Przygoda: Cerkwie i ikony - Wianki 2023 | Festiwal w Turnickim

location icon
Niewidzialny Turnicki Park Narodowy
calendar icon
Od 24 cze 10:00 do 24 cze 10:00
ticket icon
Od 0,00 zł

Pogórze Przemyskie należy dziś do regionów o najniższej gęstości zaludnienia. Tymczasem jeszcze do lat 40. XX wieku w dolinach Jamninki i Wiaru kwitła tu wielokulturowa mozaika. Obok dziedzictwa przyrodniczego, Turnicki słynie z zachowanych śladów minionych wieków.

Do największych skarbów Pogórza Przemyskiego należy bez wątpienia Cerkiew św. Onufrego w Posadzie Rybotyckiej. Ta najstarsza zachowana cerkiew obronna na polskich ziemiach nieczęsto otwiera swoje progi dla zwiedzających. Tym razem nadarzy się niepowtarzalna okazja, by nie tylko ją podziwiać, ale i wysłuchać pasjonującej opowieści Jarosława Giemzy, wybitnego znawcy ikon i architektury cerkiewnej, kierownika Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie, przewodnika beskidzkiego, autora wielu opracowań dotyczących sztuki cerkiewnej dawnej eparchii przemyskiej.

Podczas spaceru poznamy historię cerkwi Pogórza Przemyskiego oraz rybotyckiej szkoły ikonopistarstwa.

Startujemy ok. 10:00 w Rybotyczach, spacer potrwa ok. 2,5h. Na tą przygodę obowiązuje limit miejsc - serdecznie zapraszamy do rejestracji. Udział jest oczywiście bezpłatny.

To zaledwie jedna z 7 przygód jakie przygotowaliśmy na Wianki w Turnickim. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://niewidzialnypark.pl/wianki


Inicjatorem festiwalu Wianki w Turnickim jest ruch wolontaryjny Kwitnąca Otulina. Robimy coś z niczego. Z Wami i dla Was! Dzieląc się naszymi talentami i zaangażowaniem działamy na rzecz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Pogórza Przemyskiego. Nasz festiwal przygodowy jest elementem obywatelskiej gry w Niewidzialny Turnicki Park Narodowy. Dowiedz się więcej o naszych działaniach na stronie:

https://www.niewidzialnypark.pl

https://www.instagram.com/turnickiparknarodowy

https://www.facebook.com/turnickiparknarodowy

Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu "Obywatelskie Pogórze Przemyskie" sfinansowanego przez NIW - CRSO ze środków Programu NOWEFIO na lata 2021-2030. Projekt realizuje Lokalna Organizacja Turystyczna "Wrota Karpat Wschodnich" we współpracy z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze i wolontariuszami z Kwitnącej Otuliny.

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  bilet
Wyprzedane Brak wolnych miejsc