Rykowisko w Turnickim: AZYMUT HISTORIA / wyprawa krajoznawcza
Pasjonuje Cię odkrywanie historii miejsc, które odwiedzasz? Obserwujesz otaczające Cię miejsca i krajobrazy w zadumie wspominając naszych przodków? Zastanawia Cię to jak żyli? Gdzie mieszkali? Jak wyglądała ich codzienność? Wyrusz z nami w podróż i poznaj miejsca gdzie każde drzewo i kamień zdają się opowiadać własną historię. To nie będzie zwykła wycieczka, ale lekcja historii i geografii w jednym, wyrysowana na mapach Pogórza Przemyskiego przez pasjonata i znawcę regionu.
Kierunek tej wyprawy będą nadawać opowieści o przeszłości regionu. Zapraszamy Was na pieszą wycieczkę, przyjemny spacer z Kalwarii przez Pacław. Razem z naszym przewodnikiem zobaczycie przykłady tradycyjnego w tym regionie budownictwa i usłyszycie o najstarszym osadnictwie na tych terenach.
Powędrujecie przez dziką Dolinę Sopotnika do niewielkiej wsi Leszczyny gdzie poznacie historię tamtejszej cerkwi przerobionej na kościół. Na trasie nie zabraknie spaceru przez malownicze łąki i połoninki obok Makowskiej Góry. Dowiecie się czym jest występująca tam charakterystyczna (i tajemniczo brzmiąca ) murawa kserotermiczna.
Wycieczkę zakończy wizyta w malowniczo położonej wsi Makowa, której wielokulturowa historia sięga XV wieku i nierozerwalnie związana jest z lasem Turnica. Nie tylko posłuchacie o wielonarodowościowej społeczności zamieszkującej niegdyś Dolinę Wiaru, ale też samodzielnie poszukacie jej śladów w terenie!
Gotowi na przygodę z historią w tle?
Przez historię i tradycje Pogórza Przemyskiego oprowadzi Was:
Kamil Zarański - przewodnik przemyskiego PTTK: regionalista i pasjonat historii i archeologii i etnografii Pogórza Przemyskiego. Na co dzień pracownik Archiwum Państwowego w Przemyślu.
___
Uwaga! Każda z wypraw rozpoczyna się (i kończy) w Kalwarii Pacławskiej - zbiórki będą pod agroturystyką "Pod Wiśnią". O szczegółach będziemy informować na kilka dni przed - śledźcie Wasze maile!
___
Karpacka inicjatywa lokalna finansowana ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Stowarzyszenia "Pro Carpathia".