DETEKTYW BATORY NA TROPIE
DETEKTYW BATORY NA TROPIE
czyli terenowa gra retro-kryminalna z historią Huty Batory w tle
W sobotę 9 września Muzeum Hutnictwa w Chorzowie organizuje huczne obchody 150. rocznicy uruchomienia Huty Batory. Jedną z atrakcji programu będzie terenowa gra retro-kryminalna "Detektyw Batory na tropie". Gra odbędzie się w godzinach od 16.00 do 19.00 na terenie zewnętrznym Muzeum. Udział w grze jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc.
Gra przeniesie uczestników sto lat wstecz, do drugiej połowy lat 20. XX wieku. Były to czasy dużych zmian. W wyniku plebiscytu gmina wiejska Chorzów, Królewska Huta oraz Górne i Dolne Hajduki zostały włączone do odrodzonej Polski. Górne i Dolne Hajduki przemianowano w 1922 roku na Hajduki Wielkie. Była to aż do przedednia II wojny światowej niezależna miejscowość, która chlubiła się Hutą Bismarck i stworzoną wokół huty dzielnicą dla pracowników i ich rodzin. Po zmianie przynależności państwowej huta zmieniła nazwę z Bismarck na Batory. Nowa nazwa pozwoliła zachować rozpoznawalny w wielu krajach znak firmowy, czyli literę B oraz koronę książęcą.
Na tle historycznych zmian organizatorzy gry umieścili fikcyjną, ale bardzo prawdopodobną historię. Oto pewnego dnia hutą wstrząsa wieść o włamaniu do gabinetu dyrektora. Zginęła tylko jedna rzecz. Niepozorna teczka z rysunkami i opisami. Wtajemniczeni wiedzą jednak, że ta teczka jest warta miliony. W dokumentach został bowiem opisany najnowszy wynalazek hutniczych inżynierów, którego wprowadzenie zrewolucjonizuje produkcję i przyniesie krociowe zyski.
Policja rozpoczęła już dochodzenie, które wydaje się nie mieć końca. Dlatego dyrektor huty zatrudnił do pomocy detektyw Batory, słynącą ze swoich wyników w sprawach na pozór beznadziejnych. By jak najszybciej rozwiązać sprawę, detektyw potrzebuje asystentów. W tę rolę wcielą się uczestnicy gry w samodzielnie utworzonych drużynach.
Jak wziąć udział w grze?
Żeby wziąć udział w grze należy stworzyć zespół liczący od 2 do 5 osób, gdzie przynajmniej 1 osoba jest pełnoletnia. Rekomendowany minimalny wiek uczestników to 13 lat. Udział w grze jest bezpłatny, ale wymaga wcześniejszej rezerwacji miejsc. Rezerwacji miejsc można dokonać wyłącznie on-line na tej stronie. Rezerwacja miejsc startuje w niedzielę 3 września o godzinie 20.00 i potrwa do 9 września do 15.00 lub do wcześniejszego wyczerpania limitu 40 drużyn.
Udział w grze nie wymaga specjalnego przygotowania. Wszystkie informacje potrzebne do rozwiązania zagadki będzie można zdobyć podczas gry. Do udziału w grze wystarczy wygodny strój dostosowany do pogody, dobry humor i ciekawość historycznych ciekawostek.
Gra rozpocznie się o 16.00 i zakończy o 19.00. Najpóźniej do 15.40 zarezerwowane drużyny powinny zgłosić się na stanowisko startowe przed Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. W trakcie finału gry wszystkie drużyny poznają rozwiązanie zagadki. Dla wszystkich, którzy uzyskają taki sam rezultat dochodzenia przygotowano symboliczne nagrody-niespodzianki.
Organizatorem gry jest Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Za realizację gry odpowiada Silesia Events.