i lokalnym. SAVVY Contemporary jest przestrzenią interdyscyplinarną, która prezentuje obok siebie nazwiska znane na międzynarodowej scenie artystycznej, a członkowie zespołu pochodzą z 12 krajów i 5 kontynentów i posiadają wykształcenie z zakresu biotechnologii, historii sztuki, teorii kultury, antropologii, projektowania i sztuki.

Więcej informacji: https://literackisopot.pl/events/prezentacja-colon...

Wydarzenie dofinansowane przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Zgłoś udział

dostępnych: 1

już niedostępne -