W poszukiwaniu źródeł Wiaru / Wyprawa rodzinna / Wianki w Turnickim 2025
Interesują Cię rzeki? To jak powstają, funkcjonują i jaki mają wpływ na otaczający Cię krajobraz? Masz rodzinę, która poszukuje nowych przygód?
To świetnie! Ta przygoda jest właśnie dla Was!
Wyruszcie z nami na ekscytującą wyprawę w poszukiwaniu Źródła Wiaru!
Na tę wyprawę zapraszamy również młodych, nastoletnich poszukiwaczy przygód, którym nie straszne są wzniesienia, podmokłe tereny i zalesione trakty.
Przygodę w poszukiwaniu źródeł Wiaru poprowadzi dla Was mieszkaniec Pogórza Andrzej Zbrożek- nauczyciel przyrody i biologii, który od lat działa na rzecz zachowania cennych obszarów leśnych Puszczy Karpackiej.
Wędrując z Andrzejem będziecie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat funkcjonowania wody w lesie naturalnym. Porozmawiamy o tym jak woda wpływa na organizmy leśne, co ma wspólnego z martwą materią, jak wędruje po krajobrazie, w jakie zakamarki wsiąka, a gdzie się zatrzymuje i zbiera.
Poznamy lepiej mechanizmy powstawania rzeki od samego źródła, charakterystyce górnego biegu rzeki i funkcji jej naturalnego koryta. Dowiemy się dlaczego i jak drogi zrywkowe oraz ekstensywna wycinka lasu wpływają na szybkie spływanie wód opadowych, jednocześnie intensyfikując suszę hydrogeologiczną oraz szanse powodzi w niższych partiach krajobrazu.
Wszystkich opowieści będziemy słuchać w otoczeniu naturalnego lasu. Poza tematami rzecznymi nie zabraknie miejsca na rozmowy o martwym drewnie, wiekowych drzewach, składnikach biocenozy leśnej, depozycji węgla w ekosystemie w obrazie naturalnym oraz różnic po wycinkach drzew.
Pakujcie plecaki i do zobaczenia na miejscu!
O przewodniku słów kilka:
Andrzej Zbrożek - mieszkaniec i miłośnik Pogórza Przemyskiego, z zawodu nauczyciel biologii i przyrody, ornitolog angażujący się w ochronę unikatowej przyrody.
Informacje techniczne:
Godzina rozpoczęcia: 9:00
Miejsce startu: wschodni koniec wsi Jureczkowa (dokładna lokalizacja zostanie podana przy odprawie).
Miejsce zakończenia: Parking Lasów Państwowych na szczycie wzgórza, nad Liskowatym, przy drodze do Ustrzyk. (dokładna lokalizacja zostanie podana przy odprawie).
Długość trasy: 7 km
Przewidywany czas trwania: około 3,5 h
Stopień trudności trasy w skali od 1 do 5: 3
Przygotowując się na tę wyprawę pamiętaj o:
- wygodnym obuwiu (najlepiej gumowym),
- odzieży odpowiedniej do warunków pogodowych (kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy), koniecznie długich spodniach i bluzkach z długimi rękawami
- lornetce (jeśli posiadasz może być przydatna
- wodzie (min. 1l, lepiej więcej),
- suchym prowiancie,
- worku/pojemniku na własne odpady.
UWAGA! Ta przygoda nie zaczyna się na terenie festiwalu. Upewnij się, że poprawnie sprawdziłe/aś miejsce spotkania i dotrzesz samodzielnie na wyznaczony punkt.
Więcej o Wiankach: https://niewidzialnypark.pl/wianki
Zapraszamy do naszego sklepiku, na którym można wesprzeć dalsze działania w Niewidzialnym Parku i zaopatrzyć się w Turnickie gadżety: https://sklepik.niewidzialnypark.pl/
ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM FESTIWALU WIANKI W TURNICKIM 2025: PRZECZYTAJ REGULAMIN
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2025