Da Vinci w Krakowie - autorska wycieczka z przewodnikiem po muzeum książąt Czartoryskich
W 2016 roku Ministerstwo kultury zakupiło kolekcje Czartoryskich od księcia Adama Karola Czartoryskiego za około 500 mln złotych.
Dzięki temu udało się dokończyć remont budynków należących do Muzeum książąt Czartoryskich i udostępnić je ponownie zwiedzającym. Co oznacza, że Dama również po patach podróży powróciła do "swojego" muzeum.
Nie ma bardziej znanego obrazu nad Wisłą. Sama historia obrazu jest fascynująca. Począwszy od owianego tajemnicą zakupu i kolejne interpretacje postaci modelki, oraz trzymanego przez nią zwierzątka. Poprzez niedowierzanie światowych specjalistów, że obraz tak znanego artysty może znajdować się w polskiej kolekcji. Skończywszy na historii podróży Damy, ewakuacji, zrabowania, uszkodzenia, nacjonalizacji, reprywatyzacji, aż w końcu sprzedaży.
Jednak powyższa opowieść intrygowałaby tylko specjalistów, gdyby nie wartość artystyczna obrazu, a co za tym idzie jego wartość finansowa oceniana na około 1,3 miliarda złotych . Co czyni obraz najdroższym dziełem sztuki w polskiej kolekcji.
Obraz przedstawia symbolicznie żarliwą miłość dwojga ludzi, ale również uwiecznia przemijające piękno.
Portret nastoletniej Cecylii wygląda praktycznie tak samo jak ponad 500 lat temu, kiedy już kilka lat po jego powstaniu modelka skarży się w liście, że bardzo się zmieniła i nikt nie uwierzy, że to Jej wizerunek.
Jednak oddajmy głos samemu Leonardo, co on sądził o malarstwie:
"O umiejętności cudowna, ty utrzymujesz przy życiu nikłą piękność śmiertelnych, dając im więcej trwałości, niż posiadają dzieła natury, stale zmieniane przez czas, wiodący ku nieuchronnej starości."
Przestrzeń muzeum w wielu miejscach bywa bardzo wąska, dlatego dla komfortu zwiedzania liczba osób na spacerze jest ograniczona, muzeum wprowadziło także dodatkowe restrykcje i limity z powodu obecnej sytuacji epidemiologicznej. Każdy z uczestników jest zobowiązany nosić maskę.