Języki programowania IT i Nowe technologie Polityka i Gospodarka

Allegro Tech Talks #36 - Kotlin: korutyny i obsługa błędów

location icon
Biuro Allegro - Fabryka Norblina ul. Żelazna 51/53, Warszawa
calendar icon
Od 20 kwi 18:00 do 20 kwi 20:30

Ciąg dalszy naszych stacjonarnych spotkań z serii Allegro Tech Talks, na których dzielimy się wiedzą, wzajemnie inspirujemy oraz integrujemy podczas rozmów w kuluarach.

Kolejny meetup odbędzie się w Warszawie, w biurze Allegro. Nagrania prezentacji pojawią się w późniejszym terminie na kanale Allegro Tech na YouTube.

Temat wydarzenia: Kotlin: korutyny i obsługa błędów

Data: 20.04. (czwartek)
Godz: 18:00 - 20:30
Offline: Warszawa (Fabryka Norblina, ul. Żelazna 51/53) - do zapisanych osób prześlemy wszystkie wskazówki dojazdu i podpowiedzi logistyczne

Opis spotkania: 

Odkąd w 2019 roku Kotlin został uznany za preferowany język do tworzenia aplikacji mobilnych na Android, język wszedł do kanonu i nie zapowiada się, żeby zaczął tracić na popularności. Ba, od 5 lat z rzędu zajmuje jedno z 4 najwyższych miejsc w rankingu najbardziej lubianych języków programowania. Oprócz rozwiązań mobilnych, Kotlin krok po kroku zdobywa świat backendu, a nawet frontendu - również w Allegro 🙂

Na tym meetupie poznacie dwa powody, dla których kochamy Kotlina. Na początek Piotr Maślankowski - Software Engineer w Allegro - opowie nam o tym, jak możemy wykorzystać Kotin Coroutines w naszych aplikacjach, jakie przynoszą korzyści a na co powinniśmy uważać. W drugiej prezentacji Mariusz Staniak - Software Engineer w Allegro - zgłębi dla nas obsługę błędów z dwóch perspektyw: natywnego Kotlina, a także biblioteki arrow-kt.

AGENDA

18:00 - 18:10 - Rozpoczęcie
18:10 - 18:55 - Piotr Maślankowski - Programowanie asynchroniczne z korutynami w Kotlinie
18:55 - 19:40 - Mariusz Staniak - Jak radzić sobie z wyjątkami wykorzystując składnię Kotlina i jak biblioteka arrow-kt może nam w tym pomóc?
19.40 - Zakończenie & networking

Opisy prezentacji:

Piotr Maślankowski - Programowanie asynchroniczne z korutynami w Kotlinie

Programowanie asynchroniczne może przynieść wiele korzyści, ale zazwyczaj wiąże się też z licznymi wyzwaniami: bardziej złożonym modelem programowania, wyższym progiem wejścia i wieloma nowymi okazjami do popełnienia błędów. Podczas prezentacji przyjrzymy się korutynom, które stanowią kotlinową odpowiedź na dotychczasowe bolączki programowania asynchronicznego.

Omówimy podstawy programowania w modelu z korutynami, zwrócimy uwagę na najbardziej kluczowe koncepcje oraz zobaczymy, w jaki sposób mogą nam one pomóc w pracy z rozproszonymi systemami w architekturze mikroserwisowej. Przyjrzymy się również niektórym pułapkom oraz pokażemy w jaki sposób możemy się przed nimi uchronić.

Mariusz Staniak - Jak radzić sobie z wyjątkami wykorzystując składnię Kotlina i jak biblioteka arrow-kt może nam w tym pomóc?

O wyjątkach od Javy do Kotlina. Dwa przykłady jak Kotlin pozwala nam w przyjemny sposób pozbyć się wyjątków z kodu, a te problematyczne zatrzymać na początku ich "skoku" przez aplikację. Na zakończenie kilka słów o funkcyjnym podejściu do obsługi wyjątków z wykorzystaniem arrow-kt.

W spotkaniu udział wezmą:

Piotr Maślankowski - Inżynier oprogramowania w Allegro rozwijający program lojalnościowy Smart!. Uwielbia poznawać i uczyć się nowych rzeczy, nie tylko dotyczących programowania. Miłośnik książek i dobrej kawy.

Mariusz Staniak - Programowaniem w języku Java zajmuje się od ok 2018 roku. Wcześniej miał przyjemność programować w obszarze ETL. W Allegro pracuję od ok roku i zajmuje się produktem Allegro Polecam. Prywatnie: lubi przeglądać inne języki programowania, inne podejścia do kodu, inne platformy. Pozostały wolny czas "traci" na planszówki.

Spotkanie poprowadzi Kamil Sobolewski - Lider zespołu technicznego odpowiedzialnego za pozyskiwanie płatnego ruchu z wykorzystaniem narzędzi takich jak Google Ads czy Facebook Ads. W pracy (z różnym skutkiem) walczy z przekleństwem założeń. Prywatnie fan Formuły 1 i właściciel dwóch kotów - chociaż relacja właścicielstwa nie jest tutaj taka oczywista.

Do zobaczenia w Warszawie!

Dołącz do wydarzenia

Dołącz do wydarzenia
  Rodzaj Bilety dostępne do Liczba
  Wezmę udział
już niedostępne -