Concordia Talks - spotkanie z Piotrem Jaconiem

location icon
Concordia Design Wrocław Wyspa Słodowa 7, Wrocław
calendar icon
Od 30 cze 18:00 do 30 cze 18:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkanie z cyklu Concordia Talks Wrocław. Tym razem, naszym gościem będzie Piotr Jacoń, a tematem spotkania jego najnowsza książka pt.: "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko." Rozmowę przeprowadzi Emma Doroszewska, a my jak zawsze zachęcamy Państwa do gorącej dyskusji.

O książce:'

Druga - po "My, trans" - książka znanego dziennikarza i aktywisty Piotra Jaconia, dotycząca sytuacji osób transpłciowych. Tym razem jeszcze bardziej osobista, bo opowiadająca również historię jego rodziny - Jacoń jest ojcem transpłciowej Wiktorii.


"Wiktoria" traktuje o różnych odcieniach transpłciowości i jej codziennym obliczu. O latach po najcięższych chwilach, o marzeniach, o planach i o przeżyciach różnych osób na różnych etapach tranzycji.Książka jest też mocnym głosem w dyskusji na temat zmian w prawie, które powinny przywrócić godność osobom transpłciowym w Polsce oraz jednoznacznym postulatem wprowadzenia równości małżeńskiej w naszym kraju.


"Bywam różna. Nie, jeszcze inaczej: ja jestem różna. I zdecydowanie nie tylko transpłciowa. Mam także mnóstwo innych cech. Zresztą gdy mówisz "osoba transpłciowa", to łączy się to z jakimiś założeniami wyjściowymi o takiej osobie. […] Zbyt często nie ma miejsca na niuanse. Nie ma miejsca na cechy indywidualne"- Wiktoria


"Mam na imię Wiktoria" - pewnie nie byliśmy gotowi, by usłyszeć to zdanie od naszego dziecka, ale nie miało to znaczenia. Zdanie padło, a my dalej przecież byliśmy tymi samymi rodzicami - reagującymi a vista, bo inaczej się nie da. […] Nie byliśmy na tę drogę przygotowani, to jasne. I my wszyscy, jako społeczeństwo, też bywamy nieprzygotowani - emocjonalnie, intelektualnie - na przyjęcie tego, co różne. Nie rozumiemy. A kiedy nie rozumiemy, to się buntujemy. Wściekamy, a czasem rozpaczamy. Dopiero potem zaczynamy pytać, uczymy się słuchać i powoli rozumieć, by na końcu już tylko kochać. I wierzę, że ma to głęboki sens"- Piotr JacońPiotr Jacoń - dziennikarz TVN 24, autor programu "Bez polityki" w TVN 24 GO i TVN 24 BIS. W 2021 r. ukazał się jego reportaż telewizyjny "Wszystko o moim dziecku " (a potem kolejne: "Wszystko o moim życiu" i "Wszystko o moim państwie"). W tym samym roku wydał książkę "My, trans", opisującą życie osób transpłciowych i ich bliskich. W 2017 roku otrzymał tytuł Mistrz Mowy Polskiej, w 2021 roku został finalistą Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, w 2022 uhonorowany przez KPH Koroną Równości oraz przyznawanym przez Fundację Grand Press
Medalem Wolności Słowa. Z wykształcenia polonista. Uczy dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Mieszka w Gdyni.

Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo WAB.

Partnerem cyklu jest Uniwersytet SWPS, Grafika SWPS
Matronat: Wrocławska Rada Kobiet

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Concordia Talks - spotkanie z Piotrem Jaconiem
już niedostępne -