Turystyka i podróże

Żyrardów "miasto idealne" - wycieczka z przewodnikiem 17.09

location icon
Przed wejściem do budynku dworca PKP: https://goo.gl/maps/uQAjZ41ZHREHRuqP7 Polskiej Organizacji Wojskowej 1, żyrardów
calendar icon
Od 17 wrz 10:00 do 17 wrz 17:00
ticket icon
Od 95,00 zł

17.09 godz. 10-17

Cena: 95 zł/os.

Zaprasza Paweł Szczerkowski - dziennikarz, przewodnik po Warszawie

https://www.facebook.com/paweltourguide/

Chcę was zabrać na spacer po najbardziej nieodkrytym i niedocenionym mieście w Polsce, którego charakterystyczny, czerwono-ceglany krajobraz towarzyszył mi od najmłodszych lat. 

Zabytkowa Osada Fabryczna Żyrardów to jedyny w Europie, zachowany w całości, kompleks miejski z epoki rewolucji przemysłowej. Fenomenem jest to, że osada przetrwała do dziś w stanie oryginalnym, bez zmian a niemal wszystkie zabytkowe budynki - z wyjątkiem przemysłowych - pełnią nadal swoje pierwotne funkcje. Na obszarze 70 ha ponad 370 nieruchomości jest wpisanych na listę zabytków - to dwa razy więcej niż Płock a na Mazowszu wyprzedza Żyrardów pod tym względem tylko stołeczna Warszawa.

W 2012 r. Osada Fabryczna, jako jedno z 50 pierwszych miejsc w Polsce, otrzymała status Pomnika Historii. Jest to najwyższa forma ochrony zabytków w naszym kraju.
Z kolei w 2021 r. władze miejskie ukończyły przygotowanie dokumentacji do wniosku o wpisanie Osady na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W następnym etapie Żyrardów zostanie zgłoszony do tzw. listy informacyjnej. Jest to lista obiektów, które państwo-strona "Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego" rozpatruje do zgłoszenia na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

UWAGA:

Dojazd i powrót na własną rękę pociągiem lub samochodem - obok dworca PKP znajdują się dwa parkingi P+R.

Wycieczka odbędzie się, jeśli zapiszę się przynajmnie 10 uczestników.

Szczegóły programu i kosztów:

🔸 spacer po kompleksie przemysłowym pozostałym po największej niegdyś fabryce wyrobów lnianych w Europie. Obecnie dawne budynki fabryczne przechodzą rewitalizację, zmieniając swoje funkcje.

🔸 spacer po dzielnicy "Nowy Świat", jednym z trzech osiedli robotniczych z XIX wieku w Polsce, obok Nikiszowca w Katowicach i Księżego Młyna w Łodzi. Żyrardów wyróżnia się na tle dwóch pozostałych po pierwsze skalą założenia, po drugie oryginalnością architektury. Unikatem są zachowane, drewniane, piętrowe komórki na podwórkach.

🔸 neogotycki Kościół Matki Bożej Pocieszenia, jedna z największych świątyń na Mazowszu

🔸 dzielnica willowa wybudowana dla dyrektorów i urzędników wyższych fabryki: 

- wejście do Resursy, d. klubu towarzyskiego i pałacyku tyrolskiego, wybudowanego jako prezent ślubny dla córki właściciela fabryki

- przerwa na kawę i przekąski

- wille dyrektorskie

- budynek Kantoru (zarządu fabryki)

- Park krajobrazowy im. Karola Augusta Dittricha

- Willa Dittricha - w zachowanych wnętrzach pałacyku właścicieli fabryki zobaczymy jeden z najcenniejszych eksponatów w Żyrardowie - oryginalną panoramę miasta, która prezentowała Żyrardów jako idealne miasto-ogród na Wystawie Światowej w Paryżu w 1900 r.

🔸 Zwiedzanie Muzeum Lniarstwa w budynku drukarni, która należała niegdyś do kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki. Muzeum przechowuje część parku maszynowego z dawnych zakładów. Większość maszyn przywrócono do użytku i uruchomiono produkcję. Dzięki temu w Żyrardowie znów produkuje się len, choć tylko na potrzeby Muzeum. Wyroby można nabyć w muzealnym sklepiku.

🔸 w trakcie zwiedzania czas na przerwy, krótki odpoczynek i zakupy wyrobów lniarskich w sklepiku muzealnym.

Po wycieczce można zostać na obiad, polecę miejscowe restauracje.

Cena wycieczki zawiera:

🔸 usługi przewodnickie

🔸 wszystkie bilety wstępu

🔸 system nagłośnienia tour-guide

Cena nie zawiera wyżywienia, kosztów dojazdu i powrotu (na własną rękę)

Dodatkowe informacje:

Terminy moich wycieczek znajdziecie Państwo na stronie: http://warszawazpawlem.pl/kalendarz-wycieczek/

Wysyłam cykliczny newsletter o najbliższych wycieczkach, jeśli chcą Państwo dołączyć do listy odbiorców, proszę przesłać swój adres mailowy.

e-mail: paweltours@gmail.com

Facebooku: https://www.facebook.com/paweltourguide/

Telefon: 501 393 130

Zwrot zakupionego biletu:

Po wykupieniu biletu, można zrezygnować z udziału w wycieczce przesyłając informacją mailowo na adres paweltours@gmail.com.

Jeśli rezygnacja nastąpi wcześniej niż trzy doby przed terminem wycieczki, opłata za bilet zostanie zwrócona w kwocie pomniejszonej o prowizję platforny evenea (85 zł).

Jeśli nastąpi w czasie krótszym niż trzy doby przed terminem wycieczki, opłata nie zostanie zwrócona.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Cena Liczba
  17.09 godz. 10-17 Żyrardów "miasto idealne"
już niedostępne 95,00 zł -