Ja? Artystka. O Jej podmiotowości. Wykład dry Katarzyny Lewandowskiej.
WYKŁAD Ja? Artystka. O Jej podmiotowości.
Czy kobieta w sztuce zawsze miała głos? A może musiała go dla siebie wyrwać?
Podczas tego wykładu zanurzymy się w historie artystek, które walczyły o swoją widoczność i sprawczość. Poznamy strategie feministyczne, które odzyskiwały podmiotowość kobiet w sztuce - od radykalnych gestów po siłę siostrzeństwa.
Czy dziś kobiety-artystki nadal muszą walczyć o swoje miejsce? Jakie sojusze i ruchy zmieniają współczesną scenę artystyczną?
Przyjdź i odkryj, jak HERstoria kształtuje teraźniejszość!
"Podczas wykładu opowiem o różnych strategiach feministycznych, którymi odzyskiwana była, jest i będzie podmiotowość Innego. Zwrócę uwagę na kwestie budujące współczesny, intersekcjonalny, niewykluczający feminizm. Odniosę się do przeszłości w której kobiety, również artystki musiały zawalczyć o swoją widoczność i sprawczość. Ich gesty były radykalne, ponieważ tylko takie mogły być. Często wchodziły w sojusze, aby siostrzanie zdobywać fragmenty świata przez wieki im zabierane i ograniczane. Ich ciała, stały się narzędziami do walki z patriarchalnym, kolonialnym, kapitalistycznym systemem. Na swoich własnych warunkach budowały herstorię - waginalną, cielesną, emocjonalną, afektywną, współodczuwającą.
dra Katarzyna Lewandowska
historyczka sztuki, kuratorka i aktywistka. Pracuje jako wykładowczyni w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się sztuką feministyczną, która jest krytyczną odpowiedzią na patriarchalny, kapitalistyczny system. Współpracowała z Instytutem Filozofii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Prowadziła tam zajęcia na Gender Studies.
Jej doktorat dotyczył figury kobiety w tradycji buddyjskiej wadżrajany, pełnej sprzeczności, rewolucyjności, intersekcjonalności.
Katarzyna Lewandowska jest autorką wielu wystaw, które były wizualną, odpowiedzią na negatywne praktyki uprawiane przez władzę.
Jest również redaktorką dwóch artywistycznych publikacji antypatriarchalnych Death of Patriarchy (Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku t. 1. 2020, t. 2. 2021), oraz współredaktorką książek Niechciana Tożsamość ( Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, t. 1.2016, t. 2. 2023) i wielu innych.
*
Wykład jest jednym z punktów festiwalu zdrowia kobiet Babki w Kurorcie, który odbywa się w Sopocie w dniach 28 lutego-2 marca 2025 roku.
Pełen harmonogram festiwalu dostępny tutaj: https://babkiwkurorcie.com/
Zapraszamy na naszą stronę https://masterki.pl/ oraz media społecznościowe, gdzie dzielimy się wiedzą i wspieramy kobiety w rozwoju: https://www.instagram.com/masterki.pl/
Organizatorzy: Masterki Cyklu oraz Miasto Sopot
Festiwal Babki w Kurorcie jest częścią Marca Sopocianek
Nasi partnerzy to:
Miasto Sopot; Teatr Atelier; BART; Goyki 3 Art Inkubator; Aura Herbals; Novique; Grano Hotels; Feminum; Hotel Sopot, Centrum Seksuologii, Psychoterapii i Psychosomatyki w Sopocie, Villa Testa