Wdrażanie strategii ESG - korzyści i wyzwania dla przedsiębiorców
Spotkanie odbędzie się w formie hybrydowej (zarówno stacjonarnie w siedzibie BCC, jak i online).
Dyrektywa CSRD to nowa regulacja UE, która zobowiązuje przedsiębiorstwa do raportowania ich działań w obszarze ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i przestrzegania praw człowieka. Celem naszego spotkania jest zapoznanie przedsiębiorców z koncepcją ESG (Environmental, Social and Governance) oraz jej znaczeniem we współczesnym biznesie. Omówimy korzyści, a także wyzwania związane z wdrażaniem strategii ESG w przedsiębiorstwach, gdyż raportowanie ESG to nie tylko obowiązek, ale również szansa na rozwój i wyróżnienie firmy na rynku. Dyrektywa CSRD wpływa na rynek odnawialnych źródeł energii, dlatego też omówimy rolę spółek obrotu we wsparciu realizacji obowiązku raportowania ESG oraz rolę zielonej energii w transformacji energetycznej. Przedyskutujemy kwestie regulacyjne i tematy związane z raportowaniem. Na koniec poruszony zostanie temat greenwashingu.
W toku spotkania poruszone zostaną następujące kwestie:
• Wprowadzenie do ESG, CSRD, Lksg
• Korzyści z wdrażania strategii ESG
• Wyzwania związane z wdrażaniem strategii ESG
• Energia odnawialna jako filar ESG
• Raportowanie: narzędzia i jakość raportowania
• Ryzyko greenwashingu w działaniach firmy
Prelegenci:
Piotr Ostaszewski to lider z wizją, który kieruje Ekovoltis, firmą dostarczającą zieloną energię pod marką e2V. Jest ona częścią grupy MS Galleon GmbH, należącej do Michała Sołowowa. Piotr ma bogate doświadczenie w zarządzaniu i realizacji innowacyjnych projektów w różnych branżach. Jego misją jest promowanie energii odnawialnej jako źródła zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Wraz ze swoim zespołem pracuje nad upowszechnieniem OZE i tworzeniem czystej i bezpiecznej przyszłości dla naszej planety.
Rafał Staśkiewicz, Product Manager odpowiedzialny za koordynowanie rozwiązań związanych z ESG. Przedstawiciel Ekovoltis w Towarzystwie Obrotu Energią oraz Izbie Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii. Wcześniej związany z Towarową Giełdą Energii jako ekspert zaangażowany we wdrażanie giełdowych rozwiązań dla sektora OZE, a także w prowadzenie warsztatów oraz konferencji związanych z szerokorozumianym rynkiem energii i transformacją energetyczną. Doświadczenie zdobywał także jako analityk w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii zaangażowany w prace nad stworzeniem Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR).
Aleksandra Majda, specjalistka od zrównoważonego rozwoju i komunikacji. Członkini zarządu ESG Impact Network. Członkini komitetu ds. ESG Krajowej Izby Gospodarczej.
Jako CEO agencji Go Green Strategy & Communication, opracowuje i wdraża strategie zrównoważonego rozwoju biznesu i ESG oparte na wytycznych i regulacjach Unii Europejskiej (dyrektywa CSRD), układa wraz z klientami zielone strategie komunikacyjnie, prowadzi też liczne szkolenia.
Aleksandra była dyrektorką Zarządu Zieleni m.st. Warszawy i dziennikarką Rzeczpospolitej, PAP i TVN24. Jest absolwentką studiów podyplomowych "Menadżer ESG" na Collegium Civitas.
Anna Kornecka:
Prezeska ESG Impact Network. Była wiceminister w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, pomysłodawczyni i współautorka "Dekalogu Polskiej Transformacji Energetycznej" - w tamtym czasie dyrektorka Instytutu Stowarzyszenia Program Czysta Polska. Radca prawny, ekspert, specjalizująca się w takich tematach jak: zielona energia, efektywność energetyczna, ekologia i zrównoważony rozwój biznesu. Propagatorka energetyki obywatelskiej i rozwoju OZE w Polsce. Odpowiedzialna za przygotowanie ustawy o liberalizacji tzw. 10H w energetyce wiatrowej na lądzie, Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków, a także cyfryzacji procesu budowlanego.
Marta Wrembel:
Wiceprezeska ESG Impact Network. Założycielka i CEO firmy szkoleniowo-doradczej RBS Responsible Bussines Solutions. Prowadzi i nadzoruje procesy raportowania niefinansowego, opracowuje i wdraża strategie zrównoważonego rozwoju. Zajmuje sięszkoleniami i konsultingiem z zakresu CSR, ESG. Wdraża Systemy Zarządzania Jakością w organizacjach. Jest członkinią Polskiego Komitetu Technicznego przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, audytorem wiodącym ISO 9001, audytorem BRC, IFS.