Dawno, dawno temu…czyli archeologia doliny Wiaru / Wyprawa duchowo-kulturowa / Wianki w Turnickim 2025
Wyrusz z nami na wędrówkę w czasie!
Dołącz do wyprawy prowadzonej przez przewodniczkę PTTK Anię Inglot podczas, której będziemy wypatrywać wczesnośredniowiecznych śladów w krajobrazie Pogórza Przemyskiego.
Wzdłuż rzek od najdawniejszych czasów rozwijało się osadnictwo, powstawały trakty, którymi przemieszczali się kupcy i maszerowały wojska. Wędrując doliną rzeki Wiar na Pogórzu Przemyskim, napotkamy liczne archeologiczne ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, kopców-kurhanów, fortyfikacji ziemnych i pozostałości po warowniach obronnych.
Może oczyma wyobraźni dostrzeżemy dawnych mieszkańców tych ziem?
Razem z Anią będziemy wędrować i szukać zachowanych śladów dawnego osadnictwa oraz obiektów obronnych w dzisiejszym krajobrazie tego miejsca.
Bacznie obserwując widoki będziemy wspólnie zastanawiać się czy jakieś wzniesienie, kopiec, które widzimy, jest tak naprawdę zwykłą górką? Podczas wyprawy będziemy też rozmawiać o tym jak krajobraz Pogórza Przemyskiego, jego naturalne walory, były wykorzystywane w działalności człowieka, w rozwoju osadnictwa i komunikacji. Przybliżymy dawną historię okolicy doliny Wiaru, części pogranicza polsko-ruskiego.
Trasa wyprawy będzie prowadzić od Nowosiółek Dydyńskich - wejścia do doliny Wiaru, następnie skierujemy się na północ do Sólcy znanej z kopca sygnalizacyjnego, wyróżniającej się "wyniosłości" w terenie. Na kolejnym etapie wyprawy przejdziemy przez dawne cerkwisko i cmentarz, żeby następnie wejść do lasu i szukać wejścia do jednego z większych grodzisk w okolicy, na pograniczu Aksmanic i Gruszowej. Na koniec wycieczki zejdziemy ścieżką przyrodniczo-historyczną "Bohynie" do Huwnik. Po czym wspólnie wrócimy na teren Festiwalu Wianki.
Kilka słów o naszej przewodniczce po podróży w czasie:
Anna Inglot - przewodnik terenowy PTTK, instruktor turystyki rowerowej, pilot wycieczek, miłośnik podróży wszelakich, szczególnie w góry, amator fotografii.
Informacje techniczne:
Godzina rozpoczęcia: 8:00
Miejsce startu i zakończenia: Nowosiółki Dydyńskie- na terenie Festiwalu Wianki
Długość trasy: 13 km
Przewidywany czas trwania: około 5 h
Stopień trudności trasy w skali od 1 do 5: 4
Przygotowując się do tej przygody pamiętaj o:
· przede wszystkim odpowiednie obuwie sportowo-turystyczne - będziemy przechodzić przez różne tereny: miedzę i bezdroża leśne
· odzież odpowiednia do warunków pogodowych kurtka lub płaszcz przeciwdeszczowy)
· woda (min. 1l, lepiej więcej),
· suchy prowiant,
· worek/pojemnik na własne odpady.
Więcej o Wiankach: https://niewidzialnypark.pl/wianki
Zapraszamy do naszego sklepiku, na którym można wesprzeć dalsze działania w Niewidzialnym Parku i zaopatrzyć się w Turnickie gadżety: https://sklepik.niewidzialnypark.pl/
ZAPOZNAJ SIĘ Z REGULAMINEM FESTIWALU WIANKI W TURNICKIM 2025: PRZECZYTAJ REGULAMIN
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2025