Democracy Bottom-up/ Demokracja oddolna. Budowanie dialogu między społeczeństwem obywatelskim a politykami

location icon
Collegium Civitas pl. Defilad 1, 12 piętro, Aula A, Warszawa
calendar icon
Od 2 cze 9:30 do 2 cze 18:00

Wiele społeczeństw w Europie i USA dotknął proces osłabienia demokracji. Polska też jest obecnie polem walki sił demokratycznych i autorytarnych. Demokracja nie musi być jednak zredukowana do jednorazowego, prywatnego, indywidualnego aktu wrzucenia głosu do urny raz na cztery lata.

Jedną z dróg wyjścia jest demokracja deliberatywna. Polega ona na spotkaniu zainteresowanych obywateli, ich dialogu, oparciu się na fachowych ekspertyzach, poszukiwaniu konsensusu lub kompromisu. Służą temu takie instytucje jak panele obywatelskie, konferencje konsensualne, budżety partycypacyjne, duńskie panele technologiczne itp. Demokracja deliberatywna uznaje różnorodność, daje lepsze zrozumienie konfliktu i wyboru, zwiększa akceptację dla podjętych decyzji. Na konferencji zostaną m.in. poruszone takie kwestie:

  • Jak się uprawia demokrację deliberatywną w USA i Europie, czy i jak robi się to w Polsce na szczeblach samorządowym i centralnym, co można by zrobić inaczej?
  • Jakie innowacje polityczne, prawne i kulturowe mogą zainspirować proces odnowy demokracji?
  • Czego możemy się nauczyć od inicjatyw obywatelskich w Europie i USA?
  • Jak instytucje ponadnarodowe, takie jak UE, mogą pomóc w odzyskaniu i wzmocnieniu struktur demokratycznych i rządów prawa?

Na powyższe pytania będą szukać odpowiedzi polscy i międzynarodowi działacze społeczeństwa obywatelskiego i zaproszeni politycy. Wśród panelistów wystąpią m.in. założyciel Evolution Institute; działaczka, która doprowadziła w Irlandii do referendum legalizującego aborcję; inspirator rozwoju demokracji deliberatywnej w Holandii; b. norweski minister a także polscy eksperci, m.in: Jakub Karyś, Radosław Markowski, Bartłomiej Nowotarski, Nina Witoszek (Uniwersytet w Oslo), Kuba Wygnański.

Połowę czasu przeznacza się na otwartą debatę z uczestnikami!

Uczestnicy: prodemokratyczne, proeuropejskie organizacje obywatelskie z całej Polski. Zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne na polski i angielski.

Organizatorzy:

  • Evolution Institute, Nowy Jork - amerykański NGO założony w 2010 roku, którego misją jest stosowanie naukowych rozwiązań i sprawdzonych najlepszych praktyk do rozwiązywania problemów społecznych i poprawy jakości życia
  • European Movement International (EMI), Bruksela - największa federacja proeuropejskich organizacji obywatelskich w Europie
  • Forum Ruchu Europejskiego, Warszawa - polski NGO promujący rozwój integracji europejskiej, członek EMI
  • Collegium Civitas, Warszawa - niepubliczna uczelnia akademicka - Katedra Dziennikarstwa i Nowych Mediów
  • Concilium Civitas, Warszawa - inicjatywa zrzeszająca 43 wybitnych polskich naukowców z całego świata.

Nasi partnerzy to m.in.: KOD, Fundacja Schumana, Fundacja Stocznia, OFOP, Obywatele RP, Stowarzyszenie Wiedzy Obywatelskiej na rzecz Integracji Europejskiej.


Program Konferencji i inne szczegóły: https://www.democracybottomup.com


Do zobaczenia!

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Uczestnik

dostępnych: 19

już niedostępne -